reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Petr Popelka (2)
Na taktu CPU záleží, a tato ­"lichost a sudost­" v praci hraje určitou roli ­(přesto bych hovořil spíše o konkrétních taktech než o lichých či sudých ­- to může být zavádějící...­). Frekvence pamětí se odvíjí od frekvence procesoru. Těm co taktují toto může být vcelku jedno a vhodnými kombinacemi děličky a frekvencí FSB docílí pro ně nejvýhodnějšího výsledku. Avšak ti uživatelé, kteří netaktují, by si měli fekvenci CPU nejlépe volit tak, aby paměti běžely co nejvýše ­- není totiž pravda to, že 800MHz pamětí poběží v defaultu na 800MHz. Jejich frekvence se pohybuje od cca 710 MHz do 800 MHz v závislosti na taktu procesoru. Frekvence pamětí se odvíjí právě od frekvence procesoru ­- např. v případě Athlonu X2 5000+ s taktem 2,6 GHz se automaticky nastaví dělící poměr CPU­/7; tj. nějakých 371,5 MHz ­(743 MHz efektivně­). Deska samozřejmě vybírá nejvhodnější děličku, ale zároveň hlídá, aby nebyla přesažena defaultní frekvence pamětí, tj. 800 MHz efektivních. Jinými slovy, pro 800MHz paměti je nejvýhodnější procesor s taktem 2,4 GHz, kdy se nastaví dělící poměr CPU­/6 a pamětí běží přesně na 800 MHz. Stejně výhodné jsou pak takty 2,0 GHz nebo 2,8 GHz ­(tj. skoky po 400 MHz­); v případě ostatních frekvencí paměti vždy poběží na nižší hodnotě než na defaultních 800 MHz. Otázkou však je, do jaké míry je vhodné se tímto zaobýrat, protože rozdíl ve výkonu bude jen opravdu nepatrný; maximálně jednotky procent.
Odpovědět0  0
Jsem moc zvědav jak tahle gamesa poběží mně. Plánuju přejít ze současného Athlonu X2 4400+ ­(@2,66 GHz­) na nějaký levný C2D ­(např. E2180, samozřejmě s taktéž navýšeným taktem­) v kombinaci se 2 GB RAM a přetaktovanou GeForce 8600GT 512 MB:­-­). Už teď ale odhaduju, že v mém případě se 1680x1050 + 4xAA asi konat nebude:­-­)­)­). No, nechejme se překvapit...
Odpovědět0  0
Dle mého názoru DVI s HDCP ochranou plně dostačuje. Důležitá je HDCP ochrana, aby člověk nemusel řešit problémy při práci s videem na HD DVD­/BD discích v budoucnu. HDMI je samo o sobě drahé ­(licenční poplatky­) a krom schopnosti přenášet jedním kabelem video i zvuk nevidím žádnou jinou výhodu. Je také otázka, zda nebude v budoucnu HDMI vytlačeno DisplayPortem. https:­/­/www.svethardware.cz­/glos.jsp?gquery=hdmi
Odpovědět0  0
kdyby se prodával nový za 5 000,­- určitě by zájem byl:­-­)­))
Odpovědět0  0
Pěkně napsáno:­). Ono vybrat nějakého vítěze opravdu jednoduše nejde, každá z těch desek si najde své místo. Asus M2A­-VM HDMI je např. jediným zástupcem s AMD690G ­(a vůbec snad jedinou deskou svého druhu­), které umožňuje použít DVI a HDMI výstup int. grafiky současně. Gigabyte GA­-MA69GM­-S2H je solidně vybavená, ne­-li nejlépe ze všech mATX desek s čipsetem AMD690G ­(PCI­-E x4, FireWire, TV­-Out...­), stejně tak GA­-MA69G­-S3H jako zástupce FullATX základních desek ­- za danou cenu opravdu zajímavé kousky HW. Zvláštní kapitolou je pak opravdu výborně navržená deska Biostar TA690G AM2. Těžké rozhodování, to je fakt:­).

Jinak k problémům s DVI výstupem v případě Biostaru ­- většinu času jsem používal výstup D­-sub, pouze na závěrečné testy HD videa, které jsem zkoušel i s novými Catalysty 7.9, jsem měl připojen jiný monitor přes DVI. Žádný problém ­- blackout jsem ale nezaregistroval, proto si netroufám odhadovat do jaké míry je tenhle problém častý... ­(jinak DVI kabel mám standardní, dodávaný společně s LCD Samsung 215TW; délka cca 1,5m­).
Odpovědět0  0
"Přihřívající­" opravdu není nejvhodnější, takže jsem to v článku patřičně poupravil. Jinak díky moc :)
Odpovědět0  0
nemyslím si, že je problém sehnat Biostarku ­(viz.: http:­/­/zbozi.seznam.cz­/?q=biostar+ta690g&order=cheapest&minPrice=&maxPrice=­), nejhůře dostupné u nás jsou bohužel desky Sapphire.
Odpovědět0  0
Ou, bez toho ­"t­" to vážně bilo do očí ­- už je to opravené:)
Odpovědět0  0
Pro plné fungování Windows Vista včetně rozhraní Aero stačí i DX9.0.
Odpovědět0  0
Záleží čistě na Vás zda desku s čipsetem AMD 690V­/G ­(nebo jiným­) použijete pro HTPC či nikoliv. Jak si můžete ověřit v grafech, rozdíly ve výkonu mezi různými čipovými sadami ve hrách ­(po osazení stejnou grafikou­) jsou naprosto minimální a to samozřejmě i při srovnání mATX a FullATX základních desek. Klidně tedy můžete zvolit mATX desku i pro základ herního PC ­(v kombinaci s výkonnou grafikou­). To, že mají mATX desky integrovanou grafiku Vás zkrátka nemusí zajímat ­- nebudete ji jednoduše používat. MicroATX desky mají navíc tu výhodu, že je i s kvalitnější grafikou vtěsnáte do menšího case. Jinými slovy, pokud předem víte, že nehodláte do desky nacpat krom grafiky další čtyři rozšiřující karty apod., pak nemáte moc důvodů kupovat FullATX desku. Například právě tato Biostarka je důkazem toho, že i mATX desky mohou mít kvalitní BIOS a krom několika chybějících rozšiřujících slotů se mohou plně vyrovnat FullATX kolegyním.
Odpovědět0  0
Kolik paměti si IGP ­"vezme­" závisí na nastavení BIOSu ­(Advanced Chipset Features ­-­-> IGX Configuration­). Samozřejmě není problém v případě použití jakékoliv jiné grafiky zcela deaktivovat IGP a mít k dispozici RAMku zcela kompletní.
Odpovědět0  0
Spousta desek neumožňuje nastavení latencí a nebo pouze čtyři základní hodnoty. Sám jsem zkoumáním tohoto v začátcích strávil docela dost času, bohužel jsem ale na nic konkrétního nepřišel.
Odpovědět0  0
Bohužel neumím odpovědět. Samotného by mě to zajímalo. Testy u každé desky vždy probíhaly několikrát a výsledky jsou takovéto, jaké jsou. Příčina takto velkých rozdílů se mi vypátrat nepodařila. Apropó, frekvence byla vždy stejná ­(max. rozdíl 1­-2 MHz­), latence byly vždy 5­-5­-5­-15­-23 2T, teprve další hodnoty latencí již byly v rukou samotné desky­/SPD.
Odpovědět0  0
Kterou verzi BIOSu máte na mysli? Na oficiálních stránkách Gigabyte je stále pouze F3A, se kterou jsem desku testoval.
Odpovědět0  0
CTRL+F1 samozřejmě znám, ale o kombinaci CTRL+ALT+F1 slyším prvně:­). Dvě zkratky skrývající možnosti BIOSu, to už by bylo trochu moc:)
Odpovědět0  0
Tuto klávesovou zkratku neznám a nemohu ji už vyzkoušet, protože desku již nemám k dispozici. Nemožnost změny napětí opravdu nechápu, podle mě nemůže být problém položky pro změnu napětí do BIOSu přidat. Nedokážu pochopit, proč zde takto důležitá věc chybí, výsledné hodnocení desky by vycházelo lépe. Jak už jsem ale napsal v samotné recenzi, je dost možné ­(a já tomu věřím­), že některá z budoucích verzí BIOSu položky pro změnu napětí přidá.
Odpovědět0  0
Běžný prst neucukce při teplotě do 51 až 55°C ­(každý jsme na teplotu citlivý jinak:­) Pokud na vaší GA­-MA69G­-S3H udržíte prst, tak to jen potvrzuje skutečnost, že se teploty čipů opravdu rapidně liší ­- je to tedy především o štěstí. GA­-MA69G­-S3H a GA­-MA69GM­-S2H se hřály nejvíce a teplotu nad 70°C, kterou měly čipsety mnou testovaných kusů, byste určitě cítil. Byl bych moc rád, kdyby svou trochou do mlýna přispěli ­(stejně jako Vy­) i ostatní majitelé recenzovaných desek.
Odpovědět0  0
Koukněte na recenzi základní desky Sapphire, tam byly teploty skoro poloviční:­). Apropó, jakou máte základní desku? ­-jinak deaktivování IGP ­(použití přídavné grafické karty­) sníží teplotu čipsetu cca o 5°C.
Odpovědět0  0
Ono dost záleží jak jste náročný. Kvalita S­-Video výstupu mi přijde dostatečně dobrá pro přehrávání filmů na DVD, chce to ale trochu si pohrát s nastavením jasu­/kontrastu­/barev­/ostrosti ­(tj. je srovnatelná s výstupem u běžného DVD přehrávače; záleží samozřejmě i na kvalitě a délce propojovacího kabelu­), nedovedu si ale představit prostřednictvím tohoto výstupu například surfování na internetu apod. ­- to opravdu ne. V tomto ohledu je na tom lépe komponentní video, které zvládne i zobrazení HD videa ve stále ještě slušné kvalitě ­(je to ale pouze analog a nedá se s dgitálním grafickým výstupem prostřednictvím DVI či HDMI srovnat­).
Odpovědět0  0
Bohužel opravdu nemůžu vyzkoušet, je klidně možné, že oba výstupy fungují současně.
Odpovědět0  0
Praktické zkušenosti ­(s jinou deskou samozřejmě; AsRock s GeForce 6100­) mluví proti mně. Se slušným průvanem, kdy už PC rozhodně nebyl tichý jsem dosáhl o 2 až 3°C lepší teploty, než mimo skříň a to byl použit nasávací i vyfukovací 12cm ventilátor. Zde navíc mluvíme o nízkoprofilové HTPC skříni, kde se obvykle používá 8cm a menší ventilátory. U chladiče větších rozměrů, by se o tom asi dalo mluvit, ale tento chladič čipsetu je velmi nízký ­(stejně jako ten, který jsem kdysi testoval­), čímž je možnost dobrého chlazení ztížena. Opravdu si nemyslím, že by se dal udělat skutečně tichý HTPC, kde by byla teplota čipsetu nižší ­- pokud to ale bude možné, v budoucnu to rád vyzkouším abych toto mé tvrzení podložil.
Odpovědět0  0
Bohužel si nejsem jistý, nemám možnost prakticky vyzkoušet, ale v ovladačích by mělo jít nastavit, který z výstupů bude aktivní ­(u ASUSky se dá HDMI audio vypnout i přímo v BIOSu­).
Odpovědět0  0
Stačí se podívat na výsledky herních testů a na jejich základě se rozhodnout. Každý má jiné priority, někomu na hraní stačí integrovaná x1250 u této desky, jiný je nespokojený i s GF8800 ­-zkrátka, je to otázky priorit. Samozřejmě ale není žádný problém používat tuto nebo podobnou desku na hraní.
Odpovědět0  0
Počítač musí být stabilní, jinak to není počítač:­-­) Zkuste mrknout na naše fórum, třeba je problém jen v nějakém nastavení a mohlo by to jít vyřešit. Jinak díky, budu se snažit:)
Odpovědět0  0
Reproduktory mám připojeny k zadnímu výstupu s dost silným zesilovačem a vše je v pořádku. Fotmátoval jsem DVD+RW s připojenou mechanikou Pioneer DVR­-112D.
Odpovědět0  0
Zajímavé je, že televizí s obecně uznávaným a zcela bezproblémovým rozlišením 1280x720 je jako šafránu. No, těžko už něco uděláme s výrobci televizorů, kteří ­(z mně nepochopitelných důvodů­) používají rozlišení 1366x768, takže snad se zlepší přístup ze strany výrobců grafických karet... Definitivně tenhle problém podle mě ale zmizí až ve chvíli, kdy se standardním rozlišením pro TV stane FullHD formát, tedy 1920x1200 nebo 1920x1080. Jinak, když jsem jen tak namátkou prohlížel e­-shopy, koupám že je pomalu snažší opatřit si dataprojektor s rozlišením 1280x720 než TV s tímto rozlišením :­-­).
Odpovědět0  0
Díky, že jste si dal práci s odpovědí, škoda jen, že jste přesně tohle nenapsal rovnou ­- myslím v diskuzi pod prvním recenzí. Zkusím zjistit, co by se s tím dalo dělat, v této chvíli však nemám k dispozici LCD HDTV ready TV s tímto rozlišením, takže není možné tento nebo podobný test zahrnout do obsahu aktuálních recenzí. V každém případě, ještě jednou díky, že jste vysvětlil v čem vidíte ten velký problém, jedině pomocí diskuze je možné přizpůsobit obsah recenzí čtenářům a o to jde.
Odpovědět0  0
Děkuji za zhodnocení mé práce, můžu se zeptat, jak byste dělal recenzi Vy? Pokud máte nějaký návrh na zlepšení a bude­-li realizovatelný, mohu jej jedině uvítat. Apropó, když se tato deska do HTPC nehodí, mohu se zeptat jako byste doporučil?
Odpovědět0  0
ano, zjišťuje se frekvence FSB. Ne každý má doma Athlona 5000+ s vysokým násobičem. Frekvence PCI a PCIe by se neměla měnit, deska jim nejspíš frekvenci automaticky uzamkne.
Odpovědět0  0
Teplota v tomto případě měla na taktování velmi malý vliv, stejně tak zvýšení napětí do čipsetu se nijak neprojevilo. Násobič procesoru i HTT ­(LDT­) upravuju dle potřeby, aby nebyla maximální FSB omezována procesorem nebo příliš vysokou frekvencí HTT. Systém by měl být stabilní i s HTT 200 MHz ­(násobič 1x­), pokud Vám nejde použít jiný násobič než 5x ­(1 GHz­), bude někde chyba. V recenzi jsem to ale zmiňoval několikrát, tahle deska není moc nakloněna taktování, takže nějaké vysoké stabilně použitelné hodnoty bych nečekal.
Odpovědět0  0
:­-­)­) Ano, stínění dělá své. Jinak pokud byste použil přední panel HD compatibilní, zvuk by byl ještě lepší, to mluvím ze svých vlastních zkušeností s různými deskami. S AC97 jsem nikdy nebyl spokojen.
Odpovědět0  0
Ano, tento výstup je opravdu DVI­-D ­(nelze na něj použít převodku na analog, obsahuje pouze digitální signál­) a maximální rozlišení je 2560x1600@60Hz
Odpovědět0  0
pardon, mluvíte o obou výstupech, to mi uniklo. Zkusím tedy oba.
Odpovědět0  0
ještě jen poddotaz ­- mluvíme o zadním výstupu nebo o předním výstupu? Je v tom docela velký rozdíl:)
Odpovědět0  0
Zdravím, a dělá to opravdu jen při zápisu, ­-při čtení ne?Vyzkoušet to samozřejmě mohu, ale nebude to teď hned, do večera se k tomu ale dostanu:­).
Odpovědět0  0
Tak mohu potvrdit, že výstup komponentního videa docela trpí na přeslechym ale nezaznamel jsem rozdíl v kvalitě obrazu při zapnutém­/vypnutém S­/PDIF. Navíc, nevím jestli za ony přeslechy může kablík o kterém mluvíte a nebo vcelku nekvalitní kabeláž, kterou jsem použil já. Bohužel, moc kvalitní kabeláže pro tyto účely doma nemám, takže je to vcelku problém. Vyzkoušel jsem i S­-Video, jehož kvalita je na slušné úrovni, nemilým překvapením pro mě ale bylo Composite video, jehož výstup je opravdu nepoužitělný, obraz je rozostřen, jakákoliv menší písmena jsou naprosto nečitelná ­(zkoušeno v rozlišení 1024x768 a 800x600­); komponentní video v 1680x1050
Odpovědět0  0
Na kvalitu TV výstupu se zapnutým S­/PDIF se podívám.
Na kondenzátory opravdu nejsem odborník, ale vím, že v tomto případě se jedná o kvalitní produkt, proto se o nich v recenzi zmiňuji.
Odpovědět0  0
Nikdo, zřejmě vlastní nápad :­-­)­)­).
Odpovědět0  0
Ještě jen doplnění abych někoho neuvedl v omyl ­- tvrzení, že DVI nemá HDCP ochranu se vztahuje pouze k desce M2N­-VM DH. DVI výstup jinak HDCP ochranu klidně mít může.
Odpovědět0  0
1. Myslím, že se tak dá určit poměrně jednoduše. Stačí si tuto desku srovnat se třemi dříve recenzovanými. Ty předchozí měly třeba i slušný OC potenciál, avšak jen základní výstupy apod. Tato deska naopak v OC rozhodně nekraluje, ale díky vybevaní je pro HTPC ideální. ASUS M2N­-VM DH má ještě lepší výbavu ­(Wi­-Fi, jednoduché dálkové ovládání ad.­), ale je vybaven dnes již nedostačující GeForce 6100, díky čemuž nemá ani HDMI a tudíž je i zcela nevhodný pro pozdější nasazení na přehrávání HDCP chráněného videa atd. ­(nejsem si 100% jistý, ale DVI výstup podle všeho nemá HDCP ochranu­). A pokud už se bavíme o této základní desce, bohužel se dost nepěkně zvukově projevovala a to i bez zátěže ­- může to být vada konkrétního kusu, ale vždy jsem si neskutečně oddechl, když jsem ji mohl vypnout, nebylo to příjemné:­-­(.
Odpověď na Vaši otázku ­- určitě doporučuji spíše dnes recenzovanou desku.

2­)Výkonově je na tom v praxi ještě krapet hůř, než zmiňovaný Athlon 64 X2 3800+. Je to mmj. i jeden z důvodů, proč testování probíhá s takto sníženými takty.

Testování s Blu­-Ray v uto chvíli ještě není bohužel možné. Jistotu Vám nedá nikdo, ale neviděl bych to příliš černě a sestavu si klidně udělal už dnes. Pokud by se v budoucnu objěvil problém a grafika by nestíhala držet krok ­(tudíš by byl přetěžován i CPU­), podle mě není problém dokoupit později nějakou levnou grafiku do PCI­-E x16 s kvalitní akcelerací HD videa ­(samozřejmě ale musíte zvolit case, do kterého se grafika vtěsná­).
Odpovědět0  0
Zdravím, ano, opravdu se jedná o chybku, deska podporuje oba druhy pamětí, díky za upozornění.
Kvalita obrazu přes DVI­-D i D­-Sub byla bezproblémová a nezaznamenal jsem žádný rozdíl oproti jiným deskám. S HDMI bude situace s největší pravděpodobností stejná, přeci jen je to digitální výstup. TV výstupy jsem v praxi nezkoušel, ale pokud tu najdu vhodnou kabeláž, ještě to zkusím a dám vědět:­-­). S tím BIOSem to zkusím zjistit.
Odpovědět0  0
Tak tak, boboco taky nemůže nikdy nic vyhrát a přesto na otázky odpovídá:D
Odpovědět0  0
Chyba je u NVIDIE ?:­) Není spíš u ATI když NVIDIE ten hotfix v tomto případě nechce? :­-­)­). Opravdu mě vždycky strašně pobaví číst podobné diskuze a čas od času jednoduše neodolám a rovněž se zapojím :­).
Odpovědět0  0
ehm ­-chlast a KP? k tomu snad jen ROFL:­-­)­)­)
-jste tak zlí.... :­-­)­))
Odpovědět0  0
hmm, tak co mi ji poslat a zapomenout, že jsi vyhrál? ­-já ji zužitkuju hned :D:D:D
Odpovědět0  0
Děkuji za upozornění, chybný odkaz. Byla to deska z předchozí recenze, nyní je již vše jak má být.
Odpovědět0  0
Myslím že autor příspěvku poukazuje na velký počet účastníků expertiády, kteří mají dostatek bodů pro postup do slosování, ale nemají vyplněnou adresu :­-­) ­(alespoň tak jsem to pochopil já­).
Odpovědět0  0
Nezbývá než pogratulovat výhercům k novým mazlíkům a čekat na další expertiádu :)
Odpovědět0  0
Jsem si téměř jistý, že tato deska zvukový výstup přes HDMI nepodporuje ­(soudě dle manuálu, BIOSu a ovladačů­), nemám ale k dispozici zařízení na kterém to vyzkoušet v praxi. Měření teploty v ­(HTPC­) case může zvýhodňovat­/znevýhodňovat některé desky v závislosi na použitém pasivu ­(jeho výšce, vzdálenosti od chladiče CPU atp.­) a na typu chladiče CPU ­(směr tlačení­/nasávání vzduchu, atp.­), každopádně ale jsem pro v budoucnu měřit teploty i tímto způsobem ­(ten současný by ale zůstal zachován, probíhaly by dvě měření­). Co se týče LCD­/plasma televizí, to je prozatím trošku problém, ale uvidíme časem, to samé testy HD videa ­- sám jste napsal ­- není to moc, ale alespoň něco málo:­) ­-rád bych se na tohle v budoucnu zaměřil daleko více, snad to vyjde:­).
Odpovědět0  0
Tak tohle mě dostalu ­- už vidím jak se během hraní plazím pod stůl, abych se dostal o tomuto magickému MAGIC BUTTONu :D To Výrobce nenapadlo že dost uživatelů má počítač někde na stálo umístěn a nemají přístup k zadní změti kabelů???!!!
Odpovědět0  0
Přesně tak jak píše P@pi a já ještě doplním, že se tím zároveň i vyzkouší jak to bude s HD videem na nejlevnějších procesorech ­- Sempronech.
Odpovědět0  0
Zeptám se, zda by se nedal nějaký takový zdroj opatřit.
Odpovědět0  0
Slot PCI­-E x16 je primárně určen pro grafickou kartu, absenci PCI­-E x1 slotu jsem zdůraznil především proto, že spousta jiných mATX desek jej má.
Odpovědět0  0
Manuál se o tom ani slůvkem nezmiňuje. Taky mě to napadlo, ale bohužel nemám tu žádnou PCI­-E x1 kartu, se kterou bych to mohl vyzkoušet.
Odpovědět0  0
Spotřeba byla měřena za pomoci UPS a jejího monitorovacího softwaru. Není to moc přesná metoda, avšak kdysi jsem mu měl i kvalitní wattmetr a zjistil jsem, že údaje zobrazující UPSka a Wattmetr se lišily jen při velmi nízkém zatížení ­(cca do 25 W­), potom byla již odchylka Wattmetru a UPSky hodně malá. Pro ilustraci je to myslím dostačující, ale zároveň je možná určitá odchylka a chyba měření. V každém případě, když jsem s testováním začínal, čekal jsem poněkud větší rozdíly, všechny desky s integrovanou grafikou jsou velmi vyrovnané.
Odpovědět0  0
Pracuje se na tom, zatím mi ale nikdo nepodal uspokojujcí vysvětlení, uvidíme časem.
Odpovědět0  0
Zdravím, výrobce doporučuje zapojení 8­-pinového konektoru, ale deska samozřejmě bez problému funguje i se čtyřpinovým.
Odpovědět0  0
Tak tak...
Odpovědět0  0
To by fungovat mělo, v praxi jsem nezkoušel, ale AMD­/ATI se chlubí možností současně používat integrovanou a přídavnou grafiku ­(samozřejmě ta přidaná musí být rovněž AMD­/ATI­).
Odpovědět0  0
Rádo se stalo:)
Odpovědět0  0
Váš procesor má násobič 10,5x. Vyzkoušejte nastavit násobič na 10x a FSB nechat na defaultu ­(200 MHz­), CPU­-Z by pak mělo hlásit korektní hodnoty a to procesor 2000 MHz; Multiplier x 10.0, Bus Speed 200 MHz, Memory ­- frequency 400 MHz, FSB:DRAM CPU­/5. Pokud toto bude v pořádku, vraťte se do BIOSu a nastavte FSB na 210 MHz ­(klidně si vyzkoušejte i víc­), poměr pamětí 1:2 ­(vše vždy manuálně, nenechávat to na automatice!­) a ve výsledku byste měl mít takt CPU 2100 MHz a paměti na frekvenci 421 MHz ­(842 MHz­). Důležitý je ten násobič CPU, musí být na 10x, nikoliv na 10,5x, protože to by deska automaticky nastavila poměr FSB:DRAM na CPU­/6 a výsledný takt pamětí by byl zbytečně nízký. Chce to si s tím trochu pohrát. Pokud deska odmítá nastavit násobič na 10x, vyzkoušejte i 9x; případně zkuste zakázat technologii Cool&Quiet.
