www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NASA vyvíjí speciální vesmírnou tkaninu

NASA vyvíjí speciální vesmírnou tkaninu
, , aktualita
Do budoucna se plánuje stále více cest do vesmíru, je tedy třeba připravovat odolné vybavení. K tomu má posloužit speciální materiál od Jet Propulsion Laboratory, který byl vyroben pomocí 3D tisku.
K oblíbeným
reklama
NASA se snaží vyvíjet technologie, které lidstvu mohou v budoucnu pomoct při prozkoumávání vesmíru. Pro cesty do hlubokého vesmíru se budou astronauti a jejich lodě muset vybavit. Jet Propulsion Laboratory, která spadá pod NASA, pracuje na mnoha projektech, které se budou v kosmu hodit. Skládací robot od JPL by měl pomáhat sbírat vzorky na Marsu a speciální robotické nástroje by si zase měly poradit s extrémními teplotními podmínkami na ledových měsících. JPL také představila svůj nejnovější projekt, který sází na technologii 3D tisku. Vědci z NASA pracují na vývoji kovové vesmírné tkaniny.

Tato speciální tkanina se dokáže vyrovnat s podmínkami, se kterými je třeba ve vesmíru počítat. Je totiž pevná, skládací, reflexní a také vysoce tepelně odolná. Díky svým vlastnostem by mohla být v budoucnu použita k tvorbě skafandrů pro astronauty nebo pro výrobu různých štítů či izolaci kosmické lodi.

Tým vědců v Jet Propulsion Laboratory vede inženýr Raul Polit-Casillas, který se odmalička pohyboval v blízkosti různých látek a materiálů, jeho matka se totiž živila jako módní návrhářka. 3D tištěná látka od JPL by ale namísto modelek měla oblékat astronauty při cestách do vesmíru.

Tato speciální vesmírná tkanina může mít při průzkumu vesmíru široké použití. Materiál se skládá z malých kovových spojených čtverců a jednotlivé kousky nebyly skládány dohromady. Díky technologii 3D tisku mohl být materiál vyroben rovnou vcelku.

Raul Polit-Casillas dokonce výrobní proces neoznačoval jako 3D tisk, ale jako 4D tisk. Své tvrzení zdůvodňuje tím, že je možné vytisknout zároveň jak geometrii, tak i funkci těchto materiálů. Prohlašuje také, že jeho tým dělá hromadnou výrobu funkcí.

Vesmírná látka má v současné době čtyři funkce, důležitá je její vlastnost tepelné odolnosti. Ta z materiálu společně se schopností odrážet světlo dělá vhodný materiál pro použití ve vesmíru. Praktické je i to, že se dá materiál různě upravovat a skládat, bude jej tedy možné snadno uzpůsobit pro celou řadu aplikací.

Tento materiál by se díky své odolnosti dal konkrétně využít k izolaci kosmických lodí na ledových měsících nebo planetách s extrémní teplotou. Kosmické lodě při průletu vesmírem by zase s tímto materiálem mohly být chráněny před meteoridy.

Pro NASA by multifunkční materiál mohl znamenat především snížení výdajů. Konečná fáze tohoto projektu zahrnuje výrobu speciálního materiálu přímo ve vesmíru, takže by astronauti mohli být méně závislí na Zemi. Plán počítá i s tím, že by kosmonauti mohli recyklovat staré materiály a s pomocí 3D tisku je přeměnit do nových struktur. To by mělo vyřešit problém s nedostatkem zdrojů ve vesmíru.

Zdroj: 3ders.org
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek