Microsoft pracuje na odlehčeném prohlížeči Spartan

Microsoft pracuje na odlehčeném prohlížeči Spartan
, , aktualita
Jako obvykle je zdrojem novinky o chystaném produktu Microsoftu Mary Jo Foley, která prozradila, že Spartan má být odlehčeným prohlížečem, který by mohl být multiplatformní a existovat po boku se známým Internet Explorer.
K oblíbeným
reklama
Microsoft si pro jeho pojmenování stejně jako v případě virtuální asistentky Cortany vypůjčil termín z herní série Halo, kde Spartan označuje vojenský program týkající se vývoje supervojáků. Jde tedy o známou postavu s typickou helmou, která bude v případě systému Windows 10 reprezentovat prohlížeč konkurující konkurečním Firefox, Chrome či Opera.

A zatímco Internet Explorer by měl být stále nedílnou součástí operačního systému jako výchozí browser, proti čemuž dle nedávné novinky nemá námitek už ani Evropská komise, Spartan má potenciál stát se multiplatformním prohlížečem, který by tak mohl být k dispozici třeba i na Androidu a pak samozřejmě i na Windows Phone, respektive mobilní verzi Windows 10. To by ostatně odpovídalo směru, který si Microsoft v poslední době zvolil, a sice větší podporu svých aplikací na konkurenčních systémech.

Dle zdroje zprávy by tak Windows 10 měly přijít s Internet Explorerem 11, vedle nějž bude jako alternativa Spartan, který však nebudeme moci označit za další verzi Exploreru, ale samostatný prohlížeč. Ovšem ten by měl být založen na stávajících enginech, čili renderovacím Microsoft Trident a javascriptovém Microsoft Chakra, i když přinejmenším Trident je prý v současnosti vyvíjen ve dvou verzích.

Současné oficiálně dostupné sestavení systému Windows 10 Technical Preview obsahuje Internet Explorer 11.0.9879.0 a další verzi chce Microsoft vypustit do světa 21. ledna příštího roku. Ta by mohla již obsahovat ranou verzi Spartanu, nebo bychom se o něm alespoň mohli dozvědět více přímo z úst zástupců firmy. Je otázka, jak by měly tyto dva prohlížeče vůbec koexistovat, však Microsoft může těžko po uživatelích chtít, aby používali Spartan a Internet Explorer zároveň. Dle zdroje zprávy by však IE měl být nabídnut především pro zajištění zpětné kompatibility, a to napovídá, že Spartan by postupem času mohl nad ním převládnout a odeslat jej do propadlišť dějin.

Zdroj: ZDNet
reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře