www.svethardware.cz
>
>

PCI-SIG dokončila specifikace sběrnice PCIe 6.0

PCI-SIG dokončila specifikace sběrnice PCIe 6.0
, , aktualita
Organizace PCI-SIG zveřejnila už finální specifikace nového rozhraní PCI Express 6.0, které opět zdvojnásobuje propustnost jedné linky, a to konkrétně na 64 GT/s. Využívá už k tomu stejnou modulaci jako paměti GDDR6X. 
K oblíbeným
reklama
Už loni v říjnu byl zveřejněn tzv. Final Draft specifikací PCIe 6.0, na jehož základě už mohli výrobci začít vyvíjet svůj hardware, neboť ten bude automaticky podporovat i skutečně finální verzi specifikací, která byla zveřejněna právě včera. 
 
 
Jde tu tak opět o zdvojnásobení propustnosti jednotlivých linek, a to už na 64 GT/s, čili plných šestnáct linek stále ještě velice rozšířeného rozhraní PCIe 3.0 dokáží nahradit pouhé dvě linky nového rozhraní, což zajistí pulzní amplitudová modulace PAM-4, kterou dobře známe především díky pamětem GDDR6X na moderních kartách NVIDIA Ampere, čili jde o modulaci přenášející najednou dva bity díky tomu, že může v jeden čas nabýt čtyř stavů. O to obtížnější je ale také zajistit integritu signálu a odfiltrovat chyby, s čímž pomůže Cyclic Redundancy Check (CRC) a dále i FEC (Forward Error Correction), která má zajistit velice nízké latence a zvýšení efektivity přenosů dat. A pak tu máme také nové úsporné napájecí režimy L0p. 
 
Můžeme počítat s tím, že implementace PCIe 6.0 přinese vyšší náklady, ovšem my tu dnes stejně máme sotva podporu PCIe 5.0, kterou ještě ani v případě běžných PC není jak využít, neboť nejsou dostupné žádné grafické karty, ani žádná SSD, zkrátka nic krom podpory tohoto rozhraní v rámci platformy Intel Alder Lake. 
 
PCIe 6.0 se má stejně zatím uplatnit spíše jen v oblasti vysoce výkonného serverového hardwaru, čili v HPC či AI/ML, v úvahu připadají také datová úložiště s extrémně výkonnými SSD a dály byly jmenovány oblasti automotive, aerospace, vojenské techniky či Internetu věcí. 
 
 
Na PCIe 6.0 je ale stejně ještě čas, pokud jde tedy o podporu ze strany firem Intel a AMD, jejíž platformy v serverové oblasti stále naprosto dominují. Chystané Intel Sapphire Rapids budou podporovat ještě PCIe 5.0 a to platí i pro budoucí AMD EPYC Genoa (Zen 4), které by měly přijít na trh ještě později. Přinejlepším v příštím roce by se tak mohla objevit první vlašťovka. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek