www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nafukování obytného modulu BEAM bude možné sledovat živě

Nafukování obytného modulu BEAM bude možné sledovat živě
, , aktualita
Nafukování vesmírného obytného modulu BEAM na ISS bude možné ve čtvrtek sledovat živě. Modul pak bude podroben na Mezinárodní vesmírné stanici testovacímu provozu, kdy se bude zkoušet a kontrolovat jeho odolnost.
K oblíbeným
reklama
BEAM je zkratka pro Bigelow Expandable Activity Module, což je vesmírný obytný nafukovací modul od společnosti Bigelow Aerospace, který má sloužit pro obytné účely na ISS. Jeho testování proběhne ve čtvrtek 26. května, kdy bude před zraky veřejnosti nafukován do své plné velikosti. Celou tuto událost bude možné sledovat živě na NASA TV v 11 hodin a 30 minut dopoledne našeho času.

BEAM byl na Mezinárodní vesmírnou stanici dovezen pomocí kosmické lodi Dragon, kterou do vesmíru vynesla raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX, kterou řídí Elon Musk. 8. dubna s tímto nákladem odstartovala raketa Falcon 9, která následně bezpečně dosedla na plovoucí plošinu.

Nyní proběhne na ISS nafouknutí rozšířitelného obytného modulu BEAM, který se bude dát v přímém přenosu sledovat. Na transport, který proběhl v dubnu tohoto roku, musel být modul složený. Právě to, že nafukovací moduly zaberou při přepravě málo místa, ale astronautům nabídnou mnoho prostoru, je jejich hlavní výhodou. Ve své plné velikosti má modul BEAM rozměry 3×4 metry.

V modulu BEAM se budou provádět kontroly a sběry dat, které jsou potřebné k otestování. Lidé v tomto nafukovacím modulu nicméně ještě bydlet nebudou, jediné chvíle, kdy se dovnitř podívají, budou pravidelné kontroly v příštích dvou letech. Ta první se bude konat už 2. června. Cílem bude zejména zjistit, jestli je modul dostatečně odolný vůči solární radiaci, vesmírnému odpadu a teplotním extrémům ve vesmíru.

Zájemci budou moc ještě před událostí inženýrům od NASA a Bigelow Aerospace pokládat i dotazy o modulu BEAM na Facebooku, a to v úterý 24. května od desáté hodiny večerní našeho času. O hodinu později bude možné se dotazovat také na Redditu.

Pokud bude obytný modul BEAM slavit úspěch, Bigelow Aerospace má v plánu otestovat na Mezinárodní vesmírné stanici i mnohem větší obytný modul s názvem B330.

Zdroje: engadget.com, nasa.gov
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala