reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nová fakta o grafickém čipů nVidia NV35

, , článek
Nová fakta o grafickém čipů nVidia NV35
V okamžicích, kdy se začíná prodávat GeForce FX 5800 Ultra, se také již spekuluje o jejím nástupci s označením NV35. The Inquirer zveřejnil "osm tajných faktů" o tomto čipu a pokud se nebude opakovat neúspěch jako u současné GeForce FX, dostane se nVidia opět do výšin. Alespoň tomu napovídají následující detaily…
Nová fakta o grafickém čipů nVidia NV35
Boj v oblasti grafických čipů prakticky neustává a každý týden se objevují nějaká nová fakta o stávajícím či budoucím čipu od ATi nebo nVidie. V posledních týdnech se toho událo mnoho a téměř nic Světu Hardware neuniklo. Proto si můžete přečíst popisy grafických čipů Radeon 9800 Pro, Radeon 9600 a 9200, GeForce FX 5600 a 5200 a také naši analýzu souboje ATi vs. nVidia.

V těchto dnech se již objevuje na trhu GeForce FX 5800 Ultra (její specifikace zde), která byla ovšem nepovedeným pokusem nVidie. Nyní se společnost pokusí napravit si reputaci další půl-generací jejích GPU, čipem NV35. Podle DigiTimes přijímá již nyní společnost IBM objednávky na výrobu NV35 (viz níže), a proto je možné, a nVidia se také bude všemi prostředky tento předpoklad splnit, že nová GeForce FX bude vypuštěna již v květnu. Znamenalo by to velkou konkurenci pro Radeon 9800, který přijde na trh v druhém dubnovém týdnu.

A nyní se můžeme podívat na ona tajemství, která se objevila na britském hardwarovém serveru The Inquirer:
  • Čip NV35 je již hotový
  • Budou použity paměti DDR-I (nikoliv DDR-II jako u NV30), které jsou levnější, dostupnější a stabilnější
  • NV35 bude disponovat 256-bitovým paměťovým rozhraním DDR na frekvenci až 400MHz. Objeví se i modely s 256MB paměti.
  • Vlastnosti a frekvence budou velice podobné čipu NV30
  • Nový čip bude více než dvakrát rychlejší než GF FX 5800 Ultra v operacích s pixel shadery 1.4 a 2.0
  • Celkový výkon bude 1,5x – 2x vyšší než u NV30
  • NV35 bude zcela jistě rychlejší než Radeon 9800 Pro
  • Ostatní specifikace jako frekvence RAMDAC budou stejné

Pravděpodobně nejdůležitější informací je použití 256-bitové paměťové sběrnice, která je nyní hlavní výhodou Radeonů nad řešeními od nVidie. Dostupnější a levnější paměti DDR-I poběží na hranici technologických možností, tedy 400MHz, což umožní propustnost až 25,6 GB/s (NV30 – 16GB/s, R350 – 21,8GB/s). NVidia se tedy poučila a místo na zvyšování frekvencí a zlepšování výrobního procesu se vrhla na efektivitu pamětí, což vyústí v rychlejší renderování.

Je také potvrzena informace, že nVidia je jedna ze společností, které využijí novou továrnu společnosti IBM k výrobě svých čipů. Továrna v East Fishkill (New York) používá 300mm wafery a díky 0,13mikronovému procesu FSG společnosti IBM by mohla nVidia dosáhnou vyšší spolehlivosti než u GeForce FX 5800 v podání TSMC (se kterou ovšem nerozvazuje smlouvu). První čipy NV35 by měly z fabriky IBM vyjít v létě, takže lze jen polemizovat, zda je výše uvedený květen reálný (příp. zda-li se nVidia nepustí do výroby sama).

A jaký protiútok chystá ATi? Tak zaprvé se tento měsíc začne dodávat na pulty Radeon 9800 Pro, který je rychlejší než GeForce FX 5800 Ultra a zatím se nemusí příliš bát, protože na NV35 si ještě počkáme. Ovšem kanadská společnost nyní pracuje na Radeonu 9900 Pro, který má být rychlejší modifikací R350. Tento GPU poběží na vyšších frekvencích a nalezneme na něm 256MB paměti, nejspíše DDR-II. Spekuluje se i o použití 0,13mikronového procesu, ale vzhledem ke zpoždění Radeonu 9600 to zatím není až tak reálné.

Ještě zmíním, že ATi chystá další generaci grafických čipů, jádro R400, o kterém ovšem zatím máme velice málo informací, což by mohlo naznačovat, že se společnosti jeho vývoj úplně nedaří. Jistý je 0,13mikronový proces, paměti DDR-II, možná dokonce DDR-III a vyšší frekvence. Uvidíme tedy, zda se NV35 stane tím očekávaným čipem, který vrátí nVidii na trůn.

Zdroje: The Inquirer, X-Bit Labs
reklama
reklama
reklama