www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity

Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity
, , aktualita
Pochopitelně nejde přímo o ten samý procesor, jaký byl skutečně montován do původních počítačů iMac G3, ikonických All-in-One modelů s CRT obrazovkou z přelomu tisíciletí. Jde o RAD750. 
K oblíbeným
reklama
Rover Perseverance pochopitelně nepotřebuje mít ve výbavě nejmodernější hardware a namísto toho se cení spolehlivost a odolnost vůči nehostinným podmínkám, což znamená především ochranu proti kosmickému záření a spolehlivost v široké škále teplot. 
 
 
NASA proto nemůže použít jen tak nějakou výbavu, nicméně to neznamená, že ta nemůže být založena na dobře známých a široce využívaných produktech, což jsou v tomto případě původní 233MHz jednojádrová CPU PowerPC 750. 
 
 
Perseverance tak využívá hlavní a záložní SBC (Single Board Computer) od BAE Systems s RAD750, které jsou schopny pracovat v extrémních podmínkách. Zvládnou až 1.000.000 Radů, čili 10.000 Gy, pokud se chceme pohybovat v soustavě SI. Teplotní rozsah ale už raději uvedeme odvozeně ve stupních Celsia, kde v případě RAD750 jde o -55 až 125 °C. 
 
Pro NASA ale nejde o žádnou novinku, neboť na RAD750 je založen také (z pohledu životnosti počítačů) starý rover Curiosity a jak se ukázalo už před dvěma lety, tyto počítače to na Marsu opravdu nemají lehké. Nejde navíc jen o rovery, RAD750 byl využit také v teleskopu Kepler, sondě Deep Impact či Juno. 
 
RAD750 je přitom přímo odvozen od PowerPC 750 a má identické pouzdro i logické funkce či obvody, které tvoří 10,4 milionů tranzistorů. Tvořen je buď 250nm či 150nm procesem a spotřebuje jen kolem 5 W, zatímco celý SBC potřebuje asi dvojnásobek. RAD750 ostatně nepracuje na původním taktu PowerPC 750, stačí mu 110 až 200 MHz. Zajímavé je také cena celého SBC, která se má pohybovat kolem 200.000 dolarů, ale i to je jen malinká kapka v celkových nákladech mise Perseverance, které jsou odhadovány na 2,9 miliardy dolarů. 
 
Zdroj: Gizmodo 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
9.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače
Chtělo by se říci spíše "relativně levné", neboť přepínač či switch může být pro někoho zboží, za něž je ochoten utratit nanejvýš pár stovek. Rychlý Ethernet ale není levný, i když 130 dolarů za 2,5GbE switch už není tak moc. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek
Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej
Facebook není v této době jediný, koho se týká další velký únik dat. Shodou okolností jde opět o cca půl miliardy uživatelských účtů, jejichž data jsou nyní k dispozici. Někdo se tak nyní snaží obohatit jejich prodejem. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek
Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU
Nedávno by se nad tím nikdo nepozastavil, ale nyní působí reklama Intelu na mobilní procesory Core, v níž se ukazuje MacBook Pro, poněkud komicky. A to zvláště ve světle nové reklamní kampaně Intelu. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek2 komentáře