www.svethardware.cz
>
>
>

Nejbližší cizí hvězda odhalila svou druhou planetu, jde o super Zemi

Nejbližší cizí hvězda odhalila svou druhou planetu, jde o super Zemi
, , aktualita
Každý amatérský astronom ví, že nejbližší hvězda krom samotného Slunce je vzdálená 4,2 světelných let a jde o Proximu Centauri, součást trojhvězdného systému Rigil Kentaurus. A ta už nemá jen jednu známou planetu, tedy nejspíše.
K oblíbeným
reklama
O exoplanetě Proxima b, čili první objevené u hvězdy Proxima Centauri, už toho bylo napsáno mnoho. Šlo totiž nejen o nám nejbližší exoplanetu, ale zároveň i takovou, která se nachází v tzv. obyvatelném pásu své hvězdy, takže v jejím případě existuje šance na přítomnost vody v tekutém stavu. Na druhou stranu jde o planetu u červeného trpaslíka, jehož divokou aktivitu naznačuje i následující ilustrace, která má s největší pravděpodobností vázanou rotaci a postupem času přišla o atmosféru, pokud nějakou měla.
 
Je tu ale ještě i Proxima c, již máme na snímku s vyfantazírovaným prstencem jako tu vzdálenější od hvězdy. V dálce pak svítí zbylé dvě hvězdy systému Rigil Kentaurus (dříve Alpha Centauri). 
 
 
Proxima c byla detekována jako super Země o hmotnosti asi 6 našich Zemí a tak dlouho ji trvalo nalézt i kvůli tomu, že jeden její rok trvá 5,2 našich let. Navíc ještě nějakou dobu potrvá, než bude existence Proximy c opravdu potvrzena. 
 
Už dříve se přitom při ověřování existence Proximy b měřením radiální rychlosti hvězdy Proxima Centauri udávalo, že není vyloučena další planeta v tomto systému, a to právě třídy super Země. S ohledem na tak dlouhou dobu oběhu se ale s využitím dané metody něco takového těžko potvrzuje, respektive je k tomu zapotřebí dlouhé sledování. Objev Proximy c se začal rodit už v dubnu předchozího roku, kdy na její možnou existenci poukázal Mario Damasso s kolegy a ten právě tento týden se svým týmem zveřejnil příslušnou studii, která tuto planetu dává na seznam vážných kandidátů na exoplanety. 
 
Proxima c by měla obíhat svou hvězdu ve vzdálenosti 1,5 AU, čili zhruba stejně daleko, jako Mars obíhá kolem Slunce. Jenomže naše hvězda je výrazně větší a zářivější než Proxima Centauri, a tak můžeme Proximu c označit spíše za velký ledový svět daleko za tzv. sněhovou linií. 
 
Tento objev ale celkově zvyšuje atraktivitu nejbližšího hvězdného systému, i když ten by byl i tak logicky první na řadě pro některou z budoucích misí, jako je Breakthrough Starshot a podobných, které chtějí vyzkoušet některý z nově navrhovaných typů pohonu, které jdou za možnosti dnešních chemických raket.
 
Výzva spočívá také v samotném studiu super Země přítomné daleko za sněhovou linií, kde by proces vytvoření takové planety měl být mnohem obtížnější než před ní. Může tak jít o celkově mylné představy o podobě protoplanetárního disku tohoto a jemu podobných systémů, anebo prostě jen o to, že Proxima c postupem času migrovala z vnitřní části systému směrem ven. 
 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář