NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
19.4.2019, Jan Vítek, aktualita
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Izraelská loď a měsíční přistávací modul v jednom, čili Beresheet, už je minulost. V kritickém okamžiku se po řetězci událostí odstartovaných vadným gyroskopem ztratilo spojení a po nutném restartu všech systémů už bylo příliš pozdě na to, aby nahozený motor ubrzdil prudký sestup a loď mohla měkce dosednout na povrchu Měsíce. Rozbila se tak o jeho povrch, ovšem existuje možnost, že toto zařízení přežilo dopad víceméně v pořádku.
Jde o zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) poskytnuté samotnou NASA, které je navrženo jednoduše tak, aby pomocí svých osmi zrcadel odráželo zpět laserové paprsky mířící z celkového úhlu záběru 120 stupňů. Je tak zřejmé, že aby se LRA dalo najít, muselo by spočinout na povrchu Měsíce a ne zahrabané v jeho prachu a také by ho neměly překrývat trosky Beresheetu. A jak se jej NASA pokusí najít?
Samozřejmě pomocí laserů, ovšem ne vysílaných ze Země. Ostatně LRA je zařízení, které by mohlo být využito dalšími přistávajícími loděmi pro přesnou navigaci a obecně orientaci. Není tak divu, že se v tomto případě využije sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) obíhající kolem Měsíce a na její palubě pak zařízení LOLA, čili Lunar Orbiter Laser Altimeter. Jak jasně říká jeho označení, jde o laserový výškoměr, který bude nyní pročesávat oblast, kam Beresheet spadnul a NASA může už jen doufat, že se LRA najde. Samozřejmě se počítá s tím, že laser se může odrazit zpět od různých věcí, což jsou právě i kousky rozbitého Beresheetu, ovšem pokud jej odrazí zrcadla zařízení LRA, neomylně se to projeví.
Mezitim společnosti SpaceIL a Israel Aerospace Industries už ohlásily, že připravují další pokus a Beresheet-2, takže svou snahu přistát na Měsíci nevzdávají.
Zdroj: Extremetech