www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA Orion má za sebou poslední hlavní test

NASA Orion má za sebou poslední hlavní test
, , aktualita
Vesmírná loď Orion nové generace má za sebou poslední hlavní letový test. Tentokráte šlo o vyzkoušení záchranného raketového systému, který by měl zachránit loď i s posádkou v případě nepodařeného startu.
K oblíbeným
reklama
Orion vystartoval vstříc čistému nebi v sedm ráno místního času a úspěch této zkoušky byl základní předpoklad toho, aby mohly dle plánu pokračovat přípravy programu Artemis, návratu amerických astronautů na Měsíc. Ostatně první mise tohoto programu má odstartovat už příští rok, a to zatím nepilotovaným letem k Měsíci. Orion je ale vyvíjen jako loď, která se tam dostane později i s posádkou a někdy v budoucnu možná i na Mars. 
 
 
Orion startoval z Mysu Canaveral na Floridě a vyzkoušel svůj LAS (Launch Abort System), čili raketový pohon, který má být schopen v případě problémů nosné rakety při startu okamžitě zareagovat, zažehnout se a dostat loď do bezpečné vzdálenosti. 
 
Celý trval jen tři minuty, přičemž nejdříve byl Orion vynesen do výšky téměř 10 kilometrů pomocí malého raketového stupně dodaného firmou Northrop Grumman. V ten moment při rychlosti 1220 km/h se zažehly čtyři motory na špičce rakety, Orion se i s ní oddělil a rychle se vzdálil od testovací rakety, která jej dosud nesla vzhůru. To je dobře vidět před dovršením první minuty záznamu. 
 
 
LAS je schopný vyvinout dostatečný tah na to, aby se Orion vzdaloval od nosné rakety rychlostí až 400 km/h, přičemž astronauti zažijí přetížení 7g, a když svou loď dostane do bezpečné vzdálenosti, má za úkol ještě zajistit, aby ji odhodil tak, aby při svém pádu zpět na zem byla orientovaná tepelným štítem dolů. 
 
V ostrém provozu by pak Orion rozvinul své brzdicí a pak hlavní padáky, aby mohl relativně měkce přistát do vody, ovšem NASA už provedla na 50 testů padákového systému a rozhodla se, že další už není třeba. Testovací Orion tak namísto toho čekal tvrdý a ničím nebrzděný pád na hladinu oceánu. 
 
Cestou dolů ale Orion ještě odhodil tucet odolných skříněk s nasbíranými daty, která ještě budou zkoumána. NASA ale už uvedla, že na základě živého pozorování ze země si nemohla přát lepší průběh této zkoušky, takže to vypadá dobře.  
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem Xbox Series X poodhalen, má RDNA 2 s 12 TFLOPS a ray-tracingem
Microsoft dnes poodhalil detaily o připravované herní konzoli Xbox Series X. Najdeme zde výkonný procesor s architekturou Zen 2 a GPU postavené na RDNA 2. Podporovat má i vykreslování ray-tracingem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa Microsoft Flight Simulator slibuje všechna letiště světa
Nový Microsoft Flight Simulator přijde dlouhou řadu let po posledním dílu, ovšem měl by opravdu stát za to, jak už dobře víme. Nyní se můžeme podívat na to, jak se jeho vývoj rýsuje a co je nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi Čínský rover Yutu-2 našel na Měsíci zajímavé kameny, které nepodlehly erozi
Čínský rover Yutu-2 dorazil na Měsíc společně s přistávacím modulem Chang’e-4 už více než před rokem, a to na jeho odvrácené straně. To se Číně povedlo jako první zemi světa a nyní se můžeme podívat na to, co rover objevil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk TeamGroup uvádí víceúčelový i vysoce odolný flash disk
Pokud chtějí výrobci flash disků dnes něčím zaujmout, mohou to udělat třeba jako TeamGroup. Ten nabízí jednak multifunkční model T193 v podobě pravítka i úhloměru a také vysoce odolný PD1000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone Activision po Redditu žádá identifikaci leakera, jde o Call of Duty: Warzone
Počítačové hry se už před mnoha lety staly součástí tvrdého byznysu a velké společnosti ukazují, že nejsou ochotny trpět zveřejňování informací, které ještě tají. Chce to nyní ukázat i Activision v případě titulu Call of Duty: Warzone.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře