Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA opět odložila start Vesmírného teleskopu Jamese Webba

29.3.2018, Jan Vítek, aktualita
NASA opět odložila start Vesmírného teleskopu Jamese Webba
Bohužel se stalo to, k čemu poslední události při dostavbě Vesmírného teleskopu Jamese Webba směřovaly. NASA ohlásila další odložení jeho startu, kterého se už nedočkáme ani v příštím roce, ale až v roce 2020. 
James Webb Space Telescope měl dle původních plánů letět do vesmíru už v roce 2015, ale postupně se společně s navyšujícím se rozpočtem (nyní již přes 8 miliard USD) oddalovalo i toto datum. Ještě nedávno jsme přitom mluvili o tom, že by JWST mohl startovat v říjnu tohoto roku, ale už na konci minulého roku bylo jasné, že se tak nestane. Otevřelo se nové okénko na první polovinu roku 2019, ale nyní už došlo k dalšímu odsunutí startu, a to na květen roku 2020. Od toho nás tak nyní dělí více než dva roky a dalo se to čekat poté, co se objevily nové problémy se slunečním štítem, které v kombinaci s téměř vyčerpanou časovou rezervou pro dokončení teleskopu nevěštily nic dobrého. 
 
 
Samotný teleskop složený z 18 šestihranných a beryliem pokrytých zrcadel už je přitom hotový a prošel všemi klíčovými zkouškami a testy, jenomže nyní už jde o jeho spojení se základnou, která právě zahrnuje i sluneční štít. JWST bude muset pracovat zcela bezchybně, protože bude umístěn daleko za Zemi do 2. libračního bodu a rozhodně nebude možné k němu zaletět a opravit jej tak, jako to bylo možné s Hubbleovým teleskopem.
 
A právě JWST je nástupce Hubbleovat teleskopu, i když, jak jeho tvůrci zdůrazňují, ne náhrada. Bude totiž schopen pozorovat daleko více v hloubi infračerveného spektra, zatímco Hubble to zvládne pouze velice okrajově. Především je ale plocha zrcadel JWST více než pětkrát větší, a to cca 25 metrů čtverečných a celkově je použitá technika daleko pokročilejší, takže od tohoto zařízení si astronomové a vědci obecně slibují mnoho a v podstatě nic menšího než objasnění řady dlouholetých záhad a také přímé sledování exoplanet. 
 
 
Příčina odsunutí startu do roku 2020 je dle NASA prostě to, že je třeba více času na testování a ověření funkčnosti teleskopu, což je vzhledem k vynaloženým prostředkům a nulové možnosti provedení oprav pochopitelné. Společně s tím bude muset být navýšen i rozpočet, ale to snad nebude zásadní problém a rozhodně si nelze představit, že by NASA chtěla či musela takový projekt v této fázi zrušit. 
 
Musíme si tak počkat ještě dva roky, než se podíváme na raketu Ariane 5, jak nese JWST do vesmíru. To bude zásadní moment, po němž přijde další, a sice rozvinutí slunečního štítu, což vyžaduje bezchybnou souhru více než 180 komponent. 
 
Zdroj: NASA


reklama