Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama

Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
, , aktualita
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
K oblíbeným
reklama
Perseverance v pořádku přistál přímo tam, kde měl dosednout, ovšem ještě než započne popojíždění po Marsu, vrtání do hornin a ještě před tím testy dronu Ingenuity, jsou na řadě podrobné testy všech systémů, které už probíhají řadu dní a v jejich průběhu byly také probouzeny všemožné obrazové přístroje včetně hlavní Mastcam-Z. Právě ta může tvořit celé panoramatické snímky svého okolí díky své flexibilitě a vyvýšené pozici. 
 

- klikněte pro zvětšení - 
 
Mastcam-Z je systém se dvěma kamerami, které mají k dispozici optický zoom a mohou pořizovat stereoskopické záznamy a rovněž video ve vysokém rozlišení. Nedávno vyfotily okolí roveru a z celkem 142 snímků bylo vytvořeno výsledné panorama, které ukazuje lem kráteru a také nedaleký okraj u pradávné delty, kudy před miliardami let měla do kráteru téct voda. A jak se dalo očekávat, tato oblast Marsu vypadá pro laika v podstatě stejně jako místa, která ukázaly předchozí rovery. 
 
 
A právě všechny předchůdce si Perseverance s sebou přivezl na malém "rodinném snímku", což je ve skutečnosti kovová destička, kterou NASA před montáží stejně jako vše ostatní pečlivě očistila, aby si na ní rover náhodou s sebou nepřivezl něco živého. 
 
 
Máme tu tak celou pětku počínaje malinkým Sojournerem z roku 1997, který přiletěl v rámci mise Pathfinder a vydržel fungovat 83 solů. Následuje Spirit a Opportunity, přičemž právě Opportunity je zatím marťanský rekordman s téměř 5400 soly, takže Curiosity má ještě co dohánět, i když už nedávno překročil hranici 3000 solů. Nakonec je tu vedle Curiosity sám Perseverance a vedle něj v poněkud optimistické pozici, čili ve vzduchu, létající Ingenuity. 
 
Nyní tak můžeme čekat na to, až NASA dokončí úvodní testování, rozpohybuje nový rover a pak už by se mohla začít rozhodovat o tom, kam odhodí Ingenuity, neboť tato malá helikoptérka by měla přijít na řadu logicky jako první. Jejím účelem je ostatně především ověřit schopnost letu a při tom nejlépe pořídit ještě několik záběrů a to bude v rámci technologické demonstrace vše. Poté už se samotný Perseverance bude konečně moci věnovat hlavní části a náplni mise. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek