www.svethardware.cz
>
>

Křemíkové wafery skutečně zdraží a s nimi i veškeré počítačové čipy

Křemíkové wafery skutečně zdraží a s nimi i veškeré počítačové čipy
, , aktualita
V poslední době se na počítačový trh řítí jedna (cenová) pohroma za druhou. Grafické karty jsou v podstatě nedostupné, procesory zasáhly exploity Meltdown a Spectre, paměti jsou na více než dvojnásobku své někdejší ceny a drahá jsou i SSD. To ale není vše.
K oblíbeným
reklama
O zvyšování ceny křemíkových waferů jsme už slyšeli loni v listopadu a nové zprávy tuto neblahou skutečnost bohužel jen potvrzují. Křemík je sice na Zemi hojně zastoupený a snadno přístupný prvek, ovšem podobě waferů musí být velice čistý a toho není jednoduché docílit. 
 
 
Wafery jsou nařezané křemíkové ingoty o průměru maximálně 300 mm, z nichž se pak pomocí různých technik litografie tvoří identické čipy posázené vedle sebe. Po finálním rozřezání waferu získáme už jednotlivé čipy, jež se už jen zapouzdří a jsou připraveny pro nasazení jako procesory, GPU, RAM, NAND Flash a jiné produkty. Wafery jsou tak zcela nezbytný polotovar, jehož cena ovlivňuje cenu veškeré elektroniky založené na křemíkových čipech. 
 
 
V listopadu o zvyšování cen mluvila především společnost SUMCO, která udávala, že s ohledem na zvyšující se poptávku je ve výhledu 20% zvýšení cen v tomto roce a v roce 2019 přijde nejspíše další zdražení. 
 
Nyní se k SUMCO přidávají další výrobci waferů, jako je tchajwanská společnost GlobalWafers, která potvrzuje, že letos skutečně cena poroste o 20 %. Tomu se ostatně nelze divit, neboť SUMCO se svým 60% podílem na celosvětové produkci waferů udává krok. 
 
Vysoká poptávka převyšující nabídku se týká konkrétně 12palcových, čili 300mm waferů využívaných v těch nejpokročilejších provozech. V minulosti se uvažovalo o přechod na 450mm wafery, ale ty se ukázaly už jako příliš velké, a tak k tomu nedošlo a asi už nikdy nedojde. Dle SUMCO bude v roce 2020 každoměsíční spotřeba waferů čítat 6,6 milionů kusů a jejich výrobci se zrovna po hlavě nehrnou do toho, aby honem rychle navyšovali výrobní kapacity, neboť rostoucí ceny jim samozřejmě budou vyhovovat. Představují pro ně více peněz bez práce a investic.  
 
Je to tak další rána pro celý PC průmysl, který už dostatečně trpí nedostatkem grafických karet, pamětí DRAM různých druhů a pamětí NAND Flash. Vypadá to, že jsme zabředli do kaše, z níž nevede zřejmá cesta ven a spíše se postupně objevují nové a nové průšvihy. 
 
Zdroj: KitGuru


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek