www.svethardware.cz
>
>
>
>

Microsoft HoloLens: nový styl hraní

Microsoft HoloLens: nový styl hraní
, , aktualita
Microsoft na své nedávné konferenci neodhalil pouze softwarové novinky týkající se především nových Windows 10. Představil i velmi zajímavý hardware v podobě headsetu pro rozšířenou realitu, který se nevyhne ani počítačovým hrám.
K oblíbeným
reklama
Microsoft HoloLens tak můžeme vidět jako konkurenta produktu, který si chystá Google a Magic Leap, takže to vypadá, že na trhu budou přinejmenším dva takovéto produkty. Jenže mezi konkurenty musíme počítat ještě také Oculus Rift vyvíjený pod firmou Facebook, i když to už je klasický headset pro virtuální realitu a ne rozšířenou realitu. Oculus Rift nám tedy zprostředkuje celý zrakový vjem a kompletně nás odřízne od reálného světa, což může způsobit různé problémy i zdravotního rázu. HoloLens však pracuje s reálným světem, do nějž zasadí počítačem tvořený obraz, takže kontakt s realitou neztratíme. Ovšem výzvou je bezpochyby to, aby bylo takové zařízení schopno dobře pracovat s prostorem, čili aby dokázalo obraz do něj správně umístit. Vyhledávat tak bude především rovné plochy, ať už na stěně nebo desce stolu, které bude moci využít jako vhodný podklad.

HoloLens by také měl být lépe využitelný v různých pracovních profesích, a to především lékaři, inženýry, designéry, architekty, atp. Nám jde nyní ale o hraní, které se samozřejmě brýlím HoloLens nevyhne. Na obrázku přitom můžete vidět, jak by mohl vypadat v jejich podání Minecraft (ve skutečnosti tedy hra Holobuilder), přičemž obrázek je samozřejmě pouze pro ilustraci, neboť hru uvidí pouze samotný uživatel skrz brýle.

K tématu se vyjádřil také Phil Spencer, který má na starost konzole Xbox. Dle něj jsou brýle HoloLens vyvíjeny jako samostatné zařízení, které tak nebude třeba přímo propojit s počítačem, který by poskytoval výkon. Nicméně bude možné je využít s dalšími zařízeními na trhu, což jsou především mobilní telefony a tablety. Ovšem Spencer neměl k dispozici žádné konkrétní odpovědi na vznesené otázky a i když řekl, že herní stránka bude pro HoloLens důležitá, není zatím nic jisté. HoloLens ale bude dle něj jediný headset, s nímž Microsoft v příštích letech přijde, takže prý nechystá žádného přímého konkurenta pro Oculus Rift, Morpheus a podobné VR headsety.


Microsoft tedy již má k dispozici brýle s demem zobrazené hry Holobuilder, která hráči umožní ve stylu Minecraftu tvořit různé objekty z kostek a třeba na gauči či stolku. Dále tu je také virtuální návštěva Marsu nebo aplikace HoloStudio pro tvorbu celých 3D scén. Potřebný výkon má dodat nový čip, který Microsoft nazval HPU - Holographics Processing Unit. Ten musí mít dostatečný výkon na to, aby headset rozpoznal naše gesta i hlasové příkazy a také mapoval okolní prostor a orientoval se něm, to vše samozřejmě v reálném čase. Vedle HPU tu ale bude i zabudovaný procesor i GPU, takže jde o trojčipové řešení.

Otázka je, kdy a za jakou cenu bude HoloLens k dispozici. Mluví se o spolupráci s Windows 10 a Xbox One, takže bychom se mohli dočkat už v tomto roce. Nebo spíš by se přednostně dočkali zákazníci v USA.

Zdroj: Tom's Hardware

reklama
Nejnovější články
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Včera, aktualita, Jan Vítek