Perseverance je v pořádku, poslal další snímky a bude i video z přistání

Perseverance je v pořádku, poslal další snímky a bude i video z přistání
, , aktualita
JPL agentury NASA byla v posledních dnech zaměstnána nezbytnými úkony, které bylo a ještě bude třeba udělat, než rover Perseverance začne dělat svou práci. Už tu ale máme další fotografie a dnes také bude zveřejněno velice zajímavé video. 
K oblíbeným
reklama
Rover Perseverance sice v pořádku přistál, ale NASA jej pochopitelně ihned poté začala testovat, zda v pořádku přežilo všechno jeho vybavení a vypadá to, že na žádný problém nenarazila. My ale můžeme být zatím zvědaví na nové snímky z prostředí kráteru Jezero a rovněž na záběry z přistání roveru. 
 
 
Video nám NASA sice nabídla už z přistání roveru Curiosity, ovšem to, které bude zveřejněno dnes v osm hodin večer, bude mnohem kvalitnější a mělo by ukázat i celé spuštění Perseverance na povrch Marsu. Ostatně výše uvedený snímek je součástí chystaného videa, takže je opravdu na co se těšit. Sledovat budete moci zde: 
 
 
Na rozdíl od předchozích roverů už má Perseverance ve své výbavě převážně barevné kamery či fotoaparáty a my jsme ovšem hned po přistání viděli jen černobílé záběry ze servisních HazCam. Zde je další černobílý záběr, ovšem ne z roveru, ale z družice Mars Reconnaissance Orbiter, která sledovala přistání roveru z oběžné dráhy. Zachytila nám tak sestupující rover ještě s připevněným padákem. 
 
 
Následující snímek ale už je v barvě a přímo od Perseverance. Ukazuje rovinatý povrch v okolí, kam jistě nebude problém položit podvěšenou Mars Helicopter zvaná Ingenuity, aby předvedla, co umí. Očekávat také můžeme už záběry z hlavní Mastcam-Z včetně panoramatického snímku, který bude vytvořen pro nás, ale samozřejmě právě i pro účely zmapování okolí. 
 
 
Ingenuity se mimochodem už sama ozvala a NASA hlásí, že je rovněž v pořádku, alespoň dle stažených dat. Sledují se zde především dvě věci, a sice jednak stav baterií Ingenuity a pak funkce systémů, které se starají o její provoz včetně nezbytného zahřívání elektroniky. 
 
zbrusu nové neproražené kolo roveru Perseverance lze poznat i dle rovného "vzorku"
 
V průběhu uplynulého víkendu už měla NASA začít s postupným nabíjením baterií Ingenuity, ovšem to bude vcelku pomalý proces, neboť zatím se plánuje jejich dobití na 35 % maximální kapacity a ostatně není na co spěchat, protože Ingenuity zůstane připojena k roveru ještě po dobu jednoho až dvou měsíců.
 
Poprvé bude šest li-ion článků dobito ještě přímo z roveru, ale poté už bude helikoptérka na všechno sama. Po dobu jednoho měsíce po odpojení od roveru se bude muset sama dobíjet i zahřívat s využitím vlastních solárních článků. Bude také muset nejdříve sama přežít pár mrazivých nocí na Marsu, než se vůbec přikročí k prvnímu pokusu o let a v ideálním případě Ingenuity poletí celkem pětkrát.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mí také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mí také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů