Komentáře od Irving
nápověda | od: Irving (129)  24.2.202111:25
No, pokud si Intel jako první benchmark ke zveřejnění vybral zrovna tohle, tak to asi leccos napovídá o výkonu Rocket Lake v jiných oblastech...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(12)  nízká(1)
Re: Budoucnost je fajn | od: Irving (129)  18.2.202113:51
Já bych to tak černě neviděl, porodnost všude po světě poměrně dramaticky padá, očekává se, že poměrně brzy začne počet lidí celosvětově klesat. Například ta Čína by měla dosáhnou vrcholu někdy v roce 2035 a poté začít dramaticky klesat. Rychle padá porodnost například v zemích perského zálivu, klasika jsou západní země, Japonsko, Rusko. Problémem zůstává Afrika, Indie a JV Asie, ale i tam porodnost klesá, problémem je, že rodí celkově více žen. Řešení přelidnění je poměrně jednoduché, nejsou třeba žádná drakonická pravidla, stačí jediná věc ­- investovat do vzdělávání žen. To se ukazuje jako zásadní faktor, který způsobuje výrazný pokles porodnosti všude, bez ohledu na kulturní zvyky.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Rozhodně to vypadá na člověka na svém místě, pokud Intelu nepomůže on, tak už asi nikdo. Prioritou bude určitě zaměření na výrobní technologie, jsem hodně zvědavý, s čím Intel přijde. Každopádně se asi brzy dozvíme, jak na tom Intel opravdu je ­- pokud chce uvádět reálné roadmapy a plnit sliby co se týče uvádění nových produktů, tak se možná brzy dočkáme reálného pohledu do budoucna, hlavně co se týče grafik a procesorů po Alder Lake...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Intel ZEn 1 | od: Irving (129)  7.2.202112:28
Ano, EMIB má proti IF nějaké výhody, ale delší latence při komunikaci mezi dlaždicemi tam určitě budou taky, i když asi ne tak velké jako u IF. Na druhou stranu má koncept Intelu proti AMD, aspoň podle toho, co je zatím k dispozici, i pár nevýhod. První bude určitě cena. 400mm2 na dlaždici + EMIB + složitější pouzdření, to určitě nebude levné. U serverových procesorů se to asi ztratí, ale jsem zvědavý, s čím Intel přijde v mainstreamu. Další nevýhodou je horší přizpůsobitelnost. AMD může vydat Zen 3+ s novým I­/O chipletem s podporou DDR5 a PCI­-E 5 bez toho, aby musela měnit výpočetní chiplety. Je možné místo jednoho s chipletů dát FPGA, a to bez větších zásahů do designu těch zbylých částí. Může pro servery připravit I­/O chiplet, který místo napojení 8 výpočetních chipletů umožní napojit třeba 12, atd. To bude u konceptu Intelu mnohem složitější. Troufnu si říct, že koncept oddělených I­/O a výpočetních chipletů je prostě lepší, pokud by se navzájem propojily pomocí EMIB, tak by zmizely současné nevýhody konceptu AMD při zachování všech výhod.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Intel ZEn 1 | od: Irving (129)  5.2.202113:33
Nemůžu si pomoct, ale dost mi to připomíná první generaci Zenu ­- velká, stejná, vzájemně propojená jádra. Navíc 400mm2 je fakt hodně, výroba nebude úplně jednoduchá ani levná. Jako první krok to vypadá zajímavě, ale přijde mi, že AMD je v designu dál. Informací je zatím málo, tak uvidíme, s čím nakonec Intel přijde...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: jeeeee | od: Irving (129)  4.2.20216:16
Tak už mohl skončit i v původní verzi...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: propojení dlaždic | od: Irving (129)  28.1.202119:12
Jo, já jsem jeden z těch pochybovačů a můj hlavní argument v tomto případě bude, že je něco jiného vyrobit několik dlaždic pro několik desítek prototypových grafik a něco jiného vyrábět stovky tisíc waferů měsíčně...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: He? | od: Irving (129)  28.1.202119:06
Já nemluvím o tom oznámeni, já mluvím o tom umělém omezení kompatibility, které je úplně zbytečné. A zbytečně si tím Intel sníží prodeje produktu s ne úplně malým prodejním potenciálem ­- levné lowendové grafiky s podporou přehrávání nejnovějších multimediálních kodeků na trhu nejsou, AMD i nVidia mají v této kategorii několik let staré, několikrát přeznačované grafiky. Samozřejmě, můžou tu být jiné důvody pro tento krok ­- malý počet vyrobených kusů, nerentabilita apod. Ale je to trochu škoda...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
He? | od: Irving (129)  27.1.202121:36
Nějak nechápu smysl toho všeho. Takže novou grafiku Intelu, které bude výkonnostně naprostý low­-end, půjde dát pouze k procesorům, z nichž většina má integrovanou grafiku. Rocket lake bude mít taky Xe, takže multimediální schopnosti budou stejné, výkon DG1 bude sice asi 2,5 vyšší, ale vzhledem ke kvalitě ovladačů Intelu to stejně na hraní použitelné moc nebude, takže k čemu to má vlastně být? Jako levná grafika k Ryzenům bez integrované grafiky by to bylo fajn, ale takhle?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(0)
Re: Už to taky umí, | od: Irving (129)  27.1.202114:12
Je tu ještě jedna věc, hodně se mluví o problému Intelu s výrobními procesy, ale ani procesorové architektury na tom nejsou nijak úžasně. Třeba nárůst IPC mezi Skylake a Tiger lake je kolem 25%, přitom je mezi nimi rozdíl 3 generací. AMD zvládlo mezi Zen 1 a Zen 3 asi 40% nárůst, a to se bavíme o 2,5 generaci rozdílu v architekturách. A například mezi Zen 2 a Zen 3 na stejném výrobním procesu je nárůst IPC 19%, Intel zvládl mezi Skylake a Rocket lake na stejném výrobním procesu nějakých 10%, a to je Rocket lake o dvě generace novější architektura ­(i když původně zamýšlená pro 10nm­). Uvidíme jak si povede Alder lake proti Zen 4, ale Intel se bude muset opravdu začít snažit.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Oni neomezují výrobu, jenom prostě některých produktů budou vyrábět více než jiných, což je logické v situaci, kdy poptávka zdaleka převyšuje nabídku. O Rocket Lake bych si moc iluze nedělal, podle úniků cen to na nějakou super nabídku nevypadá, nižší modely budou asi pořád Skylake, takže taky žádné terno, spotřeba šílená a to ještě neznáme ceny desek ­(nutnost vysoké kvality napájení + PCIe 4 asi nebude žádná láce­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: To je dobře | od: Irving (129)  22.1.202117:26
Intel nějaké EUV stroje má, někdo tu v jiné diskuzi dával odkaz na článek, který se toho týkal, ale bylo to někdy z roku 2015 nebo 2016. Takže jak jsem psal, nejde jenom o to kolik strojů Intel má, ale taky o jejich stáří. Pokud si pamatuju, tak první verze EUV strojů měly problém s výstupním výkonem, což zase znamenalo nízkou výrobní kapacitu. Proto nebyly vhodné pro sériovou výrobu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: To je dobře | od: Irving (129)  22.1.202114:21
No, vzhledem k tomu, že dle dostupných zpráv má asi 50% všech EUV strojů TSMC, další velkou část určitě Samsung, který už EUV taky vyrábí, tak se tak nějak dá dojít k závěru, že na Intel toho moc nezbývá. Navíc taky záleží na tom, jakou generaci strojů mají. Dostatečně výkonný zdroj EUV záření pro sériovou výrobu mají až poslední generace strojů od ASML.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(0)
Re: To je dobře | od: Irving (129)  22.1.202114:10
Asi tak. O 10nm vydával Intel pozitivní zprávy v každé výroční zprávě od roku 2015...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(9)  nízká(2)
Re: Hmm | od: Irving (129)  21.1.202121:12
I kdyby měl Intel k dispozici 5nm, tak by měl problém. Kolik by asi stálo monolitické 64­-jádro na 5nm? Monolity mají smysl tak do 8 jader, pak začínají převažovat výhody chipletového designu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: TSMC | od: Irving (129)  15.1.20218:13
Jediný důvod, proč by měl Intel něco podobného dělat, by bylo opravdu jenom pro poškození AMD. Protože nový výrobní proces by potřeboval hlavně pro výkonné čipy, tedy hlavně ty serverové. Ty jsou ale zatím v případě Intelu stále monolitické a velké, takže výroba na 5nm procesu by byla extrémně drahá a výtěžnost malá a ani dostupná výrobní kapacity by asi Intelu nestačila. Pro malé procesory to zase nedává smysl, na 5nm by se sice daly vyrobit výkonnější kousky, než má Intel k dispozici teď, ale jednak se vyrábí ve velkých objemech, což by TSMC asi nebyla schopna pokrýt, za druhé je na nich nízká marže, takže vyrábět je na drahém procesu by se nevyplatilo a nakonec v low­-endu Intel zatím konkurenceschopnou nabídku má. Jediná možnost, která by dávala smysl by byla, kdyby i Intel přešel na chiplety. Pak by výpočetní chiplety pro serverové procesory a high­-end mohl vyrábět nejnovějšími procesy u TSMC, pro běžný desktop by byly 10nm od Intelu a I­/O chiplet by si vyráběl sám na 14nm.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: TSMC | od: Irving (129)  14.1.202114:01
To je nesmyslná zpráva, TSMC by nebylo schopno ani zdaleka pokrýt požadavky Intelu, tím spíš, že obrovské kapacity si zajednal i Apple. Spíš bych to viděl na licencování výrobního procesu a možnou spolupráci na dalším vývoji. Jen tak pro srovnání, výrobní kapacity Intelu za rok 2020 byla asi 817 000 waferů­/měs., TSMC měla asi 2 500 000 waferů­/měs., z toho ale bylo pro 7nm určeno jen asi 140 000 wafferů.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: konečně | od: Irving (129)  12.1.202115:57
ASML bude hlavní brzdou změny výrobního procesu u Intelu, pokud tedy nezačne vyrábět mašiny na EUV litografii ještě někdo jiný. Při plánované výrobní kapacitě ASML bude trvat přestavba továren Intelu na EUV proces v takovém rozsahu, aby byl schopen nahradit 14nm proces, několik let.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
konečně | od: Irving (129)  12.1.202114:11
No, konečně. Co dodat, Intelu nic jiného asi nezbývá, a potřebuje zdravý základ na vývoj dalších menších procesů, což jeho 10nm zjevně není. Jsem zvědavý, na co padne volba, jestli to bude 7nm Samsungu nebo 7nm TSMC. Menší asi neprodají, větší nemají smysl. Zavedení do výroby odhaduji tak na 18­-24 měsíců, což by ale pořád bylo konkurenceschopné, AMD v té době bude asi stále na 5nm. Teď jen aby se Intel rozhoupal co nejrychleji, každé zdržení by se mu mohlo krutě vymstít...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: DT | od: Irving (129)  10.1.20212:22
Nic na světě není dokonalé. Co navrhujete, volby zrušit, dosadit nějakého ­"osvíceného vládce­" případně politbyro a doufat v nejlepší? Souboje na život a na smrt mezi kandidáty? Ano, žádná demokracie není dokonalá, americký volební systém by určitě zasloužil hlubokou reformu, faktem ovšem je, že nic lepšího zatím nikdo nevymyslel...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: DT | od: Irving (129)  9.1.202112:59
A­) nezpochybnitelné není z principu nikdy nic, tím se argumentovat nedá. A pokud významný oficiální představitel začne zpochybňovat volby několik měsíců před tím, než se mají konat, tak to samozřejmě na důvěře nepřidá, zvlášť když jádro jeho příznivců tvoří ta méně vzdělaná část obyvatelstva.
B­) drobných problému se sice našlo více, ale jenom minimum z nich bylo úmyslných. Koneckonců i u nás je pokaždé identifikováno několik problémů při volbách, a to jsme mnohem menší stát. A už to, že byly identifikovány svědčí o tom, že volby jsou velmi pečlivě kontrolovány a sledovány. A hlavně ­- i oficiální agentury pod kontrolou Trumpových lidí, které průběh voleb sledují potvrdily, že k žádných zásadním pochybením nedošlo.

A hlavně, jak píše shagy2301 ­- co myslíte že je pravděpodobnější ­- že demokrati ovlivnili desítky tisíc lidí z obou stran politického spektra, kteří na volby dohlíží, počítají hlasy a kontrolují výsledky, že vyrobili desítky tisíc falešných hlasů v několika státech ­(z nichž některé mají republikánskou vládu­) a nebo že si jeden idiot prostě vymýšlí, protože neumí prohrávat?
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(7)  nízká(1)
Re: budoucnost Intelu | od: Irving (129)  3.1.20211:19
Ten článek o objednávce Intelu je z roku 2015, je otázka, jestli ty stroje byly vůbec použitelné na standardní výrobu, spíš bych řekl, že to byly experimentální modely na testování a vývoj. Škoda, že nemáme informace od Samsungu o počtu používaných strojů, to už by dalo celkem komplexní obrázek, ale vzhledem k tomu, že i Samsung už EUV procesem vyrábí, tak bych řekl, že z té zbylé půlky po TSMC bude mít tu větší část.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: budoucnost Intelu | od: Irving (129)  1.1.202121:15
Proto za letošní rok klesla Intelu marže o 7% a zisk za 3. kvartál šel poprvé po dlouhé době meziročně dolů. Neříkám, že to bude hned, ale Intel by se mohl dostat do pozice AMD z před pár lety ­- výrobce low­-endu, produktů s nízkou marží a nízkým ziskem, a to není pozice, ve které by byl InteL zvyklý fungovat...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: budoucnost Intelu | od: Irving (129)  1.1.202121:03
Intel je pod tlakem, to je jasné. V minulosti mohl aspoň tvrdit, že finančně se nic neděje, ale v posledním kvartále šel dolů i zisk a to už je problém i pro investory. Co se týče nových výrobních procesů, to je velká otázka na kterou se přímou odpověď jen tak nedozvíme, jde čerpat jenom z náznaků. Podle všeho se 7nm zpozdí proti původním plánům minimálně o rok. Půjde už určitě o EUV proces ­(resp. musí jít, pokud chce být Intel konkurenceschopný­). Podle zveřejněných údajů vyrobila zatím ASML ­(jediný výrobce EUV strojů­) asi 70 strojů, z nichž by půlku měla mít TSMC. Další část Samsung, který už EUV taky vyrábí, takže na Intel toho asi moc nezbylo. A je otázka, ke kolika EUV strojům se bude schopen v budoucnu dostat, což dále nástup 7nm zpomalí. Do toho nižší rychlost výroby pomocí EUV, nová architektura s většími jádry, nárůst počtu jader, s tím vším spojená nižší výtěžnost, z toho všeho mi vychází, že nástup 7nm bude velmi pomalý a vůbec bych se nedivil, kdyby s námi byl 14nm proces v prodávaných procesorech ještě za 5 let.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: budoucnost Intelu | od: Irving (129)  1.1.20212:37
Samozřejmě, na 14nm se bude vyrábět dál, ovšem stavět nové 14nm kapacity teď nemá smysl ­(jak sám píšete o něco níže­). A ano, Intel by určitě rád zastaralé provozy předělával na nové výrobní procesy, problém je v tom, že je nemá a zjevně neví, kdy mít bude ani jak vlastně budou vypadat. Jak jsem psal, 10nm proces je asi víceméně mrtvý a nějaké masivní předělávání továren na něj už nepřijde. Navíc má Intel ještě jeden problém. V minulosti, kdy vývoj stál a Intel uváděl na trh v podstatě jenom nové iterace 4­-jádrových procesorů, znamenal přechod na menší výrobní proces i automatické navýšení kapacity výroby ­- třeba 4­-jádrový Haswell měl 177mm2, 4­-jádrový Skylake už měl jenom 122mm2. Ale s navyšováním počtu jader tahle výhoda na nových procesech padá, navíc Intel po letech musí uvést i novou architekturu, která je taky náročnější na křemík než starý Skylake, což dále kapacitu výroby sníží.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: budoucnost Intelu | od: Irving (129)  1.1.20212:22
blue.sun ­- problém Intelu je v tom, že se o rozšiřování záběru sice mluví, ale vůbec se mu to v praxi nedaří. V zásadě všechny projekty, do kterých se mimo CPU pustil, skončily neúspěchem ­- 5G modemy, NAND flash, AI, rozpadla se i spolupráce s Micronem na 3D Xpoint pamětech. Já si myslím, že hlavní problém Intelu je ve firemní organizaci a kultuře, v jejich systému ­"modrých­" a ­"zelených­" pracovníků. Potřeboval by teď nového CEO, ideálně někoho, jako je Lisa Su ­- inženýra, který zase obrátí pozornost od účetnictví k produktům a vývoji. Protože bez kvalitních produktů půjdou finanční výsledky Intelu brzy k zemi.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: budoucnost Intelu | od: Irving (129)  31.12.202020:27
Další věc je, že Intel nemá ani co stavět. 14nm proces už je beznadějně zastaralý, stavět teď na něj nové fabriky nemá smysl. 10nm je sice v poslední itineraci relativně konkurenceschopný, ovšem podle všeho je výtěžnost stále dost mizerná a už se to nejspíše nezlepší. Do budoucna pravděpodobně nebude schopen vyráběnými objemy nahradit 14 nm proces. A 7nm je ve hvězdách a další odklady svědčí o tom, že Intel má před sebou ještě hodně problémů k řešení.
Naproti tomu TSMC je na tom mnohem lépe. Úspěšně se jim podařilo integrovat do výroby EUV techniky. Cesta k menším procesům povede zvyšováním počtu vrstev tvořených pomocí EUV, což zjevně nebude zase až tak problematické. A navíc je tu faktor Apple ­- společnost, která je připravena investovat obrovské peníze do tvorby pokročilých procesů výměnou za exkluzivní přístup k nim v prvních fázích výroby. To významně snižuje riziko finančních ztrát pro TSMC.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: Hm | od: Irving (129)  28.12.202012:02
Přirozených monopolů je spousta, namátkou prakticky všechny produktovody, silnice, železnice apod. Ano, navzájem si můžou konkurovat ­(plyn vs. elektřina na vytápění, silnice vs. železnice v dopravě­), ale jenom omezeně. Bez plynu se v domě obejdete, bez elektřiny ne a elektřinu z plynu si sice doma vyrábět můžete, ale ekonomicky to příliš reálné není. A firma, která vlastní elektrické vedení v určité oblasti, tak tam má prakticky monopol, protože nové paralelní vedení tam nikdo stavět nebude. Detto vodovody, kanalizace apod. Což pak přináší zajímavé problémy, pokud tyto firmy zprivatizujete, ale to je na jinou diskuzi...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Univerzalnost | od: Irving (129)  13.11.202014:44
A ty víš, že tesselaci v běžných produktech představilo jako první ATI, že jo? http:­/­/rastergrid.com­/blog­/2010­/09­/history­-of­-hardware­-tessellation/
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(6)  nízká(0)
prvni | od: Irving (129)  12.11.202015:09
Jestli bude Intel první se grafickými slepenci ještě není jisté, o CDNA od AMD zatím nevíme nic...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
box chladic | od: Irving (129)  11.11.202013:54
Je to jasné, Intel testuje nový box chladič pro Rocket Lake.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: :) | od: Irving (129)  11.11.202012:04
A taky už Apple vyvíjel vlastní ARM pro tablety a telefony, takže do desktopu už to nebylo daleko. Kdyby neměli nastartovaný vlastní vývoj ARM a brali od někoho jiného, tak do toho nejdou. Jsem ale zvědavý na výkonnější stroje, MacBook Pro a hlavně stolní Mac Pro, jestli tam taky přejdou nebo zatím zůstanou u x86.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: vtip | od: Irving (129)  9.11.202013:22
Jojo, plánování by Intelu šlo. Trochu mi to někoho připomíná ­- https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=R­-psg9fXQN0
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(1)
Re: luxus | od: Irving (129)  2.11.202021:11
Základní boost je sice 1710MHz, ale je to jenom papírová hodnota, prakticky žádná edice na tomto taktu nejede a i výkon z recenzi je u většiny karet na taktu kolem1850­-1900MHz ­- viz třeba zde https:­/­/www.kitguru.net­/components­/graphic­-cards­/dominic­-moass­/msi­-rtx­-3080­-gaming­-x­-trio­-review­/19­/. Nad 2000Mhz už se 3080 moc nechce.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: :) | od: Irving (129)  30.10.202013:30
No, každopádně bude to nepovedené vydání nVidii asi dost mrzet. Pokud se potvrdí zprávy o tom, že zlepšení dodávek přijde až po novém roce, tak by to mohlo otevřít dveře AMD ­- dost lidí asi nebude chtít tak dlouho čekat, nové Radeony vypadají dobře, navíc Vánoce za dveřmi... Teď je jenom otázka, kolik karet připraví AMD.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: 6800 | od: Irving (129)  29.10.20206:22
Ach jo, to je furt o tom samém. Ano, 10400F je levnější než 5600X. A taky o cca 30­-40% slabší... Navíc 3600 je pořád v nabídce a 5600 se očekává po novém roce.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(0)
Re: 6800 | od: Irving (129)  28.10.202021:33
Taky jsou o dost výkonnější než ty Intely. Na výkon Intelova 10jádra ti bude stačit osmijádro od AMD a to je o 190$ levnější. To mi přijde jako celkem konkurenceschopná cena...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(9)  nízká(1)
Re: gratulujem | od: Irving (129)  28.10.202021:24
Abych tě citoval ­"Nějaký hmatatelný důkaz nebo tvrzení které je ­(zatím­) nedoložitelné?­". Jinak jsme nezaznamenal, že by RT od nVidie vykresloval v plných detailech a bez optimalizací...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(7)  nízká(1)
Re: 6800 | od: Irving (129)  28.10.202018:24
Koukáme na stejné grafy? Jediná remíza je +­- v The Division 2, všude jinde je RX6800 výkonnější ­(někde i o dost­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(17)  nízká(0)
Re: 6800 | od: Irving (129)  28.10.202017:58
RX6800 vypadá na 15 ­- 20% nad 3070, to bych úplně podobným výkonem nenazýval, poměr cena­/výkon bude prakticky stejný. Každopádně 3090 je na hraní prakticky mrtvá, proti 6900XT nemá význam, a nVidia s cenou asi moc dolů jít nemůže. Ale stejně si ji skoro nikdo nestihl koupit, takže to moc lidí mrzet nebude.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(14)  nízká(0)
srovnani s Intelem | od: Irving (129)  27.10.202014:24
Tak, a teď jsem zvědavý, jak nám RadecekH zdůvodní, proč Intelu vlivem corony zisk o 30% klesl a AMD o 130% stoupl a jak to vůbec nesouvisí s jejich nabídkou...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(14)  nízká(0)
Re: chudak Intel | od: Irving (129)  23.10.202022:34
Nebo v hodnoceni zohlednit i design loga a šířku úsměvu CEO.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(2)
chudak Intel | od: Irving (129)  23.10.202015:03
Chudák Intel, nějak mu docházejí benchmarky, ve kterých ještě vede. Za chvíli bude jejich marketingová prezentace sestávat jenom z fotek různých lidí a popisu jejich pocitů z nových procesorů Intel...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(15)  nízká(3)
Re: hmm | od: Irving (129)  23.10.202014:24
Data pro ČR, bohužel pouze do r. 2001. Pojišťovny zjevně zase tak moc nešetřily... https:­/­/www.uzis.cz­/sites­/default­/files­/knihovna­/10_03.pdf
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: hmm | od: Irving (129)  22.10.20209:00
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: hmm | od: Irving (129)  21.10.202022:07
Budete překvapený, ale existují pacienti, kteří po zlomenině a operaci kyčelního kloubu nezemřou a někteří potom žijí i desítky let. A je jich dokonce většina...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: H1N1 | od: Irving (129)  10.10.202017:16
No jo, to je ten zázrak jménem lidská mysl. Je postavena tak, aby nám pomáhala přežít a vyrovnat se s problémy.
A jedním z efektivních přístupů je problémy prostě ignorovat. Funguje to u Covidu, funguje to i všude jinde...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: H1N1 | od: Irving (129)  8.10.202023:17
Drtivá většina těch úmrtí byla na Covid. Ano, pár lidí, kterým nebyla včas poskytnuta akutní péče určitě zemřelo také, na druhou stranu část obvyklých úmrtí zase ­"odpadla­" kvůli protiepidemickým opatřením, hlavně obětí autonehod muselo být výrazně méně. A je otázka, kam ty úmrtí na akutní stav počítat ­- pokud někdo zemře pro to, že pro něj není volný ventilátor kvůli Covidovým pacientům, tak sice není obětí Covidu ale jeho smrt s ním jednoznačně souvisí...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
To je zajímavý postřeh, já bych dodal, že ten Sandy Bridge bylo 4 jádro s HT s maximálním boostem 3,8 Ghz vydané 24­/10­/2011. Poslední generace Intelu před vydáním Ryzenu byl Kaby Lake, 4 jádro s HT s boostem 4,5 Ghz za 350$ vydané 3­/1­/2017. Takže za 5,5 roku dokázal Intel zvýšit max. frekvenci o 700Mhz... a to je vše. A tak to je, když žádná konkurence není...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(7)  nízká(0)
Re: H1N1 | od: Irving (129)  8.10.202018:36
O tom, že je Covid smrtelnější než chřipka moc pochyb není, stačí se podívat na úmrtnost v postižených regionech za stejné období loni a letos za první pololetí roku. V těch nejvíce postižených oblastech byl počet úmrtí i 5x vyšší než v minulých letech a nic jiného než Covid se za příčinu asi označit nedá.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: H1N1 | od: Irving (129)  8.10.20209:49
A co tak si ten článek přečíst?
"Dle CDC ­(Centers for Disease Control and Prevention ­- národního centra pro kontrolu a prevenci nemocí­) na chřipku ročně onemocní okolo 39­-56 milionů Američanů, přičemž se podílí na 24 až 62 tisíc úmrtí. Což má k Trumpově udávaným ­"více než 100 tisícům­" dosti daleko. Když se podíváme na COVID­-19, ten má prozatím v USA 7,5 milionů nakažených ­(tedy zhruba pětinu až sedminu proti chřipce­), ale na svém kontě má 210 tisíc souvisejících úmrtí ­(tedy cca 3,5 až 9× více než chřipka­). Na stejný počet nakažených tak COVID­-19 udává stejná agentura čísla hovořící o 18 až 65krát vyšší úmrtnosti.­"

Takže ne, chřipka je sice rozšířena více, ale úmrtí je podstatně méně. Dojmy vs. pojmy...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
To platí dnes, příští rok AMD přejde se špičkovými výrobky na 5nm a uvolní se jim výrobní kapacita na 7nm. 7nm procesory budou ale pořád překonávat Intel a AMD je bude moct vyrábět dál. 5nm může být high end ­- Epycy, Threadripper, nejvyšší řady desktopových a mobilních procesorů, ale klidně celá střední třída může zůstat na 7nm. AMD tak může své výrobní kapacity výrazně zvýšit.
Navíc je tu další faktor, Intel je teď trochu v pasti pokud se mu nepodaří rychlý přechod na 7nm. Z dostupnosti a rozšíření 10nm procesorů se dá usuzovat, že většina Intelích továren jede stále 14nm a přechod na 10nm se víceméně zastavil a moc se s ním nepočítá. Takže pokud nepůjde dobře ani 7nm, tak Intel bude mít stále k dispozici na masovou produkci pouze 14nm, čímž bude za rok už o dvě generace za TSMC.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Nutno dodat ­"zatím­". Pokud to takhle půjde pár let, tak by Intel problém mít mohl, procesory tvoří stále zásadní část jeho příjmů a pokud se nebude schopen přesunout ani na 10nm, tak by mu mohlo AMD brzy začít přebírat ty nejlukrativnější části trhu s nejvyššími maržemi a Intel by se mohl dostat do spirály nízkých marží­-nízkých zisků­-nízkých financí na vývoj, ve kterém byla sama AMD po celou Buldozerovou éru...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: :) | od: Irving (129)  5.10.202012:14
Já ti nevím, téměř 100 miliónový Vietnam hlásí celkem 35 mrtvých a v současné době má 41 aktivních případů. 50 milionová Jižní Korea měla drobný nárůst začátkem září, v současné době se motají kolem 100 nových případů denně. Singapur měl taky nárůst začátkem srpna, teď se pohybuje kolem 20 nových případů za den. Jinak u Singapuru ani Jižní Korey nepřekročil ten letní peak počty infikovaných z jara. Srovnej si to s Evropou...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: :) | od: Irving (129)  4.10.202022:25
ad 1­) To je diskutabilní a pravděpodobně nepravdivé ­- Covid je extrémně virulentní a podle všeho i malá dávka viru stačí k infekci. Bezpříznakoví přenašeči spolu s relativně dlouhou inkubační dobou jsou pak hlavním důvodem, proč je šíření viru tak rychlé.

ad 2­) To je takový trochu pseudoargument. I na chřipku umírají hlavně staří polymorbidní pacienti, důležité je, že jim tato infekce zkrátí život. U někoho o pár měsíců, u jiného o pár let. Zásadní je to, že nakonec zemřeme všichni a celá moderní medicína je založena na dvou principech ­- odložení smrti do co nejpozdějšího věku a zajištění co nejkomfortnějšího života do doby, než smrt nastane. A Covid jde v proti obou těmto principům ­- umírat udušením asi taky nic moc příjemného nebude.
Navíc jsou tu i další otázky, na které zatím neznáme odpověď ­- třeba trvalé následky. Celkem velká část pacientů má po prodělané infekci poškozené plíce, a zatím není jasné, zda bude toto poškození u všech pacientů pouze dočasné. A těch věcí je víc. Přitom ta současná ­"druhá vlna­" šíření je zcela zbytečná a je jenom důsledkem nezodpovědnosti ­- třeba v JV Asii ­(Vietnam, Jižní Korea, Singapur a i ta Čína­) žádná druhá vlna neprobíhá.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(2)
Re: :) | od: Irving (129)  4.10.202021:44
Nemluvě o tom, že Johnson se léčil tři týdny, část té doby byl na kyslíku a po propuštění obrátil vládní postoj ke Covidu o 180°, což mi tak nějak naznačuje, že zase taková selanka to nebyla...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Asi bych se k těm počtům CUDA jader taky moc nevyjadřoval, takhle to vyznívá, že bude 3060Ti výkonnější než 2080Ti, což celkem určitě nebude. Prostě nVidia změnila architekturu CUDA jader a tím i jejich vliv na výkon a tak nejsou mezi Turingem a Amperem porovnatelné.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: super | od: Irving (129)  27.9.202020:03
Ceny určitě klesat nebudou, trh s plotnovými disky hodně klesá, výrobci musí náklady na R&D rozpouštět ve stále menším množství kusů. A ty nejprodávanější katagorie ­- tak do 4TB ­- pomalu užírají SSD.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
betatesting | od: Irving (129)  22.9.202010:44
A teď se beatatesting Bethesdy a Microsoftu spojí a vznikne něco úžasného... Něco, co možná dva roky po vydání půjde aspoň spustit...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: E? | od: Irving (129)  19.9.20200:08
Tak léčit umíme, ovšem na úrovni roku 1890. Pokud vám to stačí ke štěstí, tak se hackerů bát nemusíte...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(2)
Re: gpu AMD | od: Irving (129)  4.9.202019:00
Už brzy se určitě něco dozvíme, očekávám nějaké informace od AMD těsně před uvedením 3080 do prodeje. nVidia nasadila agresivní ceny, AMD se bude muset snažit, aby přimělo zákazníky ještě chvíli počkat.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: gpu AMD | od: Irving (129)  4.9.202016:17
To hrála i v CPU a kde je teď. Hlavním problémem AMD v minulých letech byl nedostatek financí a nekoncepčnost, to se obojí v poslední době dost změnilo. Samozřejmě nechci tvrdit, že nová Navi bude trhač asfaltu a vydrtí i 3090, na druhou stranu bych AMD ani nepodceňoval. I v minulosti se ukázalo, že jejich návrhy doplácely hlavně na to, že byly uváděny na trh nedopečené, nevyladěné, a relativně malou úpravou bylo možné získat dost výkonu navíc ­- viz třeba Zen a Zen+. Sám jsem zvědavý, s čím vlastně AMD přijde, nVidia nepřekvapila ani tak výkonem jako cenami, tak nízko jsem je nečekal. U AMD bych očekával nižší spotřebu, přece jenom mají k dispozici o dost lepší proces a na efektivitě dost zapracovali už u první Navi. Na druhou stranu jim vysoké TDP u nových GeForce dává možnost napálit vysoko taktovací frekvence a honit výkon, pokud budou chtít. Uvidíme...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(1)
Re: gpu AMD | od: Irving (129)  3.9.20206:14
Aha, a ty články byly založeny na vyjádřeních AMD nebo uniklých výsledcích testů? Protože o výkonu ani specifikacích nové Navi nevíme vůbec nic, i o rozměrech jádra koluje hned několik informací. Jediné spolehlivé informace zatím můžeme dovozovat z nových konzolí, kde se zatím dá říct, že má asi velmi slušnou efektivitu ­(v novém Xboxu při 12Tflops výpočetního výkonu by měla být spotřeba tak do 200W­) a umí dosahovat velmi vysokých taktů ­(až 2,23Ghz u Playstation 5­). Navíc ani neznáme reálný výkon 3070, ještě bych počkal na recenze.
A AMD nevydalo velké Navi z jediného důvodu ­- peníze. Vývoj GPU trvá tak 4­-5 let, tzn. vývoj Navi začal někdy v roce 2014­-15, kdy bylo AMD v největším srabu. Směřování je logické, na nižší výkon měli 580 a 570, výkonnějších a dražších karet se zase tolik neprodá.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: gpu AMD | od: Irving (129)  2.9.202021:48
A proč by nové Navi mělo být konkurencí pro RTX2080Ti, kartu minulé generace? K čemu by to bylo? AMD mohlo konkurenci pro Ti vyrobit už na první generaci Navi, stačilo udělat o třetinu až polovinu větší čip s více CU, čip by měl tak kolem 350­-380mm2, což rozhodně v možnostech AMD i TSMC bylo ­(Radeon VII měl 331mm2­). AMD navíc vědělo, že nVidia chystá novou generaci GPU, to nebylo žádné tajemství. A to, že bude výkonnější než ta stará asi byli schopni vydedukovat.
Každopádně nová generace nVidie vypadá dobře, překvapením jsou hlavně ceny, buď je dohoda se Samsungem extra výhodná, nebo má nVidia opravdu obavy z nové Navi a nachystala se předem. Co od ní čekat už asi taky tuší, vývojářské verze nových konzolí už mají herní studia určitě delší dobu k dispozici, a divil bych se, kdyby si nějaké ty informace o výkonu a efektivitě k nVidii cestu nenašly.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(2)
Dalsi | od: Irving (129)  11.8.20205:23
Ha, a kdo bude další? Komunisti by se měli začít bát...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(0)
Re: ARM | od: Irving (129)  6.8.202018:11
Konzorcium více firem je podle mě nejpravděpodobnější scénář. Myslím, že se nakonec domluví všechny větší firmy, které ARM používají a každá koupí nějaký podíl. Nikdo nebude chtít, aby tak významnou firmu vlastnila jeho konkurence, takže varianta, že ji budou vlastnit všichni společně bude nakonec nejschůdnější.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
... | od: Irving (129)  6.8.202018:01
To muselo dát příšernou práci, a přitom taková blbost...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
Re: DLSS 2.0 | od: Irving (129)  2.8.202013:13
NVidia říká, že DLSS 2.0 vyřešilo nutnost natrénování na každou hru zvlášť, ale v praxi se to zatím neukazuje. Uvidíme, dokážu si představit, že to bude automaticky fungovat u her na stejném enginu, ale myslím, že úplně u každé nové hry to bez natrénování nepůjde. A pak je samozřejmě otázkou, jak složitá bude implementace.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: DLSS 2.0 | od: Irving (129)  2.8.20208:33
DLSS má jednu zásadní nevýhodu, a to že musí být AI natrénována pro každou hru zvlášť ­(aspoň zatím­). Což znamená, že nikdy nebude nějak zásadně rozšířená, podobně jako jiné proprietární technologie v minulosti ­(Hairworks, Physix, TressFX­). Je možné, že se nVidii nakonec podaří systém vytrénovat tak, že bude fungovat na libovolné hře bez nutnosti speciálního tréninku, ale moc pravděpodobně to nevidím, i AI využívané jinde mají dost problém, pokud jim změníte zdroj dat. Dále bude trvat dost dlouho, než se rozšíří GPU, které ho budou podporovat, takže i ochota vývojářů ho implementovat bude menší a pravděpodobně bude implementace na nVidii. A nakonec, je to v podstatě taková berlička, která má umožnit hratelné FPS při zapnutém RT i na kartách nižší třídy. Takže až bude výkon v RT dostatečný, tak v podstatě ztratí smysl, minimálně na kartách střední a vyšší třídy a pro nVidii asi nebude zajímavé udržovat ho při životě jenom kvůli lowendu a starým kartám.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: Intel | od: Irving (129)  24.7.202014:04
Dodal bych ­"zatím...­". Kdo ví co bude za 5 let. Jinak je zajímavé, jak jdou Intelu dolů marže, ačkoliv ceny procesorů se prakticky nezměnili, aspoň ty oficiální. V zákulisí evidentně probíhá tvrdý boj o OEM segment...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: HM | od: Irving (129)  23.7.202014:28
Oni asi narážejí hlavně na to, že se ty výsledky týkají desktopové 2080ti, což je karta tak o 50% ­(?­) procent výkonnější, než cokoliv mobilního... Tzn. v noteboocích u slabších karet bude rozdíl odhadem 0­-1% ve všech hrách...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(1)
Re: objevit ... | od: Irving (129)  23.6.202012:23
Ano, jednoho dne určitě z nabídky zase zmizí.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Každopádně to vypadá na srovnání IPC s ZEN 3 ­- ten má být o ~ 15 ­- 20% nad Zen 2 který je asi 10% nad posledním itinerací Skylake. Takže bude hodně záležet na dosažitelných taktovacích frekvencích. Jsem zvědavý, jestli Willow Cove půjde na 14nm stejně vysoko, jako Skylake...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Paráda | od: Irving (129)  29.5.20206:42
ad trestání majitelů SUV ­- ano, je to tak, měli by platit víc. O tom přece jsou všechny zákony a předpisy ­- trestat činnosti, které společnost soudí, že jsou pro ni špatné a podporovat ty dobré. Majitelé naftových motorů jsou trestání zákazem vjezdu do center některých měst, majitelé velkoobjemových motorů jsou trestáni vyšší sazbou povinného ručení. Tak to prostě je. A prodejnost SUV stále roste, což, pokud chceme být ekologičtí, není žádoucí a ty ­"tresty­" za vlastnictví jsou tak zjevně moc nízké...
A práci o vlivu hmotnosti auta na papírovou vs. reálnou spotřebu bych si přečetl celkem rád, ani by to nemuselo být tak těžké dát dohromady. Pár pěkných článků o různých aspektech spotřeby aut jsi tu měl, těším se na další :­-­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Jo, a měl by začít tím, že si tam smaže účet. To by jim ukázal...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Paráda | od: Irving (129)  27.5.202022:07
Problém je v tom, že v současné době jsou ty emisní limity definovány jako flotilové, tzn. je to průměr všech vozů, které automobilka produkuje. Teoreticky je tak nejlepší dělat těžká auta s malým motorem ­- při testech, kde se jezdí s lehkou nohou to bude mít nízkou spotřebu, vysoká hmotnost auta zvýší limit pro automobilku a ta pak splní limity. V reálu bude sice spotřeba auta o polovinu vyšší, ale to už nikoho zajímat nebude. Kdyby to bylo rozdělené podle kategorií, tak bych to bral, třeba podle rozvoru, to by bylo celkem rozumné. I když pořád nevím, proč by měl být nějaký rozdíl mezi standardními auty a SUV.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: ale | od: Irving (129)  27.5.202012:25
Díky za info, každopádně to zjevně nějak úspěšná koncepce není a docela by mě zajímalo, v čem je ten háček.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Paráda | od: Irving (129)  27.5.202011:04
Jinak co se týče té hmotnosti, ono to není tak jednoduché. Co vytýkám politikům je to, že se tlačí nějaký program elektrifikace dopravy, který není v současné době a se současnými technologiemi proveditelný, aspoň v takovém rozsahu. A nezdá se, že by se na tom v dohledné době mělo něco změnit. Takže se může stát, že všechny ty investice do elektrifikace budou do značné míry zbytečné. Zato lehčí auto je prostě vždy úspornější než to těžší, ten zisk z té investice je trvalý.
Navíc ekologický dopad té elektrifikace je dosti pochybný, třeba u plug­-in hybridů je jejich ekologičnost hodně závislá na způsobu použití a můžou na tom být taky hůře, než auta pouze se spalovacím motorem. Ostatně ty sám jsi tu o tom měl moc pěkný článek založený na reálných datech uživatelů. Zato lehčí auto bude prostě úsporné vždy, bez ohledu na způsob použití.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Paráda | od: Irving (129)  27.5.202010:14
Tak ty emisní limity jsou snad zaváděny kvůli ekologii, a pak by ty limity měli mít definovány všichni stejně, třeba g­/osobu­/km. A pokud někdo vyrábí větší auta, tak hold ty pokuty zakalkuluje do jejich ceny a zákazníci, co je budou chtít, si prostě připlatí. A nebo se u těch větších aut ta úspornost bude muset vyřešit jinak, třeba tím snížením hmotnosti. Protože jinak bude docházet k takovým nesmyslným paradoxům, kdy se sice furt mluví o úspornosti a ekologii ale nejrychleji rostoucí kategorií aut jsou SUV, která jsou nejméně úsporná a ekologická ...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Fajn Krabicka | od: Irving (129)  27.5.20209:49
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Paráda | od: Irving (129)  27.5.20206:28
A právě to poslední je úplná blbost. Například u Volva se odhaduje, že flotilové emise v roce 2021 budou 106,7g­/km a v pohodě tak splní limity, které má určeny. U PSA by to mělo být 95,6g­/km a zaplatí 600 mil. eur. na pokutách. Přitom většina aut obou firem odveze stejných 5 lidí a v většinou v nich pojedou tam maximálně 2...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: ale | od: Irving (129)  26.5.202021:53
Já si říkám, jestli by neměl význam systém, který prosazoval už Ferdinand Porsche před 90 lety ­- spalovací motor napojený na el. generátor, který by poháněl elektromotor a k tomu všemu menší baterie pro vykrytí výkonových špiček. Spalovací motor by se mohl vyladit na chod v určitých otáčkách, což by určitě dokázalo snížit spotřebu, proti plug­-in hybridům by se ušetřila hmotnost všech částí nutných k přenosu síly od spalovacího motoru na kola ­(vedl by jenom kabel k elektromotoru­) a proti čistým elektroautům by to bylo snadno a rychle dotankovatelné. Ale vzhledem k tomu, že nic podobného nikdo nevyvíjí, tak to bude asi mít nějaký zásadní zádrhel, který jako laik nevidím...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Paráda | od: Irving (129)  26.5.202015:58
My spolu v podstatě souhlasíme. Já ten problém vidím v tom, že se v Evropě nastavily emisní limity tak, že bez výrazné elektrifikace je není prakticky možné splnit. Automobilky do toho nainvestují spoustu peněz, zdraží spalovací auta, zaplatí několik miliard na pokutách, vlivem toho klesne konkurenceschopnost evropských automobilek ve světě, spálí se zbytečně spousta CO2, rozvrátí se pár afrických zemí, zotročí několik tisíc dětských dělníků a pak se zjistí, že ty cíle jsou nereálné a že je nelze splnit. A všichni se budou hrozně divit, proč to tak dopadlo... Úplně stejně jako s bionaftou.
A EU pod vedením Německa s Francií pak zase emisní limity rozvolní, protože nejsou takoví sebevrazi, aby si potopili vlastní automobilový průmysl...
Přitom by stačilo tam málo ­- rozumné emisní limity, které nebudou vázány na hmotnost ­(jako dnes­), což by podpořilo investice do odlehčování aut, což je oblast, kde se toho dá udělat ještě opravdu hodně, zapracovat na aerodynamice a ta spotřeba by šla dolů taky velmi výrazně.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Paráda | od: Irving (129)  25.5.202020:28
Je jasné, že náhrada spalovacích aut bude trvat velmi dlouho a v současné době je nemožná. Ovšem teď spíš řešíme, že není dostatek surovin ani výrobu takového množství baterií, jaké bude automobilový průmysl v blízké budoucnosti potřebovat. Takže plány jsou sice pěkné, ale realita bude dost možná jiná. A úvahy o použití vyřazených baterií ve fotovoltaice budou dost možná liché, protože bude velký tlak na jejich recyklaci, aby mohly být základní materiály opět k dispozici. A recyklace Li­-ion baterií není zrovna nejekologičtější záležitostí, nemluvě o tom, že, pokud vím, se zatím nikde neprovádí v opravdu průmyslovém měřítku...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Paráda | od: Irving (129)  25.5.202016:58
O tom, co bude v budoucnu se můžeme jenom dohadovat, nikdo to neví jistě. Problém vidím v tom, že podle EU by měly tvořit elektroauta významnou část nově prodaných aut už za pár let, což prostě nerealistické je. V současné době jsem k elektroautům kritický, ale uznávám, že za 20 let může být všechno jinak. Jenže všude člověk čte, jak do pěti let budou elektroauta a hybridy tvořit třetinu až polovinu všech prodaných aut, a to je myslím to na co wrah666 naráží. Protože to je v současné době a se současnými technologiemi i s technologiemi, které mají realistickou šanci vejít do praxe do pěti let prostě nemožné. Což všichni s velkým překvapením zjistí za dva roky a pak se bude řešit co dál s podporou, omezením emisí a podobně...
Je to stejné jako obnovitelné zdroje ­- jako doplňkový zdroj jsou fajn, za 20 let možná bude opravdu možné mít energetiku postavenou jenom na nich, ale v Německu i jinde zavírají atomové i uhelné elektrárny už dneska a nikdo moc neřeší odkud ten proud pak budou brát. To že by ty atomové elektrárny mohly z velké části ještě 20 let fungovat ­(což by bylo nakonec mnohem ekologičtější, než je teď zavírat­), to nikdo neřeší. Já tomu říkám ekologismus ­- prostě víra, bez vědeckého a reálného základu. A v EU je to teď bohužel jako virus, a nikdo není schopen se poučit z minulých chyb, viz bionafta... Ach jo...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
Re: Musk a prášky | od: Irving (129)  24.5.202021:14
Normální člověk možná ano, ale vlády zaspaly všude, jak říkám, podívejte se po Evropě. A ne že bych byl fanoušek současné vlády, ale zase bych ji úplně nezatracoval. Uzavření hranic, zrušení velkých akcí a uzavření škol a nákupních center byly rozhodně správné kroky které hodně přispěly k omezení šíření viru a u nás byly zavedeny jako v jednom z prvních států Evropy.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Musk a prášky | od: Irving (129)  24.5.202014:30
Ano, s tou J. Koreou to nebylo přesné, spíš jde o to, že zavedli masivní testování hned od začátku, takže zabránili rozšíření nákazy do celé země. Zajímavá by byla statistika provedených testů první měsíc od průkazu první nákazy, to je nejkritičtější období pro šíření koronaviru.
Podcenění nákazy u nás není nic výjimečného, to se stalo v celém západním světě, upřímně, kdo by si ještě v únoru pomyslel, že to bude probíhat takhle. Vládu u nás můžeme kritizovat, pravdou ale je, že ve srovnání se státy západní Evropy jsme dopadli ještě velmi dobře. Chyby se samozřejmě udělaly, teď je čas na to je analyzovat a poučit se z nich pro případnou druhou vlnu nákazy. Což ale není úplně českou tradicí, mám trochu obavy, že převládne přístup ­"zvládli jsme to jednou, zvládneme to zase­"...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Musk a prášky | od: Irving (129)  23.5.202023:18
Podle mě je problém jinde, hlavní chybou bylo značné zpoždění začátku testování a jeho malý rozsah ­(což trvá­). To ale možná do značné míry souviselo s tím, že mu nebyla přisuzována taková důležitost, za což jednoznačně nese vinu administrativa Trumpa ­(stačí si projít jeho výroky od začátku epidemie­).
S tou léčbou je to dost těžké, žádná kauzální neexistuje, všechno je to jenom podpůrná záležitost. U těžkých případů zbývá napojení na ventilátor, ale i tak je úmrtnost vysoká ­(dle studie z New Yorku to bylo 88% u ventilovaných pacientů­). Tzn. pacient v posledním tažení s velkou pravděpodobností zemře i když tu péči dostane...
Jediným známým způsobem, jak snížit úmrtnost na koronavirus je v současné době omezení jeho šíření. To vyžaduje rozsáhlé testování a přísnou karanténu nakažených osob a jejich kontaktů. Když se podíváte do světa, tak jednou z nejúspěšnějších zemí v boji s koronavirem je Jižní Korea, která má nejvíce provedených testů na milion obyvatel. V Evropě je to zase Slovensko, které zavedlo nejpřísnější karanténní opatření pro lidi přijíždějící s ciziny. U nás se propásl začátek, kdy byla karanténa lidí přijíždějících z ciziny málo kontrolovaná a málo dodržovaná ­(z využití platebních karet vyplývá, že 43% lidí kteří měli být v Česku v karanténě po příjezdu z ciziny ji porušilo­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Musk a prášky | od: Irving (129)  23.5.202021:29
Ad B­) reportování obětí koronaviru se liší v jednotlivých státech, někde udávají opravdu jenom lidi, kteří měli pozitivní test ­(Švédsko­), někde všechny, kteří zemřeli a měli příznaky Covid­-19 ­(Belgie­). Každopádně celkovou úmrtnost zvyšuje virus zásadně, v nejpostiženějších oblastech 4­-5x proti srovnatelnému období předchozích let ­(Bergamo, New York­).
Ad 1­) Ta úmrtnost začíná dost stoupat už v kategorii 50­-59 ­(0,4­-1,3%­), ve věkové kategorii 60­-69 let už je to 1,8­-3,6%. To jsou ze značné části stále lidé v produktivním věku.
Ad 2­) Riziko úmrtí nejvíce zvyšuje obezita, kardiovaskulární onemocnění a cukrovka. Což jsou sice chronická onemocnění, ale trpí jimi jen v Česku několik milionů lidí ­(jen cukrovkářů je milion­). A ne, nejsou to lidi, co běžně umírají na rýmu nebo chřipku a půlka z nich se určitě za ­"chronicky nemocné­" nepovažuje. Koneckonců, i ve Vašem okolí takových lidí určitě najdete víc než dost.
Jinak že bude Covid­-19 v USA průser asi tušili všichni, kombinace ignorantského vedení, absence univerzálního zdravotní pojištění a dostupných sociálních programů a vysoká mobilita obyvatelstva, to je pro tuhle nemoc úplně ideální prostředí.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: ... | od: Irving (129)  16.5.20208:39
Promiň, ale v desktopu ­(a v podstatě ani v noteboocích­) ta konfigurace nedává moc smysl ­- přehrávání videí je dnes akcelerováno přes UVD, v idle je i spotřeba Ryzen 3950x jen o pár wattů vyšší než u slabších procesorů, detto single thread. Navíc 16jaderný procesor si lidé kupují kvůli multi­-thread výkonu, ne kvůli úspornosti. Jediný důvod pro tuhle konfiguraci je ten, že Intel prostě není schopen rentabilně vyrobit 16jádrový monolit s velkýma jádrama. Tahle bude moct marketing tvrdit, že mají taky ­"16jádro"
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: Ampere | od: Irving (129)  15.5.20206:20
to Bison: To je velmi zajímavá dedukce a jsem zvědavý, jak všech těch věcí nVidia s A100 dosáhne, zvlášť když ten čip neobsahuje ani grafické výstupy, ani RT­-cores...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(1)
pojištění | od: Irving (129)  14.5.202015:59
Mělo by v tom být i pojištění domácnosti před požárem, při té spotřebě, kterou ty procesory mají...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(4)  nízká(1)
Re: zvláštní | od: Irving (129)  28.4.202015:45
Vydání toho 10­-jaderného Comet lake taky nechápu, úplně zbytečný procesor. Zabere to další výrobní linky, které už tak nestíhají, na AMD to stejně stačit nebude a na konci roku bude marketingové oddělení horko těžko vysvětlovat, proč by si měl zákazník koupit nový 8­-jaderný Rocket lake, když má na trhu desetijádro. Pokud chtěl Intel zvýšit konkurenceschopnost, tak měl vydat 4 až 8 jádra s aktivovaným HT, o něco proti současnému stavu snížit cenu ­(tak na 10% nad ekvivalentní AMD­) a byl by na tom lépe...
7nm je zatím vlhký sen, po zkušenostech s 10nm myslím platí, že dokud nebudou reálné produkty na trhu, tak se nedá brát Intel vážně.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: hm | od: Irving (129)  17.4.202015:59
Já si naopak myslím, že PS5 ­(a nový Xbox­) jsou po dlouhé době konzole, které přicházejí v pravý čas a s tím správným výkonem. První verze PS4 přišla v době, kdy se standardem v televizích začalo stávat fullHD rozlišení, ale neměla výkon na to, aby v něm rozběhala hry ve slušných detailech a FPS. PS4 Pro to už zvládla, ovšem v době nástupu už se začaly šířit 4K televize, kde opět nestíhala. PS5 vypadá, že by mohla ve 4K rozhýbat hry ve velmi slušných detailech i FPS a zároveň se nedá očekávat, že by se v dohledné době mělo přecházet na 8k, takže by životnost konzole mohla být dost dlouhá. Ale uvidíme, jak s výkonem zahýbe ray­-traycing, třeba budem za dva roky zase brečet, jak jsou konzole slabé a zdržují vývoj...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: Hm | od: Irving (129)  16.4.202022:47
Já vidím ještě jednu zásadní chybu ­- větráky vodního chlazení foukají horký vzduch přímo do klína uživatele, což musí být v létě opravdu super.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: . | od: Irving (129)  15.4.202018:53
Tak ono kolikátá roadmapa od Intelu už to je za poslední 3 roky? Je to spíš o tom se na to podívat, zasmát se, mávnout rukou a čekat, jaká bude realita.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Nemůže, minimálně bylo zakázané do Číny vyvážet Xeony od Intelu už v roce 2015, nevím, jestli to ještě platí. U AMD nevím, tam jsem zatím o ničem nečetl.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Časování | od: Irving (129)  3.4.202014:03
A jsou už nějaké informace o časování DDR5? Zatím vždycky platilo, že vyšší rychlost=horší časování, tak doufám, že to mají nějak pořešené...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: pěkný srovnání | od: Irving (129)  25.3.202015:27
Násobky to nebudou, ale rozdíl v tom testu mezi oběma grafikami je 10%, což už rychlejší paměti můžou v klidu vymazat. U toho párování s pamětmi jsem narážel spíš na testy notebooků s Ryzeny řady 3000, které podporují jen 2400 Mhz paměti a při srovnání s GPU v Ice Lake ­(ve 3x dražším notebooku­) s 3733 Mhz pamětmi pak redaktoři dochází k bombastickému závěru, že integrované GPU Intelu překonává AMD. Což ale vlastně nevíme, protože integrované GPU jsou na propustnosti pamětí zcela zásadně závislé. Jinak nové Ryzeny 4000 podporují až 4266MHz, uvidíme, jestli je s nimi budou výrobci i párovat. Doufám, že aspoň u řady HS to tak bude, tam si chce AMD konfigurace notebooků pohlídat, procesory téhle řady nedodá jen tak někomu.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: pěkný srovnání | od: Irving (129)  25.3.202014:05
Hlavně tam chybí jedna zásadní informace, a to je rychlost použitých pamětí u Intelu. V tom testu Ryzen má dle výpisu DDR4­-3200, ale podporuje i LPDDR4X­-4266. A např. Ice Lake procesory se téměř ve všech dostupných noteboocích párují s rychlými LPDDRX­-3733, což významně ovlivňuje srovnání integrovaných grafik s notebooky s Ryzen 3000 ­(a skoro vždy to redaktoři zapomenou zmínit­). Takže dokud nesrovnáme obě integrované grafiky se stejně rychlými paměťmi, tak o jejich výkonu nemůžeme řict vůbec nic.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(9)  nízká(0)