Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Juras
Žeby dopad sankcí na vývoz do RF?
Odpovědět0  1
Když jsem na svém pc vypnul SMT, tak přestal fungovat režim spánku. Netuším co to má společného s tímto režimem.
Odpovědět0  0
Lepší kdyby ty kamery do notebooků vůbec nedávali. Byl by klid a žádný rozpor se soukromím. Všichni v mém okolí mají ty kamerky přelepené. Takže na co HW, který se nepoužívá masově?
Odpovědět1  0
Ten ­"debilní­" vzhled se dá upravit, aby to vypadalo jako kdysi.
Odpovědět0  0
Gigabyte má na svých stránkách verzi 1.2.0.6b již od 16.2.2022. Alespoň pro mou desku B550 AORUS PRO V2.
Odpovědět1  0
Záleží komu se taková data přeprodávají, bohužel. Cokoliv od Avastu si do PC nainstaluje snad jen neznalý uživatel. Jejich produkty se chovají jako malware.
Hackerské skupiny svou činností jsou sice nebezpečné a občas i vydělávají. Ale hlavně ukazují na díry v systémech, které nikdo neřeší.
Odpovědět4  0
Co počítač, to originální HW. Co uživatel, to originální SW. Těžko správně řešit tak složité kombinace.
Odpovědět3  0
V tomto případě u LG asi použili technologický zastaralý OLED panel. Pravděpodobně z důvodu udržení nízké ceny. Nikdo by nekoupil takovou TV za 200 litrů byť s kvalitním panelem.
Odpovědět0  0
Já to dělám podobně. Nakupuji na discogs, ale rip provádím do formátu FLAC nebo WAV. Není třeba se ochuzovat o kvalitu poslechem mp3 souborů.
Odpovědět2  0
Zajímavé názory, ale stejně nic nezmění. Také používám Mozillu Firefox od nepaměti a vím, že ne vždy vše bylo ok. Tohle mě ale nikdy neodradilo. Osobně budu firefox používat i přes jeho občasné nedostatky. Jiný prohlížeč navíc ani nainstalovaný nemám.
Ještě jeden kontroverzní názor. Čím menší zkušenosti uživatele, tím více používá Chrome.
Odpovědět3  0
Mě by zajímalo, proč i po aktualizaci na Edge Chromium zůstaly ve win10 i ty předchozí. Není divu, že dochází ke zpomalení. Ale zřejmě to nebude pro MS tak jednoduché, když ty staré prohlížeče jsou systémem prorostlé jak rakovina.
Odpovědět2  2
Přesně tak. Navíc třeba cena u verze WD20EFRX je ­- byla ­(již se prakticky neprodává­) vyšší než u WD20EFAX, který má 256 MB cache. Objednával jsem si verzi EFRX u 3 e­-shopů a dva mi poslali verzi EFAX za cenu EFRX! Vše vráceno. Teprve ten třetí e­-shop mi poslal správný disk.
Odpovědět0  0
Už jsem to psal jinde, že Firefox není prohlížeč pro každého. Já ho používám stále už spoustu let a i když také občas vzpomínám jaký byl kdysi, tak mi současný stav vyhovuje. Zkoušel jsem i jiné prohlížeče včetně opery, ale stále mi více sedí právě Firefox. Změny, kterými prochází jsou vcelku logické a když je nějaký problém, tak se obvykle v příští verzi opraví. Trošku mě mrzí ukončená funkcionalita některých starších doplňků, ale zase je nahradily jiné. Větší záběr operační paměti bude vadit hlavně těm co musí mít stále otevřeno x­-desítek panelů což není můj případ.
Odpovědět1  0
Stejný bezproblémový výsledek po instalaci této aktualizace. Na 3 PC s různou konfigurací a všechno jede jak má.
Odpovědět1  1
To ano, ublock řeší nezobrazování reklam. Ale v tomto případě jde o to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Některé weby ti často ani nezobrazí obsah právě kvůli aktivnímu blokování nějakým doplňkem.
Myslím, že Firefox není v úpadku. I přes jeho nedokonalosti je to stále velmi kvalitní prohlížeč a nestojí za ním žádná velká společnost. Je ale pravdou, že nebude pro každého, protože se neinstaluje automaticky jako chrome :)
Odpovědět6  0
V pořádku, pokud je problém při takovém zatížení, tak ať nenabízejí lidem takové rychlosti připojení k internetu. Je úplně jasné, že lidé ji v dnešní době budou využívat na samou hranici. Nebo by stačilo zavést tzv burst režim a ošetřit to v podmínkách nabízených služeb.
Z mého pohledu je velmi alibistické se schovávat za nějakou nutnou strategii využívání sítě když vás lákají na super rychlosti.
Odpovědět0  0
Jak typické a nejenom pro zmiňované Švýcarsko. Vymyslí se plno služeb s využíváním internetu a když to lidi začnou používat, tak je tu obrovský problém s propustnosti sítě. Navíc každému nabízejí stále rychlejší internet, který v případě využívání na 100% prostě síť ­"ucpe­". Nenažranost a naivní představa, že přece nemohou všichni uživatelé ten internet tak hodně využívat jde na konto hlavně poskytovatelů internetu. Je to jen jejich chyba.
Odpovědět3  2
A zkoušel někdo odinstalovat widlácké grafické drivery nástrojem Display Driver Uninstaller a poté nainstalovat nové od nvidie?

https:­/­/www.wagnardsoft.com/
Odpovědět0  0
Už delší dobu je pouhá instalace geforce ovladačů přes ty staré docela amatéřina. Tímhle jsem si už prošel bylo s tím více starostí než radosti. Takže určitě použít DDU ­(display driver uninstaller­) v nouzovém režimu. A pak po instalaci geforce driverů se restart stejně musí provést, protože nebudou načteny profily pro přetaktování ­(MSI afterburner­).
Odpovědět1  0
Je to dost možné, že v tom má prsty Avast, kdoví :­).
Na celé věci je pikantní skutečnost, že postižena verze ccleaneru byla vydána 15. srpna a 6 týdnu nikdo nezjistil, že je infikovaná. Až poté se ozvala bezpečnostní společnost Morphisec a upozornila Piriform a Avast.
Odpovědět1  0
V době vydání této verze ccleaneru neměly zřejmě všechny antiviry na tuto hrozbu aktualizaci. V mém případě tehdy eset vůbec nic nenašel. Měl jsem v záloze tuhle postiženou verzi instalačky uloženou a dnes už eset zareagoval.
Odpovědět0  0
Už mi proběhnul jeden normální update na creators, jeden vyzkoušený nucený a pak 6 čistých instalací. Pokaždé se ten systém choval jinak a hlavně nevyzpytatelně. Přitom předchozí verze systému byla zatím nejlíp fungující z řady windows 10 a hlavně bez problémů, které píšu níže.

1. Při instalaci se občas vyskytoval problém s wifi připojením do místní sítě, kdy ani po půl hodině nebylo možné se připojit.
2. Po přeuspořádání ikon na ploše se zničehonic samy rozhodily nahodile po celé ploše.
3. Funkce noční osvětlení ­- po aktivaci se po několika hodinách už nedala deaktivovat. Všechny ovládací prvky zašedlé a jakékoliv pokusy o nápravu nezabraly ­- reinstalace a už nikdy více.
4. Při přidávání účtu v aplikaci pošta nebylo možné vložit heslo v gmailu. Jen při stisknutí Ctrl se hned zavřelo okno se zadáváním hesla a muselo se začít od znovu. Kontextová nabídka myši se nezobrazovala. Po x­-tých pokusech jsem musel celou aplikaci restartovat, abych se vůbec někam pohnul.
5. Problém u jedné ze starších her ­(ano, nemusí vše fungovat­) kdy ve hře nebylo možné používat boční tlačítka myši. Vyřešil to až vytvořený profil v software myši.
6. Velká tragédie je windows defender a obligátní centrum zabezpečení. Tolik dementních hlášek a brzd v systému jsem už dlouho neviděl.

Další řada drobnosti nemá až takový dopad. Jinak co se týče nastavování celého systému, tak to směřuje k větší komplikovanosti. Často jedna věc ovlivní druhou z jiné oblasti nastavení PC. Běžný uživatel pak pátrá proč najednou něco nejde nastavit a windows se ani nenamáhá mu správně napovědět. To už obyčejný Android na mobilu je v téhle oblasti daleko před windows. Běžné ovládací panely, které měly nejpřehlednější možnosti nastavení směřují k úplnému odstranění ze strany MS. Dost s obavami sledují vývoj a už pár dní vážně uvažuji o nějaké distribuci Linuxu.
Odpovědět2  2
To jsem si také říkal u win98SE, winxp, win7 a už jsem přešel na win10. A pokud potřebuji software, který běží jen starých systémech, tak mám prostě starší pc kde to spustím bez problému. Stejně nakonec všichni pojedeme na win10, dříve nebo později.
Odpovědět3  0
Doma si ten heatspreader v pohodě každý sundá ne? :­) Intel mě fakt dojímá. Místo aby to pořádně připájel, tak tam cpe sračkovou pastu.
Odpovědět1  0
Možná by si ten firemní notebook zasloužil i čistou instalaci win10. Navíc notebooky nejsou zrovna synonymem výkonu. A bez SSD disku jsou ty systémy líné už od win7 až po dnešek, protože čtení ­- zápis na disk je opravdu gigantický. Je sice fakt, že po určité době to jakoby ustane, ale s klasickým hdd to bude stále dřina.
V práci máme počítače už jen s windows 10 a hlavně SSD disky a ta práce je úplně o něčem jiném.
Odpovědět0  0
To není tím, že časem zpomaluje. Win 8.1 a 10 mají vyladěnější jádro systému. Navíc jsem si to ověřil i sám na svém pc. V čistém stavu po nainstalování jsou sedmičky bohužel opravdu ­"línější­" oproti novějším systémům. Navíc na zahraničních forech se prováděly i testy s měřením času, které to potvrdily.

Ano, ty updaty co zmiňuješ mohou vyřešit problém. Akorát, že je budeš muset každý měsíc znova instalovat, protože s novými updaty se přepíšou ty starší. Tohle je fakt opruz.
Odpovědět0  0
To jsem si také před časem myslel, ale.... Ten systém je už značně zastaralý a pomalý. Navíc stále trpí neodstraněnou chybou kdy musí každý měsíc uživatelé přetrpět více jak celý den vytížení proceseru na 100% díky aktualizačnímu procesu.
Bohužel do windows 7 bych už nešel, to raději 8.1 a nebo si zvyknout na desítky. Když si člověk dá tu práci, tak se dají velice dobře vyladit. A problémové aktualizace? Na to stačí malá utilitka, která vrátí kontrolu uživateli:
https:­/­/www.techbit.cz­/2016­/windows­-update­-minitool­-windows­-update­-opet­-pod­-kontrolou/
Odpovědět3  0
Jak čtu někde něco o větším jasu u displejů, tak se mi ježí chlupy. V drtivé většině je jas na 100% dobrý na propalování očí a stáhnout ho na přijatelné minimum je nemožné. Často se dívám u některých uživatelů na lcd panely jak mají nastavený jas a téměř všíchni ho mají na 0%. Jen málo vyjímek ­(Eizo­) umožňuje přijatelnou regulaci jasu.
Odpovědět0  3
Možná někdo přijde i s možností vrátit ovládacím panelům to na co jsme byli léta zvyklí. Tak jak se to povedlo s nabídkou start, která i ve Windows 10 stojí za ho*no!
Odpovědět2  0
Tomu se bohužel říká modní trend. Ano, některým ­(většině­) se často líbí nevkusné věci, ale byznys je byznys :)
Odpovědět0  0
Osobní zkušenost s výše uvedeným problémem jsem také zaregistroval. U 4 pc stačílo znovu zvolit opakovat a už aktualizace prošla. U jednoho ne. Paradoxní je, že ten jediný problémový je upgradovaná verze z win8 na win8.1 a ten zbytek, které prošly upgradem úspěšně byly verze na ­"zkoušku­" :­).
Obecně se u nového systému se musí vychytat dětské nemoci. Pokud jde o aktualizace, tak u win7 se aktualizační procedura rovná neskutečně zdlouhavou a ne vždy na 100% úspěšnou operací, kterou by člověk příliš často nechtěl absolvovat.
U win8.1 aspoň jednou za čas vydají iso instalaček obohacené o velké updaty, takže usnadní práci.
Odpovědět0  0
Zbytečně se tu hádáte. Pokud by se ještě vyráběly CRT monitory, tak by se takové věci vůbec neřešily :­). Problémy byly, ale jinačí.
Tohoto Philipse bych si taky nekoupil. Jak člověk sleduje poslední dobou recenze, tak stále z toho vycház plus minus nejlépe asi nějaké Eizo. Ano, cena je někdy vyšší, ale vše ostatní je tak nějak lépe udělané.
Odpovědět0  0
Pokud by byla možnost vstoupit do tzv servisního menu, tak by možná šel rozsah regulace upravit. Pokud tam není HW limit v nastavení. Že bych napsal přímo společnosti BenQ? :)
Odpovědět0  0
Jak to vypadalo zezačátku nadějně, tak na konci s tím minimálním jasem se to podělalo. Škoda, už x let nemohu narazit na slušný monitor do 7000 Kč, který by dělal to co má a nebolely by z něho oči, hlava a nebo nehvízdalo v uších. Nicméně ani recenze či test plně neodhalí co vám monitor při dlouhodobém používání způsobí.
Odpovědět0  0
Nevíte zda neexistuje něco jako notebook, ale bez klavesnice a bez monitoru? Stačila by taková placka, kterou by uživatel zasunul do nějakého docku, ke kterému by vedly připojené periferie jako skutečná klávesnice, myš + kvalitní monitor. Tohle by mělo význam. Takhle je to stále o nějakém kompromisu a navíc platíte i za sračkové části :­(.
Odpovědět0  0
Aha, tak už to chápu. Dík za vysvětlení.
Odpovědět0  0
Mýlím se když napíšu, že by podobné problémy se zobrazením neměly CRT monitory? Pokud by samozřejmě uměly tak vysoké rozlišení. Pokud dnes postavím vedle sebe LCD a CRT s přibližně stejným rozlišením, tak jednotlivé body jsou patrné jen u LCD.
Odpovědět0  0
Nejste náhodou nějaký distributor LCD? Takhle psát a zastávat se technologie LCD, která spíše ani neměla spatřit světlo světa je obdivuhodné :­). Snad jediné proč si lidé kupovali a snad i kupují lcd jsou rozměry, váha a možná i spotřeba. A zbytek je nezajímá. Že to má ujeté barvy, pozorovací úhly, nerovnoměrné podsvícení a odezva spolu s imputlagem je limitujícím faktorem pro hraní rychlých her či sledování videa nikdo neřeší. Podsvícení nám navíc pomalu propaluje oči, ale hlavně, že je to cool :­). Mám doma 6 monitorů a z toho 3 CRT, takže mohu srovnávat. LCD je opravdu hezké jen na první pohled, nic víc.
A právě OLED technologie by měla konečně odstranit všechny nedostatky LCD. Naopak když přišlo LCD, tak jsme přišli o všechny vynikající vlastnosti starých dobrých CRT! Navíc životnost OLED není tak hrozivá jak píšete. Z životností je to dokonce lepší než kdysi u CRT. Možná, že to jde s vývojem pomalu a na první pohled pak nepoznáte rozdíl od LCD, ale když se před takový OLED monitor posadíte, tak už nebudete chtít nic jiného.
BTW, omlouvám se za OT.
Odpovědět4  1
Proč se stále držíte zažitých pozic větráků? Ta skříň má přece více možností. Co takhle zkusit ten zadní + přední ventilátor vypnout ­(ještě lépe díru u zadního zaslepit­) a nechat běžet jen spodní a horní ventilátor­-y. Samozřejmě chladič s ventilátorem na CPU otočit ­(pokud je to možné­), aby foukal směrem nahoru.
Odpovědět0  0
Máte pravdu. Omlouvám se za nesprávné posouzení.
Odpovědět0  0
Vlatně dole už tu druhou pozici pro větrák trochu blokuje zdroj. Nevadí, 1+1 x 120mm je taky dostatečné :)
Odpovědět0  0
Ta skříň není vůbec špatná, ale volit v ní pozice větráků jako v klasické skříní je samozřejmě špatně. Takže větrák na zadní stěně skříně vymontovat a namontovat na dno skříně do které bude vhánět čerstvý vzduch ze spodu. Nahoru namontovat další větrák, který bude naopak oteplený vzduch ze skříně vyhánět ven. Chladič s větrákem na procesoru obrátit aby foukal směrem vzhůru. Zbylé otvory po neosazených větrácích zaslepit! Jedině tak se dá docílit nízkých teplot ve skříni a nižších než v klasicky řešeném case! O něco lepší by byly na dně 2 větráky 120mm a nahoře rovněž 2x120mm a navíc řízené nějakým softem, třeba fanspeedem. Tohle řešení považuji obecně za nejlepší.
Odpovědět0  0
Že asus xonar essence nakrmí jakékoliv sluchátka je možné, ale při jaké hladině hlasitosti. Vy si myslíte, že malý operační zesilovač, který je původně určen k jiným účelům může dostatečně vybudit jakékoliv sluchátka? Neříkám, že to hrát nebude, ale jak nahlas a s jakým skreslením.
Naproti tomu ESI Dr.DAC je osazen na výstupu sluchátkovým zesilovačem TPA6120A2, který byl vyvinut právě pro buzení sluchátek. Rozdíl je v tom, že u ESI nemusíte vybírat sluchátka aby vám jakžtakž hrála, jen prostě přidáte volume. Jak jednoduché.
Odpovědět0  0
To bys už chtěl porovnávat neporovnatelné. Esi Dr.DAC je externí zvukovka s plnohodnotným sluchátkovým zesilovačem a asus xonar essence ­"jen­" trochu lepší interní zvukovka s možnosti připojit jakési sluchátka.
Odpovědět0  0
Zvuk je svým způsobem dost specifická záležitost a taky komplikovanější a bohužel na rozdíl od počítačových dat je zvuk náchylnější na různé vnější jevy byť v digitální podobě. Že USB skutečně není to pravé ořechové pro zvuk by ti odsouhlasil kdejaký zvukař či jiný profesionál, který se daným oborem živí.
Odpovědět0  0
Přesně tak. Třetí díl je podle mě naprostá katastrofa. Není to v žádném ohledu to co bych čekal. Když jsem jen tak z nasranosti zkusil zahrát starý přídavek Extraction Point, tak to byl balzám pro herní duši. Graficky je to samo slabší, ale zjišťuji, že grafická stránka hry není tak podstatná jako hratelnost!
Odpovědět0  0
Bohužel, LCD má své limity. Proto taky používám stále CRT monitor. Tam je vše jemné od základu, příjemný obraz v jakémkoliv rozlišení, barvy, žádné viditelné body jako u LCD. Že je to obr a navíc hodně žere? No a co! Kvalita a příjemná práce u PC je pro mě základ.
Odpovědět0  0
Bohužel tenhle ­"kinomor­" nikdo nezastaví.
U těch dvou 19­-ek vedle sebe by mi asi vadil ten rámeček uprostřed. Je to trochu zoufalý počin, ale v zoufalé situaci, takže to chápu.
Odpovědět0  0
No to je opravdu zajímavý kousek. Za kolik ho prodáte? :­)
Ale jet pro něho až na Slovensko.... Už používané monitory je bohužel třeba vidět na vlastní ­"oko­" :)
Odpovědět0  0
Vaše ATI umí jakoukoliv obnovovací frekvenci. Je to záležitost ovládačů, případně softu od ATI kde se vše dá krásně nastavit. Pokud pracujete v XP tak doporučuju prográmek ­"RefreshLock­". Pokud se jedná o Win 7, tak se dá v ovládačích nastavit skoro cokoliv. Chce to více trpělivosti a ne hned vše házet do sklepa. Pokud ten CRT NEC nechcete, tak ho od vás koupím :)
Odpovědět0  0
Hmm, zajímavé. Mám doma 4 PC a jen u jednoho LCD, ale vůbec mě to k němu netahá. Už jsem za svůj život nakoupil celkem 5 LCD monitorů. Dokonce jeden s technologií S­-IPS a další S­-PVA, ale nakonec jsem ten LCD ­"šrot­" prodal. Důvod proč u toho jediného PC mám stále ještě LCD je prostý, nelze nikde koupit nový CRT monitor. Těch co by utratili hodně peněz za nový CRT je stále dost, ale asi ne tolik aby to výrobcům vynášelo. LCD je alespoň pro mě technologická katastrofa ­(tolik závažných nedostatků má málo co­). Po CRT technologii mělo přijít automaticky OLED. Rovněž jsou zábavné kecy o tom jak je OLED dražší na výrobu.
Odpovědět0  0
U mě je to přesně naopak. Nechápu proč někomu vadí krátký Backspace a na druhou stranu mě štve jednořádkový Enter, protože mačkám oblast horního řádku. Ale každý trávil různou dobu u různých klávesnic a z toho plynoucí zvyk ­- což je železná košile :)
Odpovědět0  0
Vývoj bohužel, nebo lépe bohudík nejde zastavit, a tahle SteelSeries Xai je velice šikovná myška. I když používám myšky od Logitechu, tak bych zkusil i jiné výrobce a vidím možného náhradníka v podobě Xai :­)
Jinak velmi pěkný článek.
Odpovědět0  0
Osobně se na bezdrát dívám značně skepticky. Pro hraní určitě ani omylem. Když ti během náročné přestřelky dojde ­"šťáva­" tak to je na infarkt :­)
Ale jinak šikovná myška. Mám velké ruce a tahle by se asi hodila. Bohužel mám strach z té tuhosti některých tlačítek....uvidíme.
Odpovědět0  0
Tak to máte pravdu, že to zruší položky v registru. Nejdříve mi zmizel panel jazyků a pak další věci. Žádný NWIZ.CAB ale neexistuje v balíků ovládače. Jen NVIEV.CAB ve kterém se nachází i výše zmiňovaný NWIZ.EXE.
Odpovědět0  0
Prosím, aby jste testovali více 24­" LCD monitorů. Osobně by mě zajímal 24­" LCD NEC 2470WNX. Jinak moc pěkná recenze, jak už bývá zvykem :)
Odpovědět0  0
A jak je to pak s ­"dualchannelem­" v tomto případě? Funguje, či nikoliv?
Odpovědět0  0
Neco takového jsem zazil, kdyz mi odesel jeden kanal IDE radice na zakladni desce a mel v jsem nem zapojen HDD nebo CD­-rom. Po odpojeni z vadneho kanalu zaclo se vse zobrazovat jak melo.
Odpovědět0  0
Nejsem žádný odborník na LCD­-čka, ale za 2 roky už jsem nakoupil celkem 4 různé LCD monitory z různou technologii i cenou. Všechny bych raději nikdy nepoznal. Přišel jsem totiž málem o oči. Po půl dne práce u LCD mě pálí oči jako čert. Jas jsem snížil na minimum, a stejně to nepomohlo. Rychle jsem nakoupil CRT pokud ještě šlo sehnat a je to balzám na můj zrak! LCD je podle mě technický omyl. Dokonce jsem zjistil, že se při hrách LCD monitor se špičkovou odezvou chová velmi špatně. Při rychlém pohybu scény jsem zaznamenal jakési deformace šikmých ploch v grafice ­(schodiště­) a plynulost scény je také o mnoho horší než na CRT monitoru. Takže sbohem LCD a nikdy více!!
Odpovědět0  0