www.svethardware.cz
>
>
>

Micron: GDDR5X už jsou ve výrobě

Micron: GDDR5X už jsou ve výrobě
, , aktualita
Když se objevila informace, že nové GeForce chystané pro vypuštění v době Computexu mají využít paměti GDDR5X, nesedělo nám to s dřívějším prohlášením firmy Micron o začátku jejich výroby. Nyní už je vše jasné, Micron už je nějakou dobu vyrábí.
K oblíbeným
reklama
Paměti GDDR5X od firmy Micron byly dle jejího vyjádření ještě na konci letošního března k dispozici ostatním firmám pouze jako vzorky, které umožnily vyrábět grafické karty s kapacitou až 16GB a 256bitovým rozhraním. Toho ostatně NVIDIA zatím ani nevyužila, neboť její pascalové novinky obsahují 8 GB paměti GDDR5X (10 Gb/s). Jenomže Micron nijak nezměnil své předchozí vyjádření o tom, že chce takové paměti začít ve velkém vyrábět teprve od letošního léta, i když už bylo jasné, že NVIDIA je někde brát musí.

Informace o nových kartách využívajících GDDR5X, které si NVIDIA chystá pro představení na Computexu (nakonec se událo ještě dříve) a chce je vypustit na trh nedlouho poté, tak působily zmatečně. Ze dvou možností, tedy že buď první Pascal využijí ještě GDDR5, nebo GDDR5X už opravdu budou k dispozici, se naštěstí jako pravdivá ukázala ta druhá. Jenomže i tak nám technologie GDDR5X zatím nepřinesla nic úžasného, neboť zatím ji využívá pouze GeForce GTX 1080, a to na 256bitovém rozhraní s celkovou propustností 320 GB/s. Ta rozhodně není nevídaná, ale díky tomu, že první GDDR5X mají propustnost 10 Gb/s a ne 7 Gb/s jako GDDR5 na kartách Maxwell, může NVIDIA využít jednodušší a levnější PCB. Dále lze očekávat, že rychlost pamětí GDDR5X postupně poroste, a to možná až na maximálních 16 Gb/s. Kdyby NVIDIA použila rovnou takové paměti, pak by se dostala se stávající sběrnicí na 512 GB/s jako u pamětí HBM1.

Micron už oficiálně ohlásil, že paměti GDDR5X jsou vyráběny ve velkém, i když nebylo zmíněno, jak dlouho už to platí. Dle dříve uvolněných materiálů firma měla za úkol dostat na trh nejdříve 10 až 12Gb/s paměti. Nyní je otázka, jak na tom je s GDDR5X společnost AMD, neboť ta měla o ně přirozeně také zájem. Její aktuální karty využívají až 512bitovou sběrnici a 6Gb/s paměti, což jim dává až 384 GB/s. Pokud chce ale AMD u svých Polaris nabídnout co nejlepší poměr výkonu a ceny, tak na tak širokou sběrnici můžeme zapomenout. Pravděpodobně půjde cestou využití rychlejších pamětí, však i staré GDDR5 už nabízí 8 Gb/s. Je možné, že výsledných 256 GB/s na 256bitové sběrnici (jako u GTX 1070) bude všem kartám s GPU Polaris stačit a s GDDR5X se na grafikách AMD zatím ještě nesetkáme.

Zdroj: VideoCardz
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek