www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA uvádí úsporné Maxwell a výkonnou TITAN Black

NVIDIA uvádí úsporné Maxwell a výkonnou TITAN Black
, , aktualita
Už bylo pomalu načase, aby NVIDIA konečně oficiálně představila na trh nové karty řady GeForce GTX 750, neboť ty měly dle dřívejších informací dorazit na trh do konce února. A vedle toho jsme se dočkali i nové verze karty TITAN.
K oblíbeným
reklama
V lednu se začalo mluvit o příchodu první grafické karty s architekturou Maxwell, a to ne hi-end modelu, ale přinejlepším střední třídy. Jde o kartu NVIDIA GeForce GTX 750 Ti, k níž v posledních zprávách přibyla ještě slabší verze GeForce GTX 750.
referenční GeForce GTX 750 Ti


Nové karty jsou založeny na 28nm čipu GM107, kde písmeno M znamená Maxwell, GPU s novou architekturou. Karta GeForce GTX 750 Ti obsahuje v souladu s posledními informacemi 640 CUDA jader, 48 TMU, 16 ROP na 1020 - 1285 MHz a 128bitové rozhraní pro 5,4Gbps paměti GDDR5 s kapacitou 2 GB. Slabší model GeForce GTX 750 pak nabídne 512 CUDA jader, 40 TMU, 16 ROP rovněž na 1020 - 1085 MHz a 1 gigabajt 5 Gbps paměti také se 128bitovým rozhraním. Ceny pak byly stanoveny na 150, respektive 120 USD.
referenční GeForce GTX 660


Tolik oficiální informace. Otázkou tak ještě je spotřeba karty, která měla být v porovnání s takovou GeForce GTX 660 téměř poloviční a ve skutečnosti to je ještě lepší. Dle webové prezentace má karta potřebovat pouze 60 W, zatímco GTX 660 potřebuje až 140 W, čemuž ostatně odpovídají i jejich referenční chladiče. Výkon nové GTX 750 Ti by pak měl být slabší v porovnání s GTX 660, ale přesto ne vůbec špatný, konkrétně jen asi o šestinu nižší.

Po uvolnění NDA začali své modely představovat různí výrobci a mezi prvními firmy MSI, Palit nebo ZOTAC. My se ale raději podívejme na další novou kartu, GeForce GTX TITAN Black. Ta byla již dříve prezentována jako karta s plným počtem CUDA jader, jaké dokáže GK110 nabídnout a s plným výkonem v plovoucí řadové čárce (double precision).

Jde tedy o nový top model v nabídce desktopových karet NVIDIA, jenž opravdu obsahuje 2880 CUDA jader, 240 TMU a 48 ROP a také 384bitové rozhraní pro GDDR5 s kapacitou 6 GB. Nemá smysl si však tuto kartu pořizovat na hry, na to je určena GeForce GTX 780 Ti. Nový TITAN je spíše určen pro poskytnutí co nejvyššího výkonu v GPGPU aplikacích. Dle očekávání pak nahrazuje původní GTX TITAN na jeho trůně i s cenou 999 USD.

Zdroj: TZ NVIDIA
reklama
Nejnovější články
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel posílil Dr. Gary Patton, veterán průmyslu z GloFo i IBM Intel posílil Dr. Gary Patton, veterán průmyslu z GloFo i IBM
Dr. Gary Patton dosud pracoval jako CTO (Chief Technology Officer) společnosti GlobalFoundries a byl odpovědný za vývoj nejnovějších výrobních procesů. Ještě dříve pak působil v IBM.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek