www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel v posledních třech letech zdvojnásobil svou 14nm a 10nm výrobní kapacitu

Intel v posledních třech letech zdvojnásobil svou 14nm a 10nm výrobní kapacitu
, , aktualita
Ze společnosti Intel se na nás letos valily z hlediska výrobních procesů spíše negativní zprávy. Její 10nm proces se stále ještě nedá označit za převažující a 7nm proces bude nejspíše výrazně opožděný. Ale co na to samotný Intel?
K oblíbeným
reklama
Intel v posledních třech letech vskutku pilně budoval a navyšoval výrobní kapacitu, aby mohl uspokojit velice vysokou poptávku po svých produktech. To se týkalo jednak 14nm linek, jež se už dávno měly dostat na druhou kolej, ovšem opožděný a pomalý nástup 10nm technologie způsobil, že 14nm proces je stále velice aktuální a ještě nějakou dobu bude. 
 
 
Intel bohužel ve svém grafu nijak nerozlišuje, jak se na zdvojnásobení výrobní kapacity podílel 14nm a jak 10nm proces. Ostatně celý graf nám říká v podstatě jen to, že kapacita 14nm a 10nm výrobních linek se za poslední tři roky zdvojnásobila. Ovšem i tak je poptávka po produktech této firmy velice vysoká a Intel má problémy především s kapacitou 10nm produkce, což bude spojeno i s výtěžností. Tomu jsme se ostatně věnovali nedávno, když přišla řeč na přepis hovoru se Susquehanna International Group.
 
Keyvan Esfarjani (senior vice president / general manager, Manufacturing and Operations) dále potvrdil, že investice Intelu do rozšíření výroby budou pokračovat, ale neuvedl žádné podrobnosti. Aktuálně má Intel provozy pro výrobu 10nm produktů v USA a v Izraeli, přičemž investice by se mohly týkat zvláště továren v Oregonu a v Arizoně. Esfarjani k tomu ale řekl pouze to, že vývoj 10nm procesu pokračuje "celkem dobře" a Intel má k dispozici tři velké provozy, v nichž je rozjeta 10nm výroba. Jde tak o řadu zařízení v oregonském Hillsboro, dále to je Fab 42 v arizonském Chandleru a zapomenout nesmíme na Fab 28 v Kiryat Gat, Izraeli. 
 
 
Aktuálně však Intel stále chystá ještě jednu 14nm desktopovou generaci (Rocket Lake-S) a asi ještě půl roku budou aktuální i 14nm serverové procesory, než nastoupí 10nm Ice Lake-SP, jež by však Intel možná i radši přeskočil, aby mohl co nejdříve nabídnout generaci Sapphire Rapids. Ta však (možná právě kvůli opožděným Ice Lake-SP) letos svůj nástup asi nestihne.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář