www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

MSI předvádí, jak funguje AMD Curve Optimizer

MSI předvádí, jak funguje AMD Curve Optimizer
, , aktualita
AMD nedávno oznámilo, že si přichystá novou verzi AGESA, která bude obsahovat funkci Curve Optimizer. Ta se postará o lepší využití konkrétních kusů procesorů Ryzen s ohledem jak na výkon, tak i spotřebu a výdej tepla. 
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD by tak měly díky Curve Optimizer využívat své skutečné možnosti v rámci konkrétních kusů a ne společná nastavení, což umožní nová AGESA 1.1.0.0 Patch D. AMD už potvrdilo, že tato aktualizace bude k dispozici pro desky série 400 a samozřejmě i 500, a to od ledna příštího roku. Výrobci základních desek se ale podobnými novinkami rádi chlubí už předem a nyní se díky tomu můžeme podívat na to, co naměřila firma MSI. 
 
 
Společnost MSI přitom vyzkoušela nový Curve Optimizer na starší desce B450 Tomahawk, která byla vybavena moderním procesorem Ryzen 9 5900X. Zapnout ji můžeme pouze v BIOSu a ne pomocí softwaru AMD Ryzen Master. Díky lepšímu vyladění napájecího napětí a taktů můžeme počítat s nižšími teplotami i spotřebou a vyššími takty i výkonem, ovšem je jasné, že to už bude záviset na konkrétním kusu procesoru. Horší výsledky by ale tato funkce přinést neměla, neboť základní nastavení křivky pro napětí a pracovní frekvence musí zvládnout všechny kusy, takže v tom nejhorším případě se nestane nic a nebude tu žádný rozdíl. 
 
 
MSI hlásí, že v jeho případě se zvedl takt procesoru o 50 MHz v jednovláknovém testu Cinebench R20, což přineslo o 1,6 % vyšší výkon. V případě vícevláknového testu to bylo o trošku lepší a výkon se zvýšil o 2 % a frekvence o zhruba 100 MHz v průměru. Současně s tím ovšem klesly teploty v zátěži téměř o 4 °C, takže dohromady nejde o nic zanedbatelného, zvláště když jde jen o optimalizaci, kterou získáme zdarma v nových verzích BIOSu. 
 
Dozvídáme se také, že MSI nastavilo pro Curve Optimizer hodnotu -15 a že po nastavení hodnoty -30 už byl systém nestabilní. Není jasné, co tyto čísla přesně znamenají, ale půjde asi o nějaký koeficient, kde bude platit, že čím vyšší negativní hodnotu zvolíme, tím agresivnější nastavení bude vyzkoušeno. 
 
Curve Optimizer vypnutý CPU takt CPU teplota Cinebench R20 skóre
Cinebench R20 - nT 4350~4550MHz 72,3 °C 8346
Cinebench R20 -1T 4900MHz Max 68,6 °C 630
       
Curve Optimizer = -15 CPU takt CPU teplota Cinebench R20 skóre
Cinebench R20 - nT 4450~4675MHz 72,1 °C 8513
Cinebench R20 - 1T 4950MHz Max 67,3 °C 640
 
MSI hodlá vypustit do světa nové verze BIOSů s Curve Optimizer nejdříve pro desky B450 AX, a to během příštích týdnů. Ostatní desky se dočkají asi až příští rok. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář