www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Xe-LP se 128 EU: nová low-endová grafika?

Intel Xe-LP se 128 EU: nová low-endová grafika?
, , aktualita
Od Intelu bychom se měli už v během následujících několika měsíců dočkat nových herních grafických karet, ovšem zatím o nic ještě téměř nic nevíme. Nyní se ale objevuje jistá grafika Xe-LP se 128 EU. 
K oblíbeným
reklama
Intel má dle přepisu rozhovoru se Susquehanna International Group nezáviděníhodné vyhlídky do budoucna, a to především s ohledem na vývoj výrobních procesů. Mluví se o stále nedostatečné kapacitě 10nm procesu, což je ovšem špatná zpráva také pro ty, kteří s napětím očekávají nové herní grafiky známé jako Intel Xe-HPG. Ty by měly v první vlně nabídnout snad až 512 jednotek EU, což ovšem znamená, že low-endové verze by mohly mít právě i 128 EU. 
 
 
Nyní se objevuje ale zřejmě stále ještě Xe-LP, soudě dle označení Intel Gen12 Desktop Graphics Controller, která má ale už 128 Execution Unit (EU). To je tak o třetinu lepší výbava oproti předchozím Xe-LP či Xe MAX, přičemž 128 EU v grafikách Intel by se dalo přirovnat ke 1024 Stream procesorům či jednotkám CUDA v grafikách AMD a NVIDIA.
 
Tato nová grafika by se tak mohla dle těchto základních údajů pohybovat na výkonu poněkud slabší GTX 1060 3 GB, s níž sdílela právě i kapacitu paměti, ovšem takt byl pouze 1,4 GHz. Zrovna právě pracovní takt je ale předmětem pro další vylepšování, ostatně Xe MAX je taktována až na 1650 MHz. Na 1,4GHz bude mít Xe-LP se 128 EU výkon 2,86 TFLOPS v FP32, takže do necelých 4 TFLOPS karty GTX 1060 3 GB mu ještě leccos chybí. 
 
Intel Gen12 Desktop Graphics Controller vybavený 128 EU se zatím ukázal v testech Geekbench 5 a SiSoftware Sandra, přičemž v prvním získal 99311 bodů a v druhém 82 bodů, ale tyto výsledky jsou stejně zatím nezajímavé, když nehovoříme o hotovém produktu. 
 
Otázka je spíše ta, o co zde kráčí, a kde by se Xe-LP se 128 EU měla objevit. Těžko lze předpokládat, že by Intel takové GPU vyslal na běžný trh v rámci nové grafické karty, za to by sklidil leda posměch. Co by lepší verze OEM grafik Xe MAX by už ale uplatnění najít mohl. Nezbývá si však než počkat na další vývoj. Třeba nám Intel už konečně prozradí více o svých herních grafikách brzy na CES 2021. 
 
Zdroj: TUM APISAK


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář