Ak príde za Lisov obchodník a ponúkne jej štvrťročne odber 10mil ks Lisa musí odmietnuť pretože nemá vlastné výrobné kapacity, musí sa spoliehať na voľnú kapacitu na trhu. Ak nebude mať AMD aspoň niekoľko vlastných výrobných závodov, nikdy nebude môcť súťažiť zmysluplne s Intelom. Lisu dohnala minulosť a za chyby teraz AMD platí viac ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Táto firma mohla byť skutočným rivalom Intelu ak by tam nebola Lisa....
Odpovědět1 23
obávám se, že kdyby tam nebyla Lisa, tak AMD už dávno zkrachovalo...
Odpovědět14 1
Průšvih jménem Bulldozer, který AMD málem položil začal cca 2009. Na trh přišel 2011. Lisa do AMD nastoupila 2012 a CEO se stala 2014. Ryzen byl uveden začátkem roku 2017.. Z holých dat vychází, kdo co změnil nebo změnit nemohl :) Ale v jednom má pravdu. AMD má problém s poptávkou a vělké objednávky by prostě museli odmítnout.
Odpovědět7 1
Právě, že nemá pravdu. Ten, kdo by dnes rušil nové obří zakázky by byl Intel. Však už druhý rok přece nestíhá uspokojovat poptávku. On nikdo nemá špičkové foundry, které by ležely ladem a čekaly na to, jestli přijde nová velká objednávka. Ale AMD využívá jak plně původní GF pro starší CPU a centrální čiplety, tak TSMC. Letos se na 7nm stane jeho největším odběratelem (zdvojnásobí počet odebraných waferů).
Jasně, že TSMC vyrábí pro víc firem, ale umí také pružněji reagovat na potřeby. A rozhodně to není žádný trpaslík. Je to největší taiwanská firma, tržní kapitalizací překonává Intel nyní o 12 % a to má jen továrny! Mimochodem, Intelu jsem napočítal 16 továren/modulů, TSMC 36.
Prostě smluvní výroba v Asii je naopak pro AMD v mnohém lepší řešení, než provozování vlastních továren na drahém a přeregulovaném západě. Tak jako to dnes dělají všechny IT firmy kromě Intelu, který si ty továrny doposud mohl dovolit kvůli obřím maržím. Ale ty jak je známo mu klesají...
Odpovědět10 1
to jsi ty fabriky TSMC počítal tři krát? :D Bože, ty jsi kecálek, reklama na demagogii, co věta, to perla ...
Odpovědět2 13
haha, dobře xD
Odpovědět4 1
LOL umíš něco jinýho než plivat na ostatní? na co jsi reklama ty? havně že tvoje moudra obohacujou internet plnými doušky... tvl tohle jsem nikdy nepochopil, jit a blejt nesmysly, vypni si klavesnici prosímtě
Odpovědět2 1
to je prostě gogo, občas napíše něco rozumnýho, ale většinou je fanatik Intelu a Nvidie
Odpovědět2 0
aha, já tu běžně nechodím. hledal jsem info kdy budou další zen cpu resp. jestli si můžu koupit b450 desku s tím, že tam do budoucna bude nějaká kompatibilita
a narazil jsem na tuto "diskuzi"
přimělo mě to reagovat byť ty počty továren samoosobě nic neříkají
vlastním stroje s intel cpu kam se podívám btw
Odpovědět0 0
LoL Porovnavat vyrobni kapacitu podle poctu fabrik....
Odpovědět1 5
Máte pravdu, že lepší by bylo srovnání dle vyrobených waferů měsíčně. Bohužel, Intel jaksi tento údaj tají, takže to nelze srovnat. Nicméně TSMC továrnu uvádějí (viz odkaz výše) řádově desítky tisíc měsíčně u skoro všech továren, což je podobné, jako u továren Micronu, GF, UMC, SMIC... takže nepředpokládám, že by se jednalo o večerky a Intel měl všechno 10 větší. Což lze ostatně odvodit i z druhé charakteristiky, pořizovací ceny:
U Intelu jsou uznámy pořizovací ceny 3 továren. Z roku 2007, 2010 a 2020 jako 3, 2,5 a 7 mld $. Přičemž poslední dokončená továrna Intelu byla v roce 2013 za neznámo cenu, další bude až ta letošní.
TSMC naproti tomu od roku 2013 uvedl v činnost již 9 továren a všechny měly pořizovací cenu mezi 3,65 až 9,02 mld $.
Takže nechcete náhodou své tvrzení vzít zpět? ;-)
Odpovědět2 1
Já ti nevím, Intel má vlastní fabriky a taky nestíhá vyrábět..
Jde o přístup, každá má svoje výhody i nevýhody. I Intel využívá výhod outsourcingu a některé čipy vyrábí u Samsungu, už objednal i CPU ;)
Intel má zase možnost vyrábět i pro ostatní, pokud mu zbude kapacita.
Odpovědět1 0
Vyborne AMD Jen jim dej!
Odpovědět4 2
Přesně. Jen tak dál. Intel si na nějakou sentimentalitu nebo službu zákazníkovi nikdy nehrál. Chceš něco jiného? Tvůj problém, prostě koupíš tohle nebo nebudeš mít nic, tady tomu šéfujeme my.
Odpovědět3 2
v zivote jsem nekupil cokoliv od AMD, ale ted mu fandim, zaprdeny intel potrebuje padnout na hubu...
Odpovědět6 1
Celý život jste byl pomýlen a jen v tom pokračujete. Když Intel začne padat na hubu, bude AMD krvácet. AMD potřebuje, aby Intel nesnižoval ceny. Pokud by padal na hubu a nezbylo mu nic jiného, než konkurovat cenově, AMD se propadne do ztráty. Tedy nic, co bychom si jako zákazníci přáli.
Odpovědět1 2
Ten článek je ovšem srovnání mezi dvěma způsoby, jak může vyrábět čipy AMD, nikoliv o tom, za kolik je vyrábí Intel.
Jestliže měl vloni Intel 21 miliard čistého zisku ze 72 miliard tržeb, znamená to, že kdyby všechno zlevnil o 30 %, bude teprve na nule. A on samozřejmě nemusí zlevňovat všechno, ale jen to, kde ho konkurence nejvíc tlačí ke zdi.
Naopak AMD by stačilo snížit ceny všeho o 5 %, aby skončila na nule. Cokoliv většího ji pošle do ztráty.
Odpovědět1 3
V obecne rovine ma RH pravdu. AMD ma velmi dobre chipy, momentalne i v mnoha oblastech je napred, ale urcite mu pomahaji i vyssi ceny Intelu. Je treba to brat vzhledem k postaveni, ktere si Intel budoval roky. Velke snizeni cen Intelu, by moc z hlediska prijmu nepomohlo...
Zajimave bude sledovat vyvoj i na retailu v momente, kdy Intel vypusti 10tou generaci do desktopu. Nabidka bude podstatne vyrovnanejsi, nez doposud. Osobne si myslim, ze se to projevi i v prodejich na mindfactory a AMD z dnesnich 85% pujde dolu. Otazka zustava o kolik.. Schvalne muzeme hodit odhady.. ja bych si tipnul ze pujde zpatky cca na 70%(v extremu 65)..do nastupu Ryzen 4xxx
Odpovědět2 0