reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jiří Černý

Registrace založena: 7.7.2008
Počet příspěvků do diskuse (od 27.8.2003): 20 (zobrazit příspěvky)
Mám fotoaparát: –
Chci fotoaparát: –
Měl jsem fotoaparáty: –

Redaktorem SHW: od července 2008

Autor píše už od narození, nejprve pastelkami po nábytku, později na psacím stroji a osobním počítači. V roce 2000 obdržel první pochvalu za článek publikovaný na Internetu i první honorář. Toho stejného roku rovněž dospěl k závěru, že pracovat manuálně je v životě zbytečné.

Sám o sobě tvrdí, že nejlépe se orientuje v biologii a informačních technologiích, což poněkud kontrastuje s jeho studijními výsledky na SŠ (informační technologie) i VŠ (biologie). Tato kombinace ho nakonec zavedla až do útrob Computer Pressu, přičemž současně lze na jeho jméno narazit i v nejrůznějších vědecko-populárních magazínech. Ve volných chvílích navíc zvládá díky krátkodobé praxi supervisora zpracovávat návrhy na lepší a efektivnější řízení vybraných webových projektů a přesvědčovat stávající vedení, že všechno dělá špatně. V současnosti je ale u něj na prvním místě především rodina.

Motto: Nejsem stroj, píšu lidsky!

Vše od autora | Jen články a recenze
Doplňky k počítači pro pohodlnější práci

Doplňky k počítači pro pohodlnější práci

V tomto článku si představíme řadu zajímavých doplňků, které vám dokážou značně usnadnit práci na notebooku - ať už se zrovna nacházíte doma či venku. Hlavní důraz přitom bude kladen na ergonomii.
21.1.2011, Jiří Černý8
Notebooky: Ergonomie rozhoduje

Notebooky: Ergonomie rozhoduje

Celá řada dětí si jistě přála najít pod stromečkem notebook nebo alespoň stylový mininotebook. Zabýváme se však při jejich nákupu dostatečně i otázkou ergonomie? Na co je třeba si dávat pozor?
27.12.2010, Jiří Černý22
Progaming ve víru času

Progaming ve víru času

Někteří lidé vydělali své milióny intezivním podnikáním, jíní je zdědili a další vyhráli v loterii. Následující článek mj. ukazuje, že milionářem se dnes můžete stát i díky hraní počítačových her - které jsou už dávno něčím víc než jen pouhou dětskou zábavou.
29.6.2010, Jiří Černý22
Hrajeme si v prohlížeči

Hrajeme si v prohlížeči

Webové hry v současné době baví desítky miliónů lidí z celého světa, přičemž tento počet neustále roste. V čem přesně ale spočívá jejich výjimečnost? Proč kvůli dobrému umístění mnozí hráči neváhají obětovat desítky hodin i platit nemalé finanční částky?
17.6.2010, Jiří Černý16
Téma května: Ať je na co koukat

Téma května: Ať je na co koukat

Tento měsíc se více zaměříme na zobrazovací technologie v podobě LCD monitorů, a to i se zaměřením na technologii Nvidia 3D Vision a monitory pro práci. Čekají vás teoretické články i recenze.
7.5.2010, Jiří Černý2
Pozor na phishing!

Pozor na phishing!

Na letošní konferenci Trendy v internetové bezpečnosti bylo sociální inženýrství opět označeno za nejúčinnější metodu útoku na počítačové systémy. Phishing je (s trojskými koni) vnímán jako jedna z největších hrozeb dneška, zvláště pro internetbanking.
3.5.2010, Jiří Černý3
Čím, jak a co zálohovat?

Čím, jak a co zálohovat?

Jaké bezplatné utility pro zálohování jsou momentálně k dispozici? Co všechno je vlastně možné s jejich pomocí zálohovat? A který software se těší největší oblibě mezi samotnými uživateli?
7.4.2010, Jiří Černý10
Ochrana dat: Úvod

Ochrana dat: Úvod

Zálohování, viry, trójské koně, phishing, spyware, šifrování, SPAM - v dubnu budou na Světu hardware i články právě z oblasti IT security. Pokud vás tato témata jen trochu zajímají, nezapomeňte pravidelně sledovat naše stránky. Dost možná vám získané poznatky jednou příjdou opravdu vhod.
1.4.2010, Jiří Černý
Herní ovladače včera a dnes

Herní ovladače včera a dnes

Od neforemných "krychlí" k bezdrátovému a později i pohybovému ovládání. S čím jsme hráli v časech osmibitů a s čím hrajeme dnes? Komplety určené pro letecké a závodní simulátory se představují jako jedny z nejdražších doplňků současnosti. Je lepší gamepad, nebo moderní systémy typu Project Natal?
4.2.2010, Jiří Černý8
Energie pro váš notebook

Energie pro váš notebook

Dnešní článek je věnován solárním nabíječkám, měničům napětí, přepěťovým ochranám i akumulátorům pro notebooky. Podíváme se i na technologie budoucnosti a zjistíme, že místo dobíjení ze zásuvky budeme jednou možná do baterie sypat cukr, abychom nasytili hladové bakterie.
28.1.2010, Jiří Černý1
Zabezpečujeme (nejen) notebook

Zabezpečujeme (nejen) notebook

V dnešním článku se podíváme blíže na doplňky počítačů a notebooků, s jejichž pomocí je možné silně znepříjemnit život většině zlodějů. Řeč tak bude především o bezpečnostních zámcích, kabelech, alarmech a biometrických čtečkách.
18.1.2010, Jiří Černý8
Doplňky dělají počítač: Úvod

Doplňky dělají počítač: Úvod

Rok 2010 je konečně tady a společně s ním znovu přicházejí i naše pravidelná témata měsíce. Leden doposud patřil zajímavým počítačovým doplňkům, proto ani tentokrát nebudeme dělat výjimku. Potřebujete-li novou myš, klávesnici nebo třeba brašnu pro přenášení notebooku, zbystřete pozornost.
6.1.2010, Jiří Černý
Notebook jako módní doplněk

Notebook jako módní doplněk

Notebooky i netbooky vesměs kupujeme na základě jejich výkonu, velikosti displeje, popřípadě výdrže baterií. Co ale vzhled? Víte například, jak vypadá takový notebook nabízený za několik milionů Kč? A jak s touto tématikou souvisí rychlé sportovní vozy? Odpovědi naleznete níže.
24.12.2009, Jiří Černý1
Netbook pod stromeček

Netbook pod stromeček

Podíváme se na pár vytipovaných netbooků, které by neměly uniknout vaší pozornosti, jelikož se teď dají pořídit za zajímavé ceny. Plánujete pořízení netbooku? Chcete-li pár tisíc ušetřit, pak rozhodně neotálejte, protože některé nabídky jsou časově omezené!
10.12.2009, Jiří Černý4
Netbooky útočí!

Netbooky útočí!

Pokud stále ještě váhate a nevíte, co letos zabalit svým nejbližším pod stromeček, měl bych pro vás jeden tip - udělejte někomu radost netbookem. Jaké jsou největší výhody i nevýhody takového dárku, to už se dozvíte z tohoto článku.
10.12.2009, Jiří Černý
Notebook pod stromeček: Úvod

Notebook pod stromeček: Úvod

Po roce přicházejí Vánoce a my se vracíme zpět k tématice notebooků. Jaké modely jsou momentálně "in", co preferují samotní uživatelé a kolik peněz si zhruba musíte připravit, pokud opravdu hodláte někomu notebook pod stromeček zabalit? Už nyní mohu s klidným svědomím napsat, že se v prosinci máte na co těšit.
2.12.2009, Jiří Černý1
Televize: I design prodává!

Televize: I design prodává!

Jednotlivé televizory se od sebe z hlediska vzhledu rozhodně nemusí lišit jen velikostí...
30.11.2009, Jiří Černý
Bez papíru to nejde II: Úvod

Bez papíru to nejde II: Úvod

Po několikaměsíční odmlce se opět vracíme k problematice tisku a všeho, co s ní přímo souvisí. Na své si přijdou jak běžní domácí uživatelé, tak zájemci o pořízení profesionálnější laserové či multifunkční tiskárny.
3.11.2009, Jiří Černý7
Jak na kampaň, aneb prodáváme on-line

Jak na kampaň, aneb prodáváme on-line

V tomto článku se seznámíme s problematikou prodeje zboží prostřednictvím e-shopů a...
26.10.2009, Jiří Černý
Nové trendy v reklamě: sociální sítě

Nové trendy v reklamě: sociální sítě

Po úspěchu ve světě on-line podnikání touží mnozí, ale jen někteří ho skutečně dosáhnou....
14.10.2009, Jiří Černý
Windows 7: vládněte dotykem prstu

Windows 7: vládněte dotykem prstu

Představte si klasický stolní počítač, který nepotřebuje myš ani klávesnici. Představte si, že adresu svých oblíbených webových stránek zkrátka prohlížeči nadiktujete, operační systém ovládáte s grácií pianisty rychlými pohyby prstů a jednotlivé aplikace reagují dokonce i na vaše gesta. S Windows 7 jsme práve k této vizi zase o něco blíže.
25.9.2009, Jiří Černý6
Windows - služebník i král: Úvod

Windows - služebník i král: Úvod

Svět propadl mánii nových Windows 7 a ušetřena nebyla ani naše redakce. V důsledku toho vás v dohledné době čeká hned celá série příspěvků k tomuto tématu, přičemž jsme se pokusili vyhledat a zpracovat ty co možná nejzajímavější náměty. O čem přesně tak bude během září řeč, to se dozvíte níže.
4.9.2009, Jiří Černý27
NAS vs. SAN - jak na správu dat?

NAS vs. SAN - jak na správu dat?

Zatímco většina domácích uživatelů otázku "kam s daty" moc neřeší a vystačí si obvykle s jedním HDD, jiná situace je ve firmách. Právě ty by měly pro svá data pečlivě vybrat nejlepší možné úložiště, současně umožňující co nejsnažší a nejpohodlnější zálohování.
26.8.2009, Jiří Černý11
Data jako v bavlnce: Úvod

Data jako v bavlnce: Úvod

V srpnovém tématu měsíce na vás čeká série článků věnovaných nejen tématice zálohování dat. Čeho všeho se vlastně budou konkrétněji týkat a co zajímavého si v souvislosti s touto problematikou můžete na našich stránkách přečíst už nyní?
4.8.2009, Jiří Černý4
Lesk a bída herního průmyslu

Lesk a bída herního průmyslu

Konzole vs. PC, grafika vs. hratelnost - dva největší spory v historii počítačových her. Jak si stojní herní průmysl v době ekonomické krize, kam výhledově směřuje a jak náročná je vlastně dnes práce herního vývojáře?
22.7.2009, Jiří Černý30
Chystáme LANparty - co nezapomenout

Chystáme LANparty - co nezapomenout

Prázdniny jsou veskrze ideální období pro zorganizování pořádné LANparty. Pokud chcete udělat radost svým kamarádům (nebo si zkrátka jen tak zahrát s někym po lokální síti), přinášíme vám úvod do terminologie a základní problematiky.
20.7.2009, Jiří Černý16
Cesta do hlubin virtuální reality

Cesta do hlubin virtuální reality

"Kyberprostor. Sdílená halucinace každý den pociťovaná miliardami oprávněných operátorů všech národů, dětmi, které se učí základům matematiky. Grafická reprezentace dat abstrahovaných z bank všech počítačů lidského systému.“ William Gibson
7.7.2009, Jiří Černý6
Bezpečnost: XP vs. Vista (2)

Bezpečnost: XP vs. Vista (2)

V druhé části tohoto článku se budu věnovat již výhradně operačnímu systému Windows Vista. Slovo „výhradně“ ovšem není až tak dalece přesné – některé z níže zmiňovaných utilit vám totiž budou fungovat i pod XP, i jinými Windows. Povětšinou se ale jedná o nástroje, které se na scéně objevily právě až společně s příchodem Vist, a proto o nich také píšu až nyní. Obdobně celou řadu tipů z minulého dílu lze samozřejmě využívat ve Vistách, stejně jako v XP.
24.6.2009, Jiří Černý15
DNA počítače, aneb soumrak křemíku

DNA počítače, aneb soumrak křemíku

Aneb křemík proti nukleovým kyselinám. DNA a kvantové počítače patří mezi největší výzvy součásné vědy. Dočkáme se někdy skutečného Turingova stroje nebo superrychlých PC nové generace? O co se vlastně jedná?
11.6.2009, Jiří Černý13
Windows 7: Uf-oni jsou tady!

Windows 7: Uf-oni jsou tady!

Po betaverzi Windows 7 byla v květnu uvolněna i verze předprodukční. Tento operační systém je momentálně podle většiny médií žhavým kandidátem na titul "nejlepší Windows všech dob" a nezbývá proto, než pokusit se odhadnout, jaké má šance na podobné ohodnocení i ze strany uživatelů. Dosáhnou Windows 7 větší popularity než XP, nebo je naopak postihne stejný osud jako Visty?
21.5.2009, Jiří Černý45