www.svethardware.cz
>
>
>
>

OSIRIS-REx v obrazech: NASA zveřejnila snímky ze sběru vzorků na asteroidu Bennu

OSIRIS-REx v obrazech: NASA zveřejnila snímky ze sběru vzorků na asteroidu Bennu
, , aktualita
Sonda OSIRIS-REx se ve vesmíru pohybuje už několik let, jejím cílem byl asteroid Bennu, který má za úkol zkoumat a odebrat z něj vzorky. Ke sběru došlo tento týden a NASA zveřejnila i snímky ze samotného sestupu a kontaktu s asteroidem. 
K oblíbeným
reklama
OSIRIS-REx je sonda americké kosmické agentury NASA, která měla za úkol dosáhnout asteroidu Bennu a nabrat vzorky pro odeslání zpět na Zemi, kde mají dorazit v roce 2023 a následně být podrobeny důkladné analýze. Nejkritičtější částí mise bylo bezpochyby přiblížení sondy k povrchu asteroidu a právě z tohoto momentu pochází série 82 snímků, které vytvořila kamera SamCam během zhruba pěti minut sestupu i samotného momentu sběru vzorků, který trval přibližně 6 sekund. 
 
Let OSIRIS-REx k povrchu asteroidu, který je od Země vzdálený přibližně 321 milionů kilometrů, proběhl v úterý 20. října. Sonda přitom na vesmírném tělese nepřistávala, pouze se přiblížila a pomocí dlouhého ramene TAGSAM (Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism) nabrala cenný vzorek. Právě robotická ruka je zachycena na záběrech, které NASA zveřejnila v časosběrných videích na YouTube. 
 
 
Rameno TAGSAM je navrženo tak, aby zachytilo materiál z povrchu asteroidu, který se uvolnil díky vypuštění stlačeného dusíku. Hned po sběru sonda zažehla motory, aby se od Bennu vzdálila. Předběžná data říkají, že OSIRIS-REx je po manévru v dobrém stavu, nyní musí tým NASA vyhodnotit, jestli robotická paže zvládla odebrat dostatečné množství materiálu, nebo zdali bude nutné sběr opakovat. 
 
 
I když ještě bude trvat několik let, než vzorky budou moct být na Zemi podrobeny analýze, NASA uvedla, že už jen záběry střetu robotické paže a vesmírného tělesa mohou být pro vědce velmi zajímavé. Snímky mohou vést k získání informací o povrchu asteroidu Bennu například díky skutečnosti, že se při sběru uvolnilo tolik úlomků. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3060 Ti se dostává do nabídky obchodů, kolik stojí? GeForce RTX 3060 Ti se dostává do nabídky obchodů, kolik stojí?
Už příští týden se začne prodávat grafická karta GeForce RTX 3060 Ti, která by tak už nějaký ten den měla proudit na sklady obchodů. Ty už také pomalu zveřejňují její ceny a zatím tu máme třeba lotyšský Dateks. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC dokončilo hrubou stavbu své 3nm továrny, výroba začne v roce 2022 TSMC dokončilo hrubou stavbu své 3nm továrny, výroba začne v roce 2022
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. dokončila hrubou stavbu své továrny, v níž se začnou vyrábět čipy pomocí 3nm technologie. Tu jsme kdysi vnímali jako součást velice nejisté budoucnosti, ovšem ta už je téměř zde.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaká byla dostupnost nereferenčních Radeonů RX 6000? Jaká byla dostupnost nereferenčních Radeonů RX 6000?
AMD včera umožnilo vyslat do prodeje i nereferenční verze Radeonů, jejichž recenze se objevily už ve středu a byla tady jistá naděje, že právě do těchto karet putovalo podstatně více nových čipů. Nyní se ale ukazuje, že neputovalo.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů