www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nafukování obytného modulu BEAM bude možné sledovat živě

Nafukování obytného modulu BEAM bude možné sledovat živě
, , aktualita
Nafukování vesmírného obytného modulu BEAM na ISS bude možné ve čtvrtek sledovat živě. Modul pak bude podroben na Mezinárodní vesmírné stanici testovacímu provozu, kdy se bude zkoušet a kontrolovat jeho odolnost.
K oblíbeným
reklama
BEAM je zkratka pro Bigelow Expandable Activity Module, což je vesmírný obytný nafukovací modul od společnosti Bigelow Aerospace, který má sloužit pro obytné účely na ISS. Jeho testování proběhne ve čtvrtek 26. května, kdy bude před zraky veřejnosti nafukován do své plné velikosti. Celou tuto událost bude možné sledovat živě na NASA TV v 11 hodin a 30 minut dopoledne našeho času.

BEAM byl na Mezinárodní vesmírnou stanici dovezen pomocí kosmické lodi Dragon, kterou do vesmíru vynesla raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX, kterou řídí Elon Musk. 8. dubna s tímto nákladem odstartovala raketa Falcon 9, která následně bezpečně dosedla na plovoucí plošinu.

Nyní proběhne na ISS nafouknutí rozšířitelného obytného modulu BEAM, který se bude dát v přímém přenosu sledovat. Na transport, který proběhl v dubnu tohoto roku, musel být modul složený. Právě to, že nafukovací moduly zaberou při přepravě málo místa, ale astronautům nabídnou mnoho prostoru, je jejich hlavní výhodou. Ve své plné velikosti má modul BEAM rozměry 3×4 metry.

V modulu BEAM se budou provádět kontroly a sběry dat, které jsou potřebné k otestování. Lidé v tomto nafukovacím modulu nicméně ještě bydlet nebudou, jediné chvíle, kdy se dovnitř podívají, budou pravidelné kontroly v příštích dvou letech. Ta první se bude konat už 2. června. Cílem bude zejména zjistit, jestli je modul dostatečně odolný vůči solární radiaci, vesmírnému odpadu a teplotním extrémům ve vesmíru.

Zájemci budou moc ještě před událostí inženýrům od NASA a Bigelow Aerospace pokládat i dotazy o modulu BEAM na Facebooku, a to v úterý 24. května od desáté hodiny večerní našeho času. O hodinu později bude možné se dotazovat také na Redditu.

Pokud bude obytný modul BEAM slavit úspěch, Bigelow Aerospace má v plánu otestovat na Mezinárodní vesmírné stanici i mnohem větší obytný modul s názvem B330.

Zdroje: engadget.com, nasa.gov
reklama
Nejnovější články
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE
Další novinkou ve výrobním programu společnosti QNAP je i NAS TS-431X3. Proti modelům TS-x31P3 nabídne ještě rychlejší 10GbE připojení. Už podle názvu je patrné, že bude určen pro 4 pevné disky nebo SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini
Razer vzal další myš ze své nabídky a představil její zmenšenou verzi. Tentokrát se jedná o model DeathAdder V2, který se v nové variantě vyznačuje nejen nízkými rozměry, ale také hmotností. Velká část těla myši získala protiskluzovou úpravu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Asus uvedl na český trh zakřivený monitor TUF Gaming VG27VQ Asus uvedl na český trh zakřivený monitor TUF Gaming VG27VQ
Nabídku zakřivených herních monitorů od Asusu rozšířil model TUF Gaming VG27VQ, který nabídne VA panel s rozlišením Full HD a obnovovací frekvencí 165 Hz. Monitor se hned dostal do českých obchodů, proto známe i cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář