www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nafukování obytného modulu BEAM bude možné sledovat živě

Nafukování obytného modulu BEAM bude možné sledovat živě
, , aktualita
Nafukování vesmírného obytného modulu BEAM na ISS bude možné ve čtvrtek sledovat živě. Modul pak bude podroben na Mezinárodní vesmírné stanici testovacímu provozu, kdy se bude zkoušet a kontrolovat jeho odolnost.
K oblíbeným
reklama
BEAM je zkratka pro Bigelow Expandable Activity Module, což je vesmírný obytný nafukovací modul od společnosti Bigelow Aerospace, který má sloužit pro obytné účely na ISS. Jeho testování proběhne ve čtvrtek 26. května, kdy bude před zraky veřejnosti nafukován do své plné velikosti. Celou tuto událost bude možné sledovat živě na NASA TV v 11 hodin a 30 minut dopoledne našeho času.

BEAM byl na Mezinárodní vesmírnou stanici dovezen pomocí kosmické lodi Dragon, kterou do vesmíru vynesla raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX, kterou řídí Elon Musk. 8. dubna s tímto nákladem odstartovala raketa Falcon 9, která následně bezpečně dosedla na plovoucí plošinu.

Nyní proběhne na ISS nafouknutí rozšířitelného obytného modulu BEAM, který se bude dát v přímém přenosu sledovat. Na transport, který proběhl v dubnu tohoto roku, musel být modul složený. Právě to, že nafukovací moduly zaberou při přepravě málo místa, ale astronautům nabídnou mnoho prostoru, je jejich hlavní výhodou. Ve své plné velikosti má modul BEAM rozměry 3×4 metry.

V modulu BEAM se budou provádět kontroly a sběry dat, které jsou potřebné k otestování. Lidé v tomto nafukovacím modulu nicméně ještě bydlet nebudou, jediné chvíle, kdy se dovnitř podívají, budou pravidelné kontroly v příštích dvou letech. Ta první se bude konat už 2. června. Cílem bude zejména zjistit, jestli je modul dostatečně odolný vůči solární radiaci, vesmírnému odpadu a teplotním extrémům ve vesmíru.

Zájemci budou moc ještě před událostí inženýrům od NASA a Bigelow Aerospace pokládat i dotazy o modulu BEAM na Facebooku, a to v úterý 24. května od desáté hodiny večerní našeho času. O hodinu později bude možné se dotazovat také na Redditu.

Pokud bude obytný modul BEAM slavit úspěch, Bigelow Aerospace má v plánu otestovat na Mezinárodní vesmírné stanici i mnohem větší obytný modul s názvem B330.

Zdroje: engadget.com, nasa.gov
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře