www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Xe-LP se 128 EU: nová low-endová grafika?

Intel Xe-LP se 128 EU: nová low-endová grafika?
, , aktualita
Od Intelu bychom se měli už v během následujících několika měsíců dočkat nových herních grafických karet, ovšem zatím o nic ještě téměř nic nevíme. Nyní se ale objevuje jistá grafika Xe-LP se 128 EU. 
K oblíbeným
reklama
Intel má dle přepisu rozhovoru se Susquehanna International Group nezáviděníhodné vyhlídky do budoucna, a to především s ohledem na vývoj výrobních procesů. Mluví se o stále nedostatečné kapacitě 10nm procesu, což je ovšem špatná zpráva také pro ty, kteří s napětím očekávají nové herní grafiky známé jako Intel Xe-HPG. Ty by měly v první vlně nabídnout snad až 512 jednotek EU, což ovšem znamená, že low-endové verze by mohly mít právě i 128 EU. 
 
 
Nyní se objevuje ale zřejmě stále ještě Xe-LP, soudě dle označení Intel Gen12 Desktop Graphics Controller, která má ale už 128 Execution Unit (EU). To je tak o třetinu lepší výbava oproti předchozím Xe-LP či Xe MAX, přičemž 128 EU v grafikách Intel by se dalo přirovnat ke 1024 Stream procesorům či jednotkám CUDA v grafikách AMD a NVIDIA.
 
Tato nová grafika by se tak mohla dle těchto základních údajů pohybovat na výkonu poněkud slabší GTX 1060 3 GB, s níž sdílela právě i kapacitu paměti, ovšem takt byl pouze 1,4 GHz. Zrovna právě pracovní takt je ale předmětem pro další vylepšování, ostatně Xe MAX je taktována až na 1650 MHz. Na 1,4GHz bude mít Xe-LP se 128 EU výkon 2,86 TFLOPS v FP32, takže do necelých 4 TFLOPS karty GTX 1060 3 GB mu ještě leccos chybí. 
 
Intel Gen12 Desktop Graphics Controller vybavený 128 EU se zatím ukázal v testech Geekbench 5 a SiSoftware Sandra, přičemž v prvním získal 99311 bodů a v druhém 82 bodů, ale tyto výsledky jsou stejně zatím nezajímavé, když nehovoříme o hotovém produktu. 
 
Otázka je spíše ta, o co zde kráčí, a kde by se Xe-LP se 128 EU měla objevit. Těžko lze předpokládat, že by Intel takové GPU vyslal na běžný trh v rámci nové grafické karty, za to by sklidil leda posměch. Co by lepší verze OEM grafik Xe MAX by už ale uplatnění najít mohl. Nezbývá si však než počkat na další vývoj. Třeba nám Intel už konečně prozradí více o svých herních grafikách brzy na CES 2021. 
 
Zdroj: TUM APISAK


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala