www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA ukázala NE LFD headset pro VR bez bolehlavu

NVIDIA ukázala NE LFD headset pro VR bez bolehlavu
, , aktualita
Společnost NVIDIA nedávno odhalila, že pracuje na nových VR headsetech s technologií NE LFD, které mají řešit problém současné generace headsetů s prostým displejem. Ten se týká nevolnosti vznikající kvůli nepřirozenému 3D vjemu.
K oblíbeným
reklama
V případě, že ve VR headsetu sledujeme především vzdálené předměty, bychom neměli pocítit nepohodlí nebo rovnou nevolnost. Problém vzniká tehdy, když zaostříme na objekt, který se ve virtuálním světě nachází na dosah ruky. V takovém případě v reálném světě vnímáme jeho polohu v prostoru i sbíhavostí očí a akomodací čoček, což ale ve virtuálním světě pochopitelně nenastane, protože stále sledujeme stejně vzdálené displeje. Mozek je tak zmaten a tělo může reagovat nevolností. NVIDIA to chce řešit pomocí technologie NE LFD (Near Eye Light Field), kterou vyvíjí ve spolupráci se Stanford University. Nedávno také už předvedla svůj raný prototyp využívající dva displeje.

Headset NVIDIA Light Field VR byl předveden na VRLA 2016 v Los Angeles, kde se ukázala také dvoučipová karta Radeon Fury X2 od AMD. NVIDIA ale pochopitelně využila vlastní řešení založené na grafické kartě generace Maxwell a potřebné výpočty byly prováděny pomocí CUDA také na grafické kartě.

Technologie firmy NVIDIA a Stanfordu využívá dvě vrstvy tvořené LCD, jež jsou od sebe vzdáleny asi půl centimetru. Očím je tak předkládán "4D obraz" a ony mohou mezi displeji přeostřovat, což se blíží reálnému vjemu. Respektive je to určitě lepší, než když oči nemusí pracovat s čočkami vůbec a jejich sbíhavost je stále stejná a díky tomu mizí negativní efekt. V headsetu NVIDIE tak prý lze sledovat i velice blízké objekty, aniž bychom pocítili nepohodlí, ovšem stále jde o prototyp s rozlišením 1280 x 800 (tedy 640 x 800 na oko), tedy nic blízké finální verzi určené pro prodej. Je také jasné, že využitím dvou displejů se také zdvojnásobí nároky na výkon počítače, které jsou dost krvavé už pro aktuální generaci VR headsetů s jedním displejem. Alespoň je vidět, že domácí VR systémy čeká ještě dlouhá cesta k dokonalosti a ty, co budou zakrátko k dispozici, představují spíše jen nesmělé začátky.

Technologie NE LFD by ale mohla být využita třeba už v příští generaci VR headsetů (pokud o ni bude zájem), neboť dle ohlasů pracuje dobře a dosavadní nízké rozlišení není žádný problém. Stačí využít lepší displeje, a tak můžeme jako největší překážku vidět to, že bude zapotřebí mnohem vyšší výkon. Ten ale mají přinést už chystané generace karet AMD Polaris a NVIDIA Pascal a ty následující mají dle roadmap v navyšování výkonu pokračovat.


Zdroj: wccftech

reklama
Nejnovější články
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz? Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?
Už za pouhé čtyři dny nám Lisa Su představí nové 7nm procesory Ryzen 3000 a doufejme také karty s GPU Navi. Nové procesory tak už musí někde být testovány a lze očekávat, že nejnovější informace už mohou mít reálný podklad.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa
Administrativa Donalda Trumpa nařídila ukončení spolupráce americkým firmám s čínskou společností Huawei kvůli obchodní válce a obavám z různých forem špionáže. Spolupráci tak ukončilo dokonce i britské ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů