www.svethardware.cz
>
>
>

NVIDIA oživuje Kepler a představuje GK210

NVIDIA oživuje Kepler a představuje GK210
, , aktualita
Od společnosti NVIDIA bychom v těchto dnech čekali spíše představení čipu GM110 (Maxwell) jako nástupce nejvýkonnějšího Kepleru GK110. Ovšem namísto toho firma představuje novinku v podobě GK210, která ovšem není určena pro herní karty.
K oblíbeným
reklama
NVIDIA již dříve v tomto roce představila první karty generace Maxwell, a to GeForce GTX 750 (Ti), jež nedávno zastínil nástup karet s čipy GM204, čili GeForce GTX 980 a GTX 970. Dle posledních zpráv můžeme očekávat brzký příchod karty GeForce GTX 960 a především TITAN II. A zatímco GTX 960 má být založena také na GM204, od TITAN II bychom už očekávali nástupce GK110, čili GM110.

Co tedy přimělo firmu NVIDIA přijít s novým čipem Kepler namísto Maxwellu, když právě nová generace zastiňuje starou svou vysokou efektivitou? Maxwell GM204 využívá užší paměťovou sběrnici (256bit), kterou nahrazuje kompresí textur, ovšem to nemůže uspokojit HPC aplikace, které lační především právě po vysoké datové propustnosti. A tu nabízí právě Kepler, čili zde máme nový čip GK210.

Ten se uplatní u nové karty Tesla K80, respektive na ní najdeme dva čipy GK210. Každý z nich má 2496 CUDA jader, což dává celkových 4992. Každý má také 384bitovou paměťovou sběrnici pro 12 GB paměti GDDR5, čili celkových 24 GB. NVIDIA se rozhodla pro spíše nízké takty, a to 562 až 875 MHz u GPU a paměti pracují na 5 GHz. Však jde o karty, u nichž je na prvním místě spolehlivost a bezchybnost.

Co se tedy změnilo? Čipy GK210 by měly být v porovnání s GK110 výrazně energeticky efektivnější, však celá karta je chlazena pasivně, respektive se bude spoléhat na průtok vzduchu skrz serverou (blade) skříň. Její celkové TDP je 300 W, čili pouze 150 W na jedno GPU + jeho sadu pamětí. Starší jednočipová Tesla K40 má přitom TDP 235 W.

GK210 má navíc dvojitou shaderovou cache, takže každá z patnácti jednotek SMX má 128 kB shader cache oproti 64 kB u GK110 a registrový soubor u SMX je také se svými 512 kB dvojnásobný. Shader tak může využít více proměnných, které v případě nedostatku cache u SMX musí být uloženy ve vyšší cache nebo dokonce v hlavní paměti grafické karty. Otázkou je, jak toto pomůže celkovému výpočetnímu výkonu nové Tesly.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů