www.svethardware.cz
>
>
>

Nová superzemě oživuje dohady o životě u červených trpaslíků

Nová superzemě oživuje dohady o životě u červených trpaslíků
, , aktualita
Nedávno byla nalezena další exoplaneta, která by teoreticky mohla hostit život, ale o tom se vedou a budou vést dlouhé diskuze. Jde o superzemi LHS 1140b obíhající červeného trpaslíka vzdáleného 39 světelných let.reklama
Jde tak o podobný případ, jako je systém TRAPPIST-1 nebo Proxima b. Máme co do činění s červeným trpaslíkem, čili malou a oproti Slunci i chladnou hvězdou, kterou tak musí planety obíhat ve velké blízkosti, aby se nacházely v tzv. obyvatelném pásu. To znamená, že mají ze své hvězdy přijímat tak akorát tolik energie, aby na nich mohla existovat voda v tekutém stavu. Červený trpaslík je ale sice malá, ale obvykle divoká hvězda, která může svými bouřemi snadno zbavit blízké planety jejich atmosfér, ale právě o tom se vedou mezi astronomy debaty. Jde tak o to, zda přece jen neexistuje možnost, že by řada z takových planet mohla díky svému magnetickému poli odolávat i silným erupcím a je tu i možnost, že by se na nich atmosféra nakonec vyvinula poté, co se blízký červený trpaslík s pokročilým věkem zklidní. Vedle toho je tu ale i problém vázané rotace, který je také spojen s blízkým oběhem.

Máme tu tedy exoplanetu LHS 1140b vzdálenou 39 světelných let, která svého trpaslíka oběhne jednou za 24 dní. Samotná má 1,4násobný průměr Země a odhadovanou hmotnost dokonce 6,6násobnou, takže my bychom se na ní moc pohodlně necítili. Můžeme ji tak zařadit mezi tzv. superzemě, které i tak mají mít kamenitý povrch. Může se zdát, že se podobné planety podezřele často tvoří právě u červených trpaslíků, ale za tím stojí dvě věci. Jednak jsou červení trpaslíci spektrálního typu M nejrozšířenější typ v naší galaxii a se nám planety u nich díky krátké oběžné dráze daleko snadněji hledají pomocí tranzitní metody. Je jasné, že pomocí sledování změn v jasu hvězdy vlivem přechodu planety přes její tvář se tyto planety daleko lépe hledají v případě, že změny nastávají často.

Hlavní otázky tak jsou, zda si tyto planety mohou zachovat své silné magnetické pole a zda jsou pak schopny s jeho pomocí ochránit svou atmosféru. Jejich rozřešení nastane asi až tehdy, kdy se budeme schopni podívat, zda některá z nich atmosféru má. Ve prospěch toho zatím hovoří případ horké superzemě GJ 1132b, která má mít svou atmosféru podobnou té, již najdeme na Venuši. Nejde ale případ toho, co se hledá, čili planeta s atmosférou podobnou Zemi, v níž by nebyly teploty stovek °C a tlak jako kilometr pod hladinou vody. Jde totiž především o hledání života a zde se vědci přirozeně drží toho, co znají.

Planeta u LHS 1140 má oproti těm v systémech TRAPPIST-1 a Proxima Centauri tu výhodu, že její hvězda už je relativně klidná a starší. Je tak možné, že její atmosféra postupem času zhoustla, ale na příkladu Marsu vidíme, že k tomu opravdu bude zapotřebí celoplanetární magnetické pole. Klidná hvězda také umožní, aby s pomocí Hubbleova či jiného teleskopu bylo možné hledat známky atmosféry i na tak vzdálené planetě. A pokud to Hubble či Giant Magellan Telescope nezvládnou, připravovaný James Webb Space Telescope snad už ano.

Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář