www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA vyvíjí speciální vesmírnou tkaninu

NASA vyvíjí speciální vesmírnou tkaninu
, , aktualita
Do budoucna se plánuje stále více cest do vesmíru, je tedy třeba připravovat odolné vybavení. K tomu má posloužit speciální materiál od Jet Propulsion Laboratory, který byl vyroben pomocí 3D tisku.reklama
NASA se snaží vyvíjet technologie, které lidstvu mohou v budoucnu pomoct při prozkoumávání vesmíru. Pro cesty do hlubokého vesmíru se budou astronauti a jejich lodě muset vybavit. Jet Propulsion Laboratory, která spadá pod NASA, pracuje na mnoha projektech, které se budou v kosmu hodit. Skládací robot od JPL by měl pomáhat sbírat vzorky na Marsu a speciální robotické nástroje by si zase měly poradit s extrémními teplotními podmínkami na ledových měsících. JPL také představila svůj nejnovější projekt, který sází na technologii 3D tisku. Vědci z NASA pracují na vývoji kovové vesmírné tkaniny.

Tato speciální tkanina se dokáže vyrovnat s podmínkami, se kterými je třeba ve vesmíru počítat. Je totiž pevná, skládací, reflexní a také vysoce tepelně odolná. Díky svým vlastnostem by mohla být v budoucnu použita k tvorbě skafandrů pro astronauty nebo pro výrobu různých štítů či izolaci kosmické lodi.

Tým vědců v Jet Propulsion Laboratory vede inženýr Raul Polit-Casillas, který se odmalička pohyboval v blízkosti různých látek a materiálů, jeho matka se totiž živila jako módní návrhářka. 3D tištěná látka od JPL by ale namísto modelek měla oblékat astronauty při cestách do vesmíru.

Tato speciální vesmírná tkanina může mít při průzkumu vesmíru široké použití. Materiál se skládá z malých kovových spojených čtverců a jednotlivé kousky nebyly skládány dohromady. Díky technologii 3D tisku mohl být materiál vyroben rovnou vcelku.

Raul Polit-Casillas dokonce výrobní proces neoznačoval jako 3D tisk, ale jako 4D tisk. Své tvrzení zdůvodňuje tím, že je možné vytisknout zároveň jak geometrii, tak i funkci těchto materiálů. Prohlašuje také, že jeho tým dělá hromadnou výrobu funkcí.

Vesmírná látka má v současné době čtyři funkce, důležitá je její vlastnost tepelné odolnosti. Ta z materiálu společně se schopností odrážet světlo dělá vhodný materiál pro použití ve vesmíru. Praktické je i to, že se dá materiál různě upravovat a skládat, bude jej tedy možné snadno uzpůsobit pro celou řadu aplikací.

Tento materiál by se díky své odolnosti dal konkrétně využít k izolaci kosmických lodí na ledových měsících nebo planetách s extrémní teplotou. Kosmické lodě při průletu vesmírem by zase s tímto materiálem mohly být chráněny před meteoridy.

Pro NASA by multifunkční materiál mohl znamenat především snížení výdajů. Konečná fáze tohoto projektu zahrnuje výrobu speciálního materiálu přímo ve vesmíru, takže by astronauti mohli být méně závislí na Zemi. Plán počítá i s tím, že by kosmonauti mohli recyklovat staré materiály a s pomocí 3D tisku je přeměnit do nových struktur. To by mělo vyřešit problém s nedostatkem zdrojů ve vesmíru.

Zdroj: 3ders.org
reklama
Nejnovější články
Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček
Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS
IBM samotné přišlo s využitím mědi pro propojení prvků v čipech vyráběných technologií CMOS už před dvaceti lety. Uvažovalo se přitom o tom, že měď v těchto čipech bude nahrazena grafenem, ale dle IBM to nenastane. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover
NASA chce sice použít v podstatě stejný systém pro přistání roveru Mars 2020 jako v případě Curiosity, ale to neznamená, že všechny jeho součásti budou identické. Nyní byl otestován nadzvukový padák, který bude pro tuto misi využit.
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek
SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem
Pokud dnes přijde na trh nějaká skříň patřící alespoň do střední třídy, můžeme si být téměř jistí dvěma věcmi. Nabídne bočnici se sklem, nebo rovnou celou ze skla a také LED podsvícení. Řada RedLine RL07 nabízí oboje ve dvojím provedení. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek