Intel vysvětluje, proč odkopl Nervanu a soustředí se na Habanu

Intel vysvětluje, proč odkopl Nervanu a soustředí se na Habanu
, , aktualita
Nedávno jsme se dozvěděli, že Intel se rozhodl zrušit vývoj produktů založených na technologii akvizované firmy Nervana. Namísto toho se Intel rozhodl pokračovat ve vývoji technologií firmy Habana a nyní se dozvídáme důvody. 
K oblíbeným
reklama
O rozhodnutí Intelu jsme se dozvěděli z neoficiálních zdrojů, které však měly pravdu, a tak už je jasné, že Nervana končí a Intel se soustředí na vývoj technologií firmy Habana. Akvizice Nervany by se tak mohla označit za zbytečnou investici 350 milionů, tedy alespoň v tom ohledu, že nepřinesla hodnotné produktové portfolio, nicméně mohla přinést důležité pracovníky, know-how či patenty
 
Habana Goya vs. jiná řešení
 
Na základě čeho se ale Intel nakonec rozhodl, že Nervana půjde a Habana zůstane? Naveen Rao (generální manažer, AI Platforms Groups, Intel) k tomu řekl, že šlo především o odezvu od zákazníků a o co naopak moc nešlo, byl výkon. Vedle toho potvrdil, že Nervana bude svým způsobem žít dále, neboť se architektura jejích čipů NNP využije pro vylepšení budoucích produktů Habany. Přeci jen to tak nebyla zbytečná investice. 
 
Intel přitom získal společnost Habana teprve loni v prosinci, a to za dvě miliardy dolarů. Čipy NNP-I a NNP-T vyvinuté Nervanou či Intelem na základě technologií Nervany přitom byly vytvořeny bez ohledu na možnou kompatibilitu s jinými produkty i mezi sebou (NNP-T zcela navržený Nervanou vyrábí TSMC a NNP-I s využitím vlastní architektury zase Intel), což komplikuje vývoj softwaru, jenž by mohl pracovat na platformách Nervana i Habana. A i z tohoto důvodu tu musela zůstat pouze jedna. 
 
 
Vedle toho má čip Gaudi určený pro trénování neuronových sítí (čip Goya je bude naopak provozovat) dle Tom's Hardware výhodu v tom, že na rozdíl od řešení Nervany nepotřebuje nákladný interposer pro připojení k výkonným pamětem typu HBM. To je ovšem nesmysl, neboť i Gaudi využívá 2,5D pouzdro CoWoS s interposerem a paměťmi HBM2 (je to také vidět na snímku nahoře). Jde spíše o to, že konkurenční NNP-T využívá také velký objem paměti přímo v hlavním čipu, což Gaudi nepotřebuje a Nervana také nevyužívá interní sběrnici založenou na Ethernetu a nepodporuje ROCE (RDMA over Converged Ethernet). Gaudi s podporou ROCE ovšem umožní, aby Intel přímo k němu napojil až osm ethernetových linek, každou s propustností 100 Gb/s a nemusel k tomu využít samostatné síťové zařízení, které by prodražilo celé řešení. Takové rozhraní umožní snadný a rychlý přístup ke sdílené paměti přes síť. 
 
Intel se tak nyní bude snažit dostat čipy od Habany do výroby a musí také prosadit svou softwarovou platformu OpenVino, k čemuž mu poslouží jeho zatím stále dominantní pozice mezi dodavateli serverového hardwaru. Soupeřem bude především na AI trhu už dobře zabydlená NVIDIA. 
  
Zdroj: Forbes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme Igor's Lab: NVIDIA Ampere v březnu ještě nečekejme
Nové informace šířící se o generaci Ampere přinášejí očekávání toho, co NVIDIA chce za měsíc představit na své GDC 2020. Optimisté očekávají Ampere a ti největší optimisté dokonce herní Ampere. A jak to vidí v Igorově laboratoři?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost Jaký bude "velký Radeon Navi"? Prý až 5120 jader a 2TB/s propustnost
Fámy kolují nejen o očekávaných čipech NVIDIA Ampere, ale také kolem "velkých Navi", jak se označuje hi-end, který si má AMD připravovat pro letošní rok. Nové informace mají mít původ ve firmě SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1. CD Projekt je 2. největší evropské herní studio, ovšem s velkým odstupem od 1.
Polské studio CD Projekt Red se může pochlubit pozici evropské dvojky mezi největšími herními studii. Může se těšit z velice dobrých prodejů titulu The Witcher 3: Wild Hunt a nadějného Cyberpunk 2077. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře