www.svethardware.cz
>
>
>
>

Microsoft potvrzuje HW dekódování AV1 na Radeonech RX 6000

Microsoft potvrzuje HW dekódování AV1 na Radeonech RX 6000
, , aktualita
Nyní už máme od Microsoftu potvrzeno, že grafické karty AMD s RDNA 2 nabídnou hardwarově akcelerované dekódování videí v AV1 (AOMedia Video 1), což je důležitá vlastnost i kvůli tomu, že AV1 už využívá třeba Netflix. 
K oblíbeným
reklama
AMD Radeon RX 6000 tak nabídnou HW akcelerované dekódování AV1 stejně jako karty GeForce RTX 3000 a grafická jádra Intel Xe-LP. Čili AMD by bylo ve velké nevýhodě, kdyby jeho nové Radeony na tom byly jinak. 
 
Nový kodek AV1 má dle AOMedia dosáhnout o třetinu vyšší datové komprese než VP9 a dle Netflixu je celkově o pětinu efektivnější, což prostě znamená méně přenesených dat při stejné kvalitě. Samotný Microsoft také uvedl, že AV1 získá širokou hardwarovou podporu a také že bude vyžadovat Windows 10 alespoň ve verzi 1909 či novější a také příslušný AV1 rozšiřující plugin
 
ve specifikacích Xbox Series X ovšem podporu AV1 nenajdeme
 
Co se týče PC, dle Microsoftu budeme pro hardwarovou akceleraci videa v AV1 potřebovat buď procesor Core 11. generace s grafikou Intel Xe, anebo prostě PC s grafikami NVIDIA GeForce RTX 30 či AMD Radeon RX 6000. Dále to bude příslušná softwarová výbava, například webový prohlížeč s podporou AV1, což třeba pro Firefox platí už od verze 65. Vřele je pak doporučeno často aktualizovat grafické ovladače. 
 
Uvidíme, jak to nakonec bude s novými konzolemi Xbox Series X. Ty jsou sice založeny také na RDNA 2, ovšem to automaticky neznamená, že jsou vybaveny příslušným hardwarem v multimediální části grafického čipu. Snaha ušetřit, aby konzole mohly být nabídnuty za co nejnižší cenu, mohla ostatně vést právě k tomu, aby se taková funkce vypustila. 
 
Zdroj: Microsoft


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek