www.svethardware.cz
>
>

Nový zdroj lithia? Dle vědců to může být odpadní voda z rafinérií

Nový zdroj lithia? Dle vědců to může být odpadní voda z rafinérií
, , aktualita
Lithium je jedním z prvků, který se používá pro výrobu akumulátorů, jehož důležitost roste s nastupující elektromobilitou. Problémem je ale obrovská poptávka a stoupající cena. Dle vědců by se mohlo získávat i z odpadních vod rafinérií.
K oblíbeným
reklama
Nastupující elektromobilita (a nejen ta) si žádá obrovské investice do energetiky i zvyšuje nutnost navýšit těžbu potřebných materiálů. Jedním z prvků, které najdeme ve většině akumulátorů, je lithium. Poptávka po něm roste, spolu s tím i cena a pochopitelně vzrůstá i důležitost otázky, kde ho vzít. Tesla si chce např. lithium získávat i sama, a to navíc ekologičtější cestou, než je dnes běžné. Často se hovoří o získávání lithia z mořské vody, které se dosud tvářilo sice jako technologicky možná cesta, ale příliš drahá. Pokroky z posledních týdnů ale naznačují, že i toto by se dalo udělat poměrně efektivní cestou. Další novinkou je práce vědců na University of Texas, kteří našli cestu, jak to učinit z odpadních vod.
 
Polymerová membrána pro filtrování lithia
 
Konkrétně by mělo jít o odpadní vody z rafinérií a podobných továren zpracovávajících ropu a zemní plyn. Dosud byl problém s tím, že se pomocí membrán snáze separoval sodík než lithium, nicméně vědci vyvinuli novou polymerovou membránu využívající korunových etherů, které dokážou tento proces otočit. Ta tak zpomaluje průchod sodíkových iontů a naopak urychluje lithiové, které je tak možné snáze oddělit a odflitrovat. Podle vědců by např. texaská továrna Eagle Ford Shale mohla týdně vyprodukovat dostatek lithia pro 300 elektromobilů, tedy zhruba 15 tisíc ročně. Rafinérie a jiné továrny by tak mohly zužitkovat nejen ropné produkty, ale i svůj odpad.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů