Microsoft pracuje na odlehčeném prohlížeči Spartan

Microsoft pracuje na odlehčeném prohlížeči Spartan
, , aktualita
Jako obvykle je zdrojem novinky o chystaném produktu Microsoftu Mary Jo Foley, která prozradila, že Spartan má být odlehčeným prohlížečem, který by mohl být multiplatformní a existovat po boku se známým Internet Explorer.
K oblíbeným
reklama
Microsoft si pro jeho pojmenování stejně jako v případě virtuální asistentky Cortany vypůjčil termín z herní série Halo, kde Spartan označuje vojenský program týkající se vývoje supervojáků. Jde tedy o známou postavu s typickou helmou, která bude v případě systému Windows 10 reprezentovat prohlížeč konkurující konkurečním Firefox, Chrome či Opera.

A zatímco Internet Explorer by měl být stále nedílnou součástí operačního systému jako výchozí browser, proti čemuž dle nedávné novinky nemá námitek už ani Evropská komise, Spartan má potenciál stát se multiplatformním prohlížečem, který by tak mohl být k dispozici třeba i na Androidu a pak samozřejmě i na Windows Phone, respektive mobilní verzi Windows 10. To by ostatně odpovídalo směru, který si Microsoft v poslední době zvolil, a sice větší podporu svých aplikací na konkurenčních systémech.

Dle zdroje zprávy by tak Windows 10 měly přijít s Internet Explorerem 11, vedle nějž bude jako alternativa Spartan, který však nebudeme moci označit za další verzi Exploreru, ale samostatný prohlížeč. Ovšem ten by měl být založen na stávajících enginech, čili renderovacím Microsoft Trident a javascriptovém Microsoft Chakra, i když přinejmenším Trident je prý v současnosti vyvíjen ve dvou verzích.

Současné oficiálně dostupné sestavení systému Windows 10 Technical Preview obsahuje Internet Explorer 11.0.9879.0 a další verzi chce Microsoft vypustit do světa 21. ledna příštího roku. Ta by mohla již obsahovat ranou verzi Spartanu, nebo bychom se o něm alespoň mohli dozvědět více přímo z úst zástupců firmy. Je otázka, jak by měly tyto dva prohlížeče vůbec koexistovat, však Microsoft může těžko po uživatelích chtít, aby používali Spartan a Internet Explorer zároveň. Dle zdroje zprávy by však IE měl být nabídnut především pro zajištění zpětné kompatibility, a to napovídá, že Spartan by postupem času mohl nad ním převládnout a odeslat jej do propadlišť dějin.

Zdroj: ZDNet
reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů