www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lisa Su potvrdila nástup Zen 3 v tomto roce

Lisa Su potvrdila nástup Zen 3 v tomto roce
, , aktualita
AMD si dalo za cíl přicházet s novými procesorovými generacemi vždy po roce až roce a půl, což by ovšem mohlo nástup Zen 3 odsunout až do příštího roku, i když jeho začátku. Lisa Su ale potvrdila, že to bude letos. 
K oblíbeným
reklama
AMD po své prezentaci na CES 2020 ještě dodatečně slíbilo, že letos přijdou výkonné Navi a také že se chystají APU s touto grafickou architekturou. Nyní tu máme ještě dodatečné potvrzení, že letos nastoupí také Zen 3, takže to máme konečně kompletní. Žádné podrobnosti o Zen 3 a silných Navi jsme se sice nedozvěděli, ale aspoň víme, že s nimi AMD pro letošek počítá. 
 
Lisa Su v rozhovorech s novináři potvrdila jen to, že Zen 3 jsou na cestě, ale pochopitelně nemluvila o žádných podrobnostech o výkonu nebo o tom, kdy přesněji je můžeme očekávat. Máme důvod si tak myslet, že tyto procesory přijdou na trh později než Zen 2 v minulém roce, čili možná až někdy na podzim či prostě po letních prázdninách. V takovém případě je totiž pochopitelné, že AMD o nich ještě nechce mluvit a ten pravý čas by mohl nastat na konci května na Computexu. 
 
 
Obecně se očekává, že Zen 3 završí éru aktuálních platforem využívajících patici AM4 a paměti DDR4. Ostatně paměti DDR5 se mají rozšiřovat už od letošního roku, takže zhruba někdy v první polovině roku 2022 by už mohl nastoupit další Zen právě s DDR5. Samotná mikroarchitektura Zen 3 by se ale měla oproti Zen 2 výrazně změnit a už několikrát se mluvilo o tom, že z ní zmizí čtyřjádrové jednotky CCX s vlastní L3 cache, respektive se sjednotí do 8jádrových jednotek s jednou sdílenou L3 cache. Nárůst výkonu na takt se pak má pohybovat zhruba mezi 10 a 20 procenty. 
 
 
Aktuálně má však AMD velký zájem proniknout na další trh, který dosud ovládá Intel, a to je mobilní. Postavení Intelu má po dlouhých letech reálně ohrozit mobilní rodina Ryzen 4000, a to jednak 15W a pak 45W procesory/APU. Lisa Su mluvila především o záměru oslovit více výrobců počítačů a dostat čipy AMD i do výkonnějších a dražších modelů. Zdůraznila také, že se nechce zaměřovat na okrajové trhy, ale na velké trhy s potenciálem vysokých tržeb. Ostatně AMD bude mít letos možnost podstatně navýšit produkci 7nm čipů u TSMC, takže je pochopitelně i bude chtít někde udat. 
 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek