www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA podruhé zachytila Měsíc přecházející přes Zemi

NASA podruhé zachytila Měsíc přecházející přes Zemi
, , aktualita
Teprve podruhé se můžeme podívat, jak to vypadá, když plně osvětlený Měsíc přechází přes tvář Země. Je tak zachycena jeho odvrácená část, a to díky satelitu DSCOVR amerických agentur NASA a NOAA.
K oblíbeným
reklama
Poprvé jsme se mohli na takové snímky podívat minulý rok, kdy je 16. července pořídila rovněž vesmírná observatoř DSCOVR a její kamera EPIC, která je určena přímo pro sledování Země. Jedná se o observatoř Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) amerických agentur NASA a NOAA, která má na palubě tři hlavní přístroje. První je PlasMag, který měří intenzitu solárního větru pro předpovídání tzv. vesmírného počasí. Dále to je radiometr NISTAR měřící ozáření Země ve vlnových délkách 0,2 až 100 µm, čili od ultrafialového spektra po infračervené a nakonec je tu zmíněná Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) pozorující Zemi jak ve viditelném, tak v ultrafialovém a blízkém infračerveném spektru (NIR) a disponující rozlišením 2048 x 2048 pixelů. Vědci tak mohou studovat a monitorovat ozón, výšku mrakové pokrývky, výskyt aerosolů, atd.

Měsíc se dostal mezi Zemi a DSCOVR teprve podruhé v kariéře této observatoře, takže toho bylo třeba využít. Můžeme se také podívat na celé video, které ale bohužel není tak plynulé, jak bychom si mohli přát:


DSCOVR může snadno vytvořit takovou podívanou, neboť jde o observatoř, která obíhá Slunce společně se Zemí, od níž je vzdálena 1,5 milionu kilometrů v prvním libračním bodu. Ten se pochopitelně vždy nachází právě mezi Sluncem a Zemí, a to v bodě, kde na těleso působí stejná přitažlivá síla z obou stran. Takové těleso tak v podstatě "visí" v prostoru. Brzy do vesmíru, jak doufáme, poletí také James Webb Space Telescope (JWST), nástupce Hubbleova teleskopu, který se zase usídlí v druhém libračním bodu. Ten se nachází také 1,5 milionu kilometrů od Země, ale na opačnou stranu, díky čemuž bude JWST naší planetou částečně chráněn před Sluncem.

Nové snímky byly pořízeny 4. července v době od 00:50 do 04:18 našeho času. Měsíc na nich přechází nejdříve přes oblast Pacifiku a vidět je také Austrálie, přičemž pak se ukáže také Indický oceán, Asie a kousek Afriky.

Zdroj: Astronomy

reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek