www.svethardware.cz
>
>

Nový elektrolyt pro lithiové akumulátory: stále degraduje, ale dobrým způsobem

Nový elektrolyt pro lithiové akumulátory: stále degraduje, ale dobrým způsobem
, , aktualita
Anody vyrobené čistě z lithia jsou velmi slibným posunem pro akumulátory budoucnosti díky mnohem vyšší energetické hustotě. Přináší však jiné problémy, které by mohl řešit nový typ elektrolytu vědců z Delft University of Technology.
K oblíbeným
reklama
Mnoho týmů vědců se snaží přijít s akumulátory, které by využívaly anod z kovového lithia (např. na Standfordu nebo WSU). Jde o tzv. Li-Metal akumulátory a výhodou je především to, že proti běžným akumulátorům Li-Ion, které mají anodu z grafitu, zde by bylo kovové lithium. To by mělo teoreticky zaručit až 10krát vyšší energetickou hustotu. Pochopitelně, ne vše je tak pěkné, jak to na první pohled vypadá. Pokud by se jen vyměnila anoda z grafitové na lithiovou, moc dobře by to nefungovalo, protože standardní elektrolyt těchto článků, který degraduje i u běžných akumulátorů, by zde degradoval ještě rychleji. To by vedlo k ještě rychlejší tvorbě dendritů, které mohou za to, že akumulátorům klesá postupně kapacita a může to dojít až ke zkratu a požáru akumulátoru. Takže je potřeba vyměnit i elektrolyt. A právě na něj se zaměřil výzkum vědců z Delft University of Technology a Tsinghua University.
 
Laboratoř
 
Aby akumulátory s lithiovou katodou neměly jen výrazně lepší kapacitu, ale také alespoň takovou výdrž jako standardní akumulátory, vyvinuli elektrolyt na bázi amidů. I ten sice při nabíjení a vybíjení degraduje, nicméně v tomto případě je to i k dobru. Odpadní látky vzniklé degradací elektrolytu totiž vytváří jakousi ochrannou vrstvu na anodách, která nezabraňuje iontům v přecházení až k anodě (takže akumulátor stále funguje), ale současně omezuje další reakce vedoucí k rozpadu elektrolytu.
 
Opětovně je ale nutné podotknout, že jde o oznámení výsledků bádání a rozhodně nejde o hotový produkt připravený do obchodů. Zatímco tímto vědci vyřešili část s reakcemi anody a elektrolytu, nyní je potřeba se soustředit naopak na katodu. I s tou bude potřeba něco udělat, aby zisky na jedné straně nezhatily nedostatky na straně druhé. Předpokládá se, že až se podaří vyvinout články vhodné pro velkosériovou produkci, mohly by dosahovat asi 2-3× větší energetické hustoty než ty dnešní a jejich životnost by mohla být v dnes běžných stovkách nabíjecích cyklů.
 
Zdroj: tudelft.nl,


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD
Po delší době se podíváme na vývoj prodejů velkého německého obchodu Mindfactory, který tvoří podrobné statistiky. Ukazuje se tu pár zajímavých údajů o tom, jak se změnil DIY trh během prvního pololetí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX
Nejen Blue Origin a Virgin Galactic poletí s civilisty do Vesmíru. Podobný projekt chystá i SpaceX, jeho cílem je ale kroužení na orbitě po několik dní. Výsledkem však bude 5dílný dokument Countdown: Inspiration4 Mission To Space.
Včera, aktualita, Milan Šurkala