www.svethardware.cz
>
>
>
>

Patice AM5 se ukázala v detailech, bude pevně spojena se zadním rámečkem

Patice AM5 se ukázala v detailech, bude pevně spojena se zadním rámečkem
, , aktualita
Server Igor's Lab přinesl dosud neviděné obrázky, které dopodrobna ukazují patici AM5 pro chystané procesory Ryzen 7000, a to včetně jednotlivých částí. Půjde o mechanicky mnohem složitější i propracovanější zařízení, než je dnešní AM4.
K oblíbeným
reklama
Patice AM5 se už jednou ukázala s některými podrobnostmi, ale nyní ji máme na nových snímcích pečlivě rozebránu do detailů. Jasně se tak ukazuje, že AM4 je oproti AM5 mnohem jednodušší patice, pokud jde o celkové mechanické provedení i snahu o zajištění přesného usazení chladiče, upevnění procesoru a podporu desky oproti přítlaku chladiče. 
 
 
První obrázek ukazuje vrchní rámečky s páčkou, které budou sedět na samotném jádru patice vybaveném piny, neboť už na rozdíl od AM4 typu PGA půjde o typ LGA stejně jako v případě Intelu. Tento mechanismus přitom bude velice podobný právě jako v případě patic firmy Intel, čili zde páčkou uvolníme modře znázorněný vrchní rámeček, jímž pak přiklopíme umístěný procesor a to celé opět zajistíme sklopenou páčkou. Na rozdíl od patice PGA totiž procesor pro LGA nemohou držet piny, které sám nemá. 
 
Šedě je tu ale znázorněn tzv. Socket Actuation Mechanism (SAM), který má ještě jeden účel. V jeho rozích se totiž nacházejí celkem čtyři šroubky. 
 
 
Z dalšího obrázku je zřejmé, že tyto šroubky půjdou skrz základní desku, která tak bude mít celkem osm otvorů v okolí patice. Pomocí nich se totiž zajistí spodní rámeček, který tak nebude moci jen tak odpadnout od desky jako doposud, ale především by měl výrazně zpevnit celou konstrukci tak, aby se patice i s deskou pod přítlakem procesorového chladiče neprohýbala. 
 
Dnešní patice LGA 1700 od Intelu nic takového nemají a právě i dle zkoumání ze strany serveru Igor's Lab se to někdy podepisuje na kvalitě chlazení procesorů, kterou může ovlivnit zdeformovaná patice či deska.
 
Samotné montážní otvory pro chladiče, které jsou dále od patice AM5, budou mít stejné rozteče jako v případě AM4 a procesory by také v obou případech měly být ve stejné výšce, neboť AMD už potvrdilo, že zachovalo kompatibilitu mezi chladiči pro AM4 a paticí AM5.
 
 
Právě to bylo umožněno i nově provedeným heatspreaderem, který svým tvarem dovolil instalaci SMD kondenzátorů na vrchní straně procesorové destičky, aniž by bylo nutné patici zvětšit. Pokud by totiž musely být SMD součástky na spodní straně, už by se tam nevešel potřebný počet kontaktů (1718).  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek