www.svethardware.cz
>
>
>
>

Microsoft: 10 principů pro Microsoft Store útočí na chování Applu

Microsoft: 10 principů pro Microsoft Store útočí na chování Applu
, , aktualita
Microsoft se chce ukázat v lepším světle než Apple a představil 10 principů toho, jak se chce chovat ve svém Microsoft Store. Na rozdíl od nakousnutého jablka nechce blokovat jiné formy nákupu aplikací.
K oblíbeným
reklama
Spor mezi Epic Games a Applem zdaleka neskončil a společnost Microsoft se nyní snaží před veřejností ukázat jako ta, která se k vývojářům i zákazníkům chová podstatně férověji. Microsoft tak představil 10 principů toho, jak je možné na Windows dostat aplikace, jak se chce chovat a jaká budou pravidla. Jde o součást projektu koalice několika společností Coalition for App Fairness (CAF).
 
Microsoft Store
  1. Vývojáři si mohou sami vybrat, zda chtějí svou aplikaci nabídnout přes Windows Store. Jiné obchody s aplikacemi nebudou blokovány.
  2. Microsoft nebude blokovat aplikaci na základě byznys modelu vývojáře a jeho způsobu, jak chce doručovat obsah a služby včetně toho, zda je nainstalován na zařízení nebo streamován z cloudu (toto je jasná narážka na problémy herních streamovacích služeb na zařízeních Applu).
  3. Nebudou blokovány žádné aplikace na Windows na základě toho, jaký platební systém v rámci hry si vybere její vývojář.
  4. Vývojáři dostanou včas vědět všechny potřebné informace o příslušných změnách API.
  5. Každý vývojář bude mít přístup do obchodu s aplikacemi, pokud dodrží stanovené standardy a požadavky (např. na bezpečí, soukromí, kvalitu, obsah,...)
  6. Obchod s aplikacemi od Microsoftu bude vybírat rozumné poplatky, které mají reflektovat nabídky konkurenčních obchodů. Nechce nutit prodávat vývojáře prodávat něco, co nechce prodávat.
  7. Microsoft nebude bránit vývojářům komunikovat přímo s uživateli ohledně obchodních účelů.
  8. Obchod Microsoftu bude také aplikovat stejná pravidla pro své vlastní aplikace (Microsoftu).
  9. Microsoft nebude využívat neveřejné informace ze svého obchodu proti vývojářům při vývoji vlastních alternativ.
  10. Microsoftí obchod bude transparentní ohledně pravidel reklamy a marketingu, bude je aplikovat konsistentně a objektivně, bude také informovat o změnách.
V případě Windows 10 se tak Microsoft snaží využít pozice toho, že jde o otevřený systém, který se v dnešní situaci ani moc uzavřít nedá, a staví to tak do protipólu Applu, který je uzavřený jak na iOS/iPadOS, tak i na macOS. Byl bych však trochu opatrný s tím, o kolik víc je tu Microsoft ten "hodnější". Ostatně jedním z cílů tak násilné a nenáviděné propagace Windows 10 (kterou si jistě všichni ještě živě pamatujeme) mohlo být právě i protlačení obchodu s aplikacemi ve Windows 10, kde mohl mít Microsoft své provize, které by jinak nedostal (a proč by W10 dával uživatelům W7 a W8 zadarmo?). Ostatně možná vzpomínáte na Windows 10 S, které dovolovaly instalací aplikací pouze z Microsoft Store např. v zájmu bezpečnosti. Tedy ze stejných důvodů, které uvádí i Apple, vůči němuž se Microsoft nyní tak vymezuje. 
 
Dobře to jde vidět i v situaci s obchodem s aplikacemi pro Xbox. Zde Microsoft  otevřeně přiznává, že pro Xbox systém tyto principy nehodlá aplikovat. Dle jeho slov vývojáři Microsoftu investují spoustu času a peněz do vývoje hardwaru Xboxů, který je pak prodáván za nízkou cenu s nízkými maržemi nebo se ztrátou, a potřebuje si tak vybrat peníze právě na provizích z prodeje aplikací, které, světe div se, činí totožných 30 % jako u Applu, na který útočí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek