www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA ukázala NE LFD headset pro VR bez bolehlavu

NVIDIA ukázala NE LFD headset pro VR bez bolehlavu
, , aktualita
Společnost NVIDIA nedávno odhalila, že pracuje na nových VR headsetech s technologií NE LFD, které mají řešit problém současné generace headsetů s prostým displejem. Ten se týká nevolnosti vznikající kvůli nepřirozenému 3D vjemu.
K oblíbeným
reklama
V případě, že ve VR headsetu sledujeme především vzdálené předměty, bychom neměli pocítit nepohodlí nebo rovnou nevolnost. Problém vzniká tehdy, když zaostříme na objekt, který se ve virtuálním světě nachází na dosah ruky. V takovém případě v reálném světě vnímáme jeho polohu v prostoru i sbíhavostí očí a akomodací čoček, což ale ve virtuálním světě pochopitelně nenastane, protože stále sledujeme stejně vzdálené displeje. Mozek je tak zmaten a tělo může reagovat nevolností. NVIDIA to chce řešit pomocí technologie NE LFD (Near Eye Light Field), kterou vyvíjí ve spolupráci se Stanford University. Nedávno také už předvedla svůj raný prototyp využívající dva displeje.

Headset NVIDIA Light Field VR byl předveden na VRLA 2016 v Los Angeles, kde se ukázala také dvoučipová karta Radeon Fury X2 od AMD. NVIDIA ale pochopitelně využila vlastní řešení založené na grafické kartě generace Maxwell a potřebné výpočty byly prováděny pomocí CUDA také na grafické kartě.

Technologie firmy NVIDIA a Stanfordu využívá dvě vrstvy tvořené LCD, jež jsou od sebe vzdáleny asi půl centimetru. Očím je tak předkládán "4D obraz" a ony mohou mezi displeji přeostřovat, což se blíží reálnému vjemu. Respektive je to určitě lepší, než když oči nemusí pracovat s čočkami vůbec a jejich sbíhavost je stále stejná a díky tomu mizí negativní efekt. V headsetu NVIDIE tak prý lze sledovat i velice blízké objekty, aniž bychom pocítili nepohodlí, ovšem stále jde o prototyp s rozlišením 1280 x 800 (tedy 640 x 800 na oko), tedy nic blízké finální verzi určené pro prodej. Je také jasné, že využitím dvou displejů se také zdvojnásobí nároky na výkon počítače, které jsou dost krvavé už pro aktuální generaci VR headsetů s jedním displejem. Alespoň je vidět, že domácí VR systémy čeká ještě dlouhá cesta k dokonalosti a ty, co budou zakrátko k dispozici, představují spíše jen nesmělé začátky.

Technologie NE LFD by ale mohla být využita třeba už v příští generaci VR headsetů (pokud o ni bude zájem), neboť dle ohlasů pracuje dobře a dosavadní nízké rozlišení není žádný problém. Stačí využít lepší displeje, a tak můžeme jako největší překážku vidět to, že bude zapotřebí mnohem vyšší výkon. Ten ale mají přinést už chystané generace karet AMD Polaris a NVIDIA Pascal a ty následující mají dle roadmap v navyšování výkonu pokračovat.


Zdroj: wccftech

reklama
Nejnovější články
Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu
Na závěr pracovního týdne tu máme jednu veskrze pozitivní zprávu. Německý Infineon s tříměsíčním předstihem oproti původnímu plánu spouští výrobu ve své zbrusu nové továrně zpracovávající 300mm wafery. 
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit
Zmizet, vypařit se či se prostě postupně vytratit mohou objekty, které putují mezihvězdným prostorem, jako je třeba známý objekt 'Oumuamua nebo 2I/Borisov. Jde tu ale zvláště o objekty tvořené převážně ledem, čili komety.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU? AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU?
AMD mělo kdysi představu o tom, že pomocí svých APU přetvoří i svět PC, v němž bude GPU běžně sloužit i pro řadu výpočetních úkonů v rámci běžných aplikací. To tak úplně nedopadlo, nicméně nyní jde o to, co si AMD chystá pro své MI300.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář