reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nové grafické čipy na CeBITu neuvidíme

, , článek
Nové grafické čipy na CeBITu neuvidíme
Přestože jsme již několikrát předem avizovali, že na letošním IT veletrhu CeBIT 2004 představí oba grafičtí giganti své čipy nové generace, poslední informace hovoří o opaku. Zdá se, že ani nVidia ani ATi nezvládají vše podle svých představ, a tak budou NV40 a R420 o pár týdnů odloženy.
Nové grafické čipy na CeBITu neuvidíme
Před pár dny jsem v této krátké analýze konkurenčního boje ATi a nVidie v závěru zmínil, že již nebude trvat dlouho a obě společnosti vypustí své grafické čipy nové generace. Konkrétně se mluví o NV40 od nVidie a R420 a R423 od kanadského výrobce, které měly být představeny na CeBITu 2004 v Hannoveru. Mnozí z Vás se tak mohli začít těšit, protože CeBIT začíná za necelé dva týdny, ale bohužel se ne vždy vše podaří tak, jak by mělo.

Ještě před bezprostředními příčinami bych rád zmínil, co může vést výrobce GPU k odložení představení své novinky. Jak NV40, tak R420 byly jako takové dokončeny již na začátku letošního roku, resp. byla dokončena jejich první revize. Obě společnosti tak sice držely v ruce funkční vzorky, ale na trh se většinou dostává až druhá či třetí revize. Mezi první revizí a finální verzí GPU většinou uplyne doba dalších 2-4 měsíců, což je i případ NV40 či R420. Zde to možná bude ještě o něco déle.

Co ale vedlo ATi a nVidii k opuštění myšlenky, uvést novou generaci grafických čipů na CeBITu? Jeden důvod je nasnadě – kdyby výrobce spustil galavečer s vypuštěním nového nej nej GPU a začal marketingovou masáž, oslabil by tak své vlastní prodeje hi-endových grafik. V kombinaci s neschopností dodat nové čipy vzápětí na trh je to cesta, jak se připravit o slušené zisky. Proto obě společnosti raději počkají.

Jaký může být ale důvod zpoždění obou grafických čipů. 0,13mikronovou výrobní technologii již mají oba výrobci zvládnutou, takže pes bude zakopán jinde. A to pravděpodobně v interní architektuře, kterou je ještě třeba upravovat. Přeci jen, NV40 a R420 má být nová generace čipů, tak si obě firmy dávají záležet na tom, aby byl jejich výkon co nejvyšší – optimalizují a optimalizují. A také se nám přirozeně prodlužují produkční cykly.

Předpokládá se, že ATi R420, společně se svojí variantou pro PCI Express R423, budou představeny někdy v dubnu, zatímco novinka od nVidie se má objevit v rozmezí polovina dubna až polovina května. Není to sice dlouho, ale oproti CeBITu je to solidní zpoždění.

Pozn.: Pokud chcete znát specifikace těchto grafických čipů další generace, podívejte se na tento článek o NV40 a tuto novinku o R420.

Můžeme ovšem vzít i kladné důsledky tohoto opoždění – ATi i nVidia mají více času připravit své verze grafických karet pro PCI Express x16. Výrobci čipsetů samozřejmě s touto platformou počítají, protože Intel se svými čipsety i915 a i925 určuje standard, takže PCI Express (PEG) bude vymožeností hi-endových PC velmi brzy. Ve druhém pololetí přijdou na trh i GeForce PCX pro PEG x16, které nVidia nedávno oficiálně představila.

O dalším vývoji Vás budeme samozřejmě informovat.

Zdroj: X-Bit Labs
reklama
reklama
reklama