Microsoft ukončuje podporu Internet Exploreru 8, 9 a 10

Microsoft ukončuje podporu Internet Exploreru 8, 9 a 10
, , aktualita
Už za několik dní bude ukončena podpora starších verzí prohlížeče Microsoft Internet Explorer, což se konkrétně týká verzí 8, 9 a 10. Podporována tak bude pouze poslední verze, Internet Explorer 11.
K oblíbeným
reklama
Starší verze Internet Exploreru tak přijdou o podporu již 12. ledna, tedy příští úterý. Znamená to konec bezpečnostních záplat, takže další nově zjištěné chyby v zabezpečení prohlížečů Internet Explorer 8, 9 a 10 nejspíše zůstanou ze strany Microsoftu bez odezvy, stejně jako problémy jiného druhu. Ještě před ukončením podpory ale tyto prohlížeče čeká poslední záplata, která také bude zahrnovat příslušné upozornění a nabídku na instalaci IE 11.

Znamená to tedy pro uživatele nějaký problém? Je třeba říci, že Internet Explorer 11 se objevil se systémem Windows 8.1, ovšem nyní jej mají možnost instalovat také uživatelé systému Windows 7 SP1. Smůlu pak mají uživatelé systému Windows Vista, kteří nemohou IE 11 instalovat (natož pak nový Edge), ovšem Microsoft v takovém případě bude nadále podporovat nejmodernější prohlížeč, který daný systém podporuje. Rozšířená podpora systému Vista přitom skončí v dubnu roku 2017, takže jde stále o aktuální systém, i když jeho podíl mezi všemi verzemi desktopových systémů Windows je mizivý. Pak je tu ovšem systém Windows XP se svým stále více než desetiprocentním podílem, ovšem podpora tohoto systému skončila již v roce 2014, takže už ani nemusíme řešit, zda existuje podpora pro jeho Internet Explorer 8, čili nejmodernější verze IE, kterou Windows XP mohou provozovat. A také to Microsoft již neřeší.

Co se týče podílů prohlížečů Internet Explorer 8, 9 a 10, ty mezi svým druhem dosud drží přes 40 procent a je zřejmé, že drtivá většina jejich uživatelů (dle odhadů nějakých 340 milionů lidí) má možnost přejít na nejnovější verzi 11, která již drží nadpoloviční podíl. Tuto možnost ale měli již dlouho, a tak je pravděpodobné, že mnoho z nich tak neučiní ani nyní a pak se jejich počítače stanou cílem útoků využívajících nově objevené díry v zabezpečení.

Konec starších Internet Explorerů ale bezpochyby uvítají vývojáři webových stránek a aplikací, kteří nebudou muset řešit kompatibilitu. Nyní tak zůstane pouze Internet Explorer 11 pro systémy Windows 7 a novější a ve Windows 10 máme ještě možnost využít nový Edge. Microsoft by byl přitom asi rád, kdyby jeho základna uživatelů začala využívat právě tento prohlížeč, ovšem situace tomu nenasvědčuje. Ve světě již Windows 10 běží na více než 200 milionech počítačů a pouze 37 milionů uživatelů má Edge jako výchozí prohlížeč.

Na závěr tu máme tabulku s přehledem verzí prohlížeče Internet Explorer, které budou i pro 12. lednu mít podporu Microsoftu:


Desktopový operační systém
Verze Internet Exploreru
Windows Vista SP2
Internet Explorer 9
Windows 7 SP1
Internet Explorer 11
Windows 8.1 Update
Internet Explorer 11
Serverové operační systémy
Verze Internet Exploreru
Windows Server 2008 SP2
Internet Explorer 9
Windows Server 2008 IA64 (Itanium)
Internet Explorer 9
Windows Server 2008 R2 SP1
Internet Explorer 11
Windows Server 2008 R2 IA64 (Itanium)
Internet Explorer 11
Windows Server 2012
Internet Explorer 10
Windows Server 2012 R2
Internet Explorer 11
Systémy Windows Embedded
Verze Internet Exploreru
Windows Embedded for Point of Service (WEPOS)
Internet Explorer 7
Windows Embedded Standard 2009 (WES09)
Internet Explorer 8
Windows Embedded POSReady 2009
Internet Explorer 8
Windows Embedded Standard 7
Internet Explorer 11
Windows Embedded POSReady 7
Internet Explorer 11
Windows Thin PC
Internet Explorer 8
Windows Embedded 8 Standard
Internet Explorer 10
Windows 8.1 Industry Update
Internet Explorer 11


Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze? První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze?
Grafická karta GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6 přichází stále ještě jako oficiálně nepředstavená novinka, ale její nástup je v podstatě jistý. Nyní se můžeme podívat na to, jaký výkonnostní nárůst můžeme očekávat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek