Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
1.3.2021, Jan Vítek, aktualita
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí.
Perseverance v pořádku přistál přímo tam, kde měl dosednout, ovšem ještě než započne popojíždění po Marsu, vrtání do hornin a ještě před tím testy dronu Ingenuity, jsou na řadě podrobné testy všech systémů, které už probíhají řadu dní a v jejich průběhu byly také probouzeny všemožné obrazové přístroje včetně hlavní Mastcam-Z. Právě ta může tvořit celé panoramatické snímky svého okolí díky své flexibilitě a vyvýšené pozici.
- klikněte pro zvětšení -
Mastcam-Z je systém se dvěma kamerami, které mají k dispozici optický zoom a mohou pořizovat stereoskopické záznamy a rovněž video ve vysokém rozlišení. Nedávno vyfotily okolí roveru a z celkem 142 snímků bylo vytvořeno výsledné panorama, které ukazuje lem kráteru a také nedaleký okraj u pradávné delty, kudy před miliardami let měla do kráteru téct voda. A jak se dalo očekávat, tato oblast Marsu vypadá pro laika v podstatě stejně jako místa, která ukázaly předchozí rovery.
A právě všechny předchůdce si Perseverance s sebou přivezl na malém "rodinném snímku", což je ve skutečnosti kovová destička, kterou NASA před montáží stejně jako vše ostatní pečlivě očistila, aby si na ní rover náhodou s sebou nepřivezl něco živého.
Now that it's out, here is a photo of the family portrait just before it was bolted on! (For those wondering if it was biologically clean, yes... yes it was!). #Mars2020 pic.twitter.com/GSTfA896tQ
— Dr. Moogega (무지개) Cooper (@moogega) February 22, 2021
Máme tu tak celou pětku počínaje malinkým Sojournerem z roku 1997, který přiletěl v rámci mise Pathfinder a vydržel fungovat 83 solů. Následuje Spirit a Opportunity, přičemž právě Opportunity je zatím marťanský rekordman s téměř 5400 soly, takže Curiosity má ještě co dohánět, i když už nedávno překročil hranici 3000 solů. Nakonec je tu vedle Curiosity sám Perseverance a vedle něj v poněkud optimistické pozici, čili ve vzduchu, létající Ingenuity.
Nyní tak můžeme čekat na to, až NASA dokončí úvodní testování, rozpohybuje nový rover a pak už by se mohla začít rozhodovat o tom, kam odhodí Ingenuity, neboť tato malá helikoptérka by měla přijít na řadu logicky jako první. Jejím účelem je ostatně především ověřit schopnost letu a při tom nejlépe pořídit ještě několik záběrů a to bude v rámci technologické demonstrace vše. Poté už se samotný Perseverance bude konečně moci věnovat hlavní části a náplni mise.