www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lisa Su potvrdila nástup Zen 3 v tomto roce

Lisa Su potvrdila nástup Zen 3 v tomto roce
, , aktualita
AMD si dalo za cíl přicházet s novými procesorovými generacemi vždy po roce až roce a půl, což by ovšem mohlo nástup Zen 3 odsunout až do příštího roku, i když jeho začátku. Lisa Su ale potvrdila, že to bude letos. 
K oblíbeným
reklama
AMD po své prezentaci na CES 2020 ještě dodatečně slíbilo, že letos přijdou výkonné Navi a také že se chystají APU s touto grafickou architekturou. Nyní tu máme ještě dodatečné potvrzení, že letos nastoupí také Zen 3, takže to máme konečně kompletní. Žádné podrobnosti o Zen 3 a silných Navi jsme se sice nedozvěděli, ale aspoň víme, že s nimi AMD pro letošek počítá. 
 
Lisa Su v rozhovorech s novináři potvrdila jen to, že Zen 3 jsou na cestě, ale pochopitelně nemluvila o žádných podrobnostech o výkonu nebo o tom, kdy přesněji je můžeme očekávat. Máme důvod si tak myslet, že tyto procesory přijdou na trh později než Zen 2 v minulém roce, čili možná až někdy na podzim či prostě po letních prázdninách. V takovém případě je totiž pochopitelné, že AMD o nich ještě nechce mluvit a ten pravý čas by mohl nastat na konci května na Computexu. 
 
 
Obecně se očekává, že Zen 3 završí éru aktuálních platforem využívajících patici AM4 a paměti DDR4. Ostatně paměti DDR5 se mají rozšiřovat už od letošního roku, takže zhruba někdy v první polovině roku 2022 by už mohl nastoupit další Zen právě s DDR5. Samotná mikroarchitektura Zen 3 by se ale měla oproti Zen 2 výrazně změnit a už několikrát se mluvilo o tom, že z ní zmizí čtyřjádrové jednotky CCX s vlastní L3 cache, respektive se sjednotí do 8jádrových jednotek s jednou sdílenou L3 cache. Nárůst výkonu na takt se pak má pohybovat zhruba mezi 10 a 20 procenty. 
 
 
Aktuálně má však AMD velký zájem proniknout na další trh, který dosud ovládá Intel, a to je mobilní. Postavení Intelu má po dlouhých letech reálně ohrozit mobilní rodina Ryzen 4000, a to jednak 15W a pak 45W procesory/APU. Lisa Su mluvila především o záměru oslovit více výrobců počítačů a dostat čipy AMD i do výkonnějších a dražších modelů. Zdůraznila také, že se nechce zaměřovat na okrajové trhy, ale na velké trhy s potenciálem vysokých tržeb. Ostatně AMD bude mít letos možnost podstatně navýšit produkci 7nm čipů u TSMC, takže je pochopitelně i bude chtít někde udat. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny Asus vylepšuje chlazení: tekutý kov pro všechny
Teplovodivé materiály vyrobené z tekutého kovu mají nejlepší výsledky jako prostředek pro vedení tepla z jeho zdroje do těla chladiče. Jejich nasazení v praxi ale není tak jednoduché a nese jistá rizika, nicméně Asus se k tomu rozhodl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19 YouTube bude potlačovat videa o 5G sítích způsobujících Covid-19
Včerejší článek ukazuje jednu z nejnovějších konspiračních teorií, dle níž za šíření nemoci Covid-19 nemůže jakýsi koronavirus z Číny, ale spouštění 5G sítí. Proti tomu se nyní svým způsobem rozhodl bojovat server YouTube.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
QNAP QTS 4.4.2: nová verze s lepším zabezpečením a větší podporou USB/SATA QNAP QTS 4.4.2: nová verze s lepším zabezpečením a větší podporou USB/SATA
Společnost QNAP dnes oficiálně představila operační systém QTS 4.2.2 pro své NAS, který slibuje jednak lepší zabezpečení a vedle toho také podporu širší škály řešení pro rozšíření využívajících USB či SATA. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu Krize probudila 40letý mainframe, New Jersey zoufale hledá programátory COBOLu
Guvernér New Jersey přišel s neobvyklou žádostí o pomoc. Potřebuje totiž programátory, kteří by obsloužily 40 let starý počítačový systém, na němž navíc běží už 50 let starý software. Kvůli čemu jsou ale zapotřebí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč Microsoft Edge je nyní druhý nejpopulárnější prohlížeč
NetMarketShare hlásí, že popularita webového prohlížeče Microsoft Edge v poslední době prudce vzrostla a díky tomu se nyní z něj stala světová dvojka. Je ale třeba dodat, že Firefox tomu šel naproti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář