www.svethardware.cz
>
>
>

Kioxia ukázala test šestibitových NAND Flash a mluví dokonce o osmibitových

Kioxia ukázala test šestibitových NAND Flash a mluví dokonce o osmibitových
, , aktualita
Společnost Kioxia, bývalá Toshiba Memory, se zahleděla do navyšování počtu bitů ukládaných v buňkách pamětí NAND Flash. Ukázala totiž již verze se šesti bity a mluví dokonce o osmibitových pamětech. 
K oblíbeným
reklama
Firma Western Digital se přitom nedávno zmínila o pamětech PLC (Penta Level Cell) s pěti bity na buňku. Dle ní tyto paměti asi nastoupí, ovšem ne brzy, a to konkrétně spíše někdy v druhé polovině tohoto desetiletí a nástup bude velice pozvolný. Kdy by tak asi mohly přijít paměti HLC (Hexa) se šesti bity nebo dokonce OLC (Octa) s osmi bity, o nichž mluví společnost Kioxia? 
 
 
Dlužno dodat, že původně o pamětech PLC mluvila také Kioxia, která je tak nyní ještě odvážnější. Stačí totiž jednoduchý výpočet k tomu, abychom rámcově zjistili, s čím se tu počítá. Jde tu o úroveň elektronového náboje uzamčeného v paměťových buňkách, kde se původně rozeznávaly v pamětech SLC jen dva stavy pro jeden bit. Pro MLC se dvěma bity už to jsou čtyři stavy (00,01,10,11) a dále postě pokračujeme násobky dvojky. 
 
Čili pro uložení šesti bitů do jedné buňky už potřebujeme rozeznat 64 stavů a pro osm bitů dokonce 256. Dle WD by přitom už s paměťmi PLC měly velké problémy SSD kontrolery, což je právě ten důvod, proč mají PLC přijít až za řadu let, takže jak je možné, že Kioxia už mluví o HLC a OLC? Jde tu totiž zatím jen o potvrzení toho, že vyrobit takové paměti je možné, ovšem v dnešní době jen s využitím velice specifických podmínek. 
 
Výzkumníci z Kioxie totiž vzali dnes dostupné firemní paměti 3D NAND a ponořili je do tekutého dusíku. Čili při teplotě blížící se -200 °C byli schopni takové čipy neúměrně zatížit, aniž by jejich buňky velice brzy selhaly. Šlo také o udržení informace jen po dobu 100 minut a dosažení přibližně 1000 mazacích a zapisovacích cyklů, přičemž v pokojové teplotě by takové paměti selhaly už po cca 100 cyklech. Na základě toho tak Kioxia udává, že z technického hlediska je možné vyrobit i OLC paměti s osmi bity na buňku. 
 
Praxe je ale dnes zcela jiná a vypadá to, že QLC se čtyřmi bity tu s námi pobudou ještě řadu let, než je nahradí verze s vyšší kapacitou. Jde navíc také o to, že zatímco počet možných kombinací daný vyšším počtem zapisovacích bitů roste přímo kvadraticky, růst kapacity naopak klesá, čili se nutně musí dojít do bodu, kdy se problémy spojené s navyšováním počtu bitů už nevyplatí. 
 
Výrobci mají ostatně ještě jednu velkou zbraň v arzenálu, a to zvyšování počtu vrstev. Samsung i SK Hynix věří, že se lze dostat na 600 až 1000 vrstev, čili nás čeká ještě cca zečtyřnásobení kapacity.
 
Zdroj: PC Watch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s Kioxia si chystá SSD pro PCIe 5.0 se 14 GB/s
Společnost Kioxia, která vznikla relativně nedálo z bývalé Toshiba Memory, si připravila SSD, jež již budou určena pro rozhraní PCIe 5.0, a nabídnout tak vysoké přenosové rychlosti končící až na 14 GB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Doporučené PC sestavy: září 2021 Doporučené PC sestavy: září 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek22 komentářů
NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP NIO uvádí na trh hybridní akumulátory s NMC i LFP
Nevýhody lithiových akumulátorů se dají řešit různě. Automobilka NIO to nyní řeší "novým" typem akumulátorů, který využívá hybridní konstrukce. Kombinuje články NMC a LFP, které mají různé vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080 HP Envy 34: AiO PC dostane až GeForce RTX 3080
HP představilo nové All-in-One PC Envy 34. To má ultra širokoúhlý 34" displej IPS, výkonný procesor Intel Core i9 a grafickou kartu až GeForce RTX 3080. Nabídne 16MPx webkameru i porty Thunderbolt 4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 5 3600 mizí z trhu a zbývají jen staré, nebo drahé modely Ryzen 5 3600 mizí z trhu a zbývají jen staré, nebo drahé modely
Od společnosti AMD jsme se už nejednou dozvěděli o tom, že kvůli omezeným výrobním kapacitám se snaží preferovat výrobu spíše dražších produktů. Nyní se to zřejmě ukazuje na dalším příkladu a sice na Ryzenu 5 3600. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů