www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10

Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
, , aktualita
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
K oblíbeným
reklama
CCleaner je tak nyní zabudovanou ochranou systému Windows 10 viděn jako PUA, čili Potentially Unwanted Application, což znamená, že Microsoftu z nějakého důvodu tento software nevyhovuje. PUA jsou obecně aplikace, které by dle názoru Microsoftu v systému neměly co pohledávat, ovšem rozhodně se nedají označit za malware. 
 
 
Microsoft se navenek tváří tak, že problém v podstatě nemá se samotným CCleanerem, ale s tím, že některé (zdarma) nabízené verze při instalaci nabízejí aplikace třetích stran, které nenabízí samotný Piriform, čili firma stojící za CCleanerem. A jsou to právě tyto verze, respektive rovnou jejich instalační soubory, které Defender od Microsoftu identifikuje jako PUA. 
 
Dalo by se tak namítnout, že Microsoft v podstatě nic proti samotnému CCleaneru nemá a že tohoto softwaru či jeho výrobce se to netýká. Ovšem týká, neboť společnost Piriform v roce 2007 koupil Avast a právě ten začal do instalací CCleaneru vkládat coby softwarové příživníky vlastní aplikace či utility. Čili jde o oficiální produkt dané firmy, žádný repack od škodilů, kteří se snaží na počítače nešťastníků propašovat adware či snad něco horšího. Nicméně Avast má také svou pověst.
 
Microsoft k tomu říká, že zatímco dodatečně nabízené aplikace jsou samy o sobě v pořádku, způsob jejich šíření v rámci produktů jiných firem už v pořádku není a může způsobit neočekávané chování systému. Jednoduše tak jde o to, že nepozorný uživatel si nemusí všimnout toho, co všechno se mu s CCleanerem do počítače instaluje a pak se může divit. A v tom má Microsoft jistě pravdu. 
 
Ostatně CCleaner byl v posledních letech kritizován právě i za to, jak nakládal s osobními daty uživatelů, což zahrnuje třeba zmizelé nastavení ohledně soukromí. Případně tu byla také chyba a pro některé spíše "chyba", která způsobila, že se software automaticky aktualizoval i přes zákaz dané funkce v nastavení. 
 
Microsoft je ale znám tím, že mu CCleaner jako takový nevoní, stejně jako jiné utility, které prohrabávají registry jeho OS. Na svých fórech také loni zavedl filtry, které odstraňovaly odkazy na tento software. Nyní jsou již pryč, ale postoj Microsoftu je jasný. Ten ale stále říká, že jeho záměrem je prostě zamezit instalaci softwaru třetích stran společně s danou aplikací, kterou si uživatel opravdu nainstalovat chce, a to bez ohledu na to, kdo je onou třetí stranou. 
 
Společnost Piriform už reagovala s tím, že dle jejího názoru jde o chybný výsledek a že aktuálně jedná s Microsoftem a brzy očekává, že se situace vyřeší. Později se ozval také Avast, že s Microsoftem také o tomto problému jedná. 
 
Mezitím se objevila zpráva na TechDowns, dle níž by CCleaner rozhodně neměli využívat ti, kteří mají nainstalovaný Firefox verze 79, neboť maže nastavení rozšíření tohoto prohlížeče. To bylo prý aktuální už v červenci, kdy Firefox 79 existoval ještě jako betaverze, ale jak je zřejmé, stále jde o živý problém. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek13 komentářů