reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Kanadská Electrovaya uvedla Li-Ion NCM baterie Infinity-HV s 25letou životností

, , aktualita
Kanadská Electrovaya uvedla Li-Ion NCM baterie Infinity-HV s 25letou životností
Kanadská společnost Electryvaya představuje své nové lithiové akumulátory Infinity-HV. Ty využívají katodu typu NCM, nicméně novinkou je keramický separátor, který dopomáhá dosáhnout vysoké životnosti na 25 let.
Kanadská Electrovaya uvedla Li-Ion NCM baterie Infinity-HV s 25letou životností
Dalším zajímavým akumulátorem se může pochlubit kanadská společnost Electrovaya. Ta totiž představila své nové lithiové akumulátory Infinity-HV, které využívají katodu typu NCM (tedy s niklem, kobaltem a manganem). NCM je směsí vhodnou pro vysokou energetickou hustotu i velmi slušnou životnost, která obvykle dosahuje okolo 1500-2500 cyklů (většina elektromobilů). Nedosahuje tak sice na 4000+ cyklů u LFP (levné čínské elektromobily, Tesly Standard Range, brzy Fordy a VW, úložiště k solárům), ty ale mají mnohem nižší hustotu, naopak překonává např. NCA (např. Tesly Long Range), které se pohybují obvykle okolo 1000 cyklů, nebo LCO, které najdeme ve spotřební elektronice, a kde se bavíme o vyšších stovkách cyklů. Společnosti Electrovaya se ale povedlo dostat Li-Ion NCM akumulátory dalece za schopnosti LFP.
 
Electrovaya Infinity-HV90
 
Využila keramického separátoru s velmi vysokou odolností a hovoří tak dokonce o 25leté životnosti při provozu 1 cyklus denně. To se tedy bavíme o více než 9000 cyklech. Pokud by se to použilo v elektromobilu s reálným dojezdem 400 km, tak tu hovoříme o životnosti na téměř 3,5 milionu km. Jinak řečeno, běžné auto by to přežilo 10-20krát co se týče nájezdu, a stačilo by to i na běžnou dobu, kdy jde auto do šrotu (u ICE jde v ČR o zhruba 20-22 let).
 
Životnost akumulátoru Electrovaya Infinity-HV
 
Zajímavostí je dokonce i to, že množství energie, které akumulátor může pojmout, je dokonce v prvních cca 1500 cyklech vyšší než na začátku. Např. v grafu výše při 400. až 1000. cyklu vidíme asi 2% nárůst. Ve výše zmíněném případě by tak elektromobil se 400km dojezdem a po ujetí 400 cyklů (tedy po ujetých 160 tisíc km) vůbec nemusel měnit baterii kvůli klesajícímu dojezdu, protože by jeho dojezd byl dokonce vyšší okolo +/-408 km. Druhý graf ukazuje i vliv rychlého nabíjení na životnost. Při 2C nabíjení (za 30 minut) je po 7000 cyklech na 88 % původní kapacity, při 1C (za 1 hodinu) a při 0,5C (za 2 hodiny) je po stejném množství cyklů zhruba na 89-90 %.
 
Výrobce hovoří o energetické hustotě 200 Wh/kg, což je v případě, že opravdu mluví o článcích a nikoli celých akumulátorech, na NCM akumulátory docela málo, neboť ty se obvykle pohybují okolo 240-300 Wh/kg (a NIO začíná produkci aut s NCM bateriemi s 360 Wh/kg). Společnost používá BMS 5. generace pro řízení článků a dosažení optimálních provozních vlastní akumulátoru. K dispozici budou dvě varianty akumulátoru HV-90 a HV-180, které pojmou 35 kWh, resp. 70 kWh a mohou běžet na napětí 400 V, resp. 800 V. Využití by měly najít v elektromobilech (zejména jako výměnné akumulátory pro těžká nákladní vozidla) nebo i jako stacionární úložiště energie. Předprodukční vzorky by měly opustit brány továrny v následujícím čtvrtletí letošního roku.
 


reklama
reklama
reklama