Odpovědět0  0
Možná by Vás mohla uspokojit deska Asus M2A­-VM HDMI, která za pomoci HDMI modulu do PCI­-E x16 slotu umožňuje současně použít DVI integrované na desce a HDMI port na přídavném modulu. Není však možné použít žádný další grafický výstup ­(ani TV­-Out­).
Odpovědět0  0
Samozřejmě, díky za upozornění.
Odpovědět0  0
Pokud již teď na začátku obsadíte dva PCI sloty, MSI pro Vás určitě bude lepší volbou.
Nemáte zač a rovněž přeji hezký den.
Odpovědět0  0
Dobrý den, k Vašim dotazům:
1­) Jako problém bych to neviděl, záleží ale čistě na Vás, jak desku vybavíte ­- použijete tuner, wifi, modem, zvukovou či jinou rozšiřující kartu? ­- je potřeba zaměřit se čistě na své vlastní potřeby a podle toho se rozhodnout, zda je pro mě výhodnější mít dva sloty PCI nebo raději tři...
2­) Tento slot umožňuje desce především použití technologie Crossfire ­- tedy režim dvou grafických karet ATI. Zda jeho absence vadí či nikoliv je opět pouze na Vás ­- hodláte někdy použít režim Crossfire?
3­) Není nepoužitelný, ovšem ne každý IDE kabel se tam pod kartu vtěsná ­(také ale ­- ne každý použije GF 8800­). V našem případě je nutné použít klasický plochý kabel, v případě kulatého kabelu by mohl být problém. ­- každopádně i s normálních kabelem to vychází jen tak tak...
4­) Na internetu se dá koupit bracket s COM portem ­(případně Vám ho prodají­/dají ve slušném obchodu s výpočetní technikou­).
5­) Toť otázka ­- tohle už jsme trochu nakousli i v diskuzi u minule recenzované desky, teploty jednotlivých čipů­/jednotlivých desek s tímto čipsetem dost liší. Proč? Bohužel, neumím odpovědět.
6­) Regulace ventilátoru CPU funguje automaticky za pomoci BIOSu, regulace dalších dvou ventilátorů, které k desce mohou být připojeny, jsem nezkoušel.
Odpovědět0  0
Můžu Vám prozradit jen to, že další recenze na desky s AMD 690G budou následovat za pár dní, avšak o jaké modely se bude jednat konkrétně, to se budete již muset nechat překvapit:­-­).
Odpovědět0  0
Mám tu dvě tyto základní desky MSI K9AG Neo2­-Digital a jednu MSU K9AG Neo ­(690V­) a všechny tři desky mají stejný pasiv a stejně upevněný chladič. Taky nevím proč tu tenhle problém je, avšak je tu a já ho nemohl přehlédnout. Je to ale opravdu škoda, jak tu již někdo jiný zmiňoval, jinak tato deska vychází opravdu dobře.
Odpovědět0  0
Co se týče výbavy, tak tento Asus má jednoznačně navch. Dva PCI sloty by podle mě i stačily, ovšem to by se musely běžně prodávat rozšiřující karty do PCI­-E ­- těch je však stále jako šafránu.
Odpovědět0  0
Já nic takového neřekl. Věřte mi, že kdyby opravdu nebylo možné použití rozměrné grafiky, bylo by to v textu jasně napsáno a dozajista by to bylo i v závěru. Po osazení rozměrnou grafikou spočívá problém v zamezení přístupu k pinům pro reset CMOSky a rovněž manipulace s kabelem PATA portu není možná bez vyndání karty. Váš Radeon x1950Pro by tedy zřejmě desce neměl mít problém. Nikoho nestraším a příště doporučuji pozorněji číst. A ještě k teplotě ­- to, že si s ní Vy hlavu moc nelámete je jedna věc, ale s teplotou nad 80°C se u tohoto čipsetu se začíná objevovat nestabilita systému a není proto možné tuto teplotu přehlížet. Vy si třeba přidáte větráček, mnozí pak vymění celý chladič NB za výkonější, ovšem běžného uživatele vůbec nenapade zabývat se takovýmito detaily ­- když si koupí novou základní desku, tak jednoduše předpokládá, že bude fungovat. To máte jako kdybyste si koupil nové auto a po pár najetých kilometrech zjistil, že musíte vyměnit část motoru, protože jinak byste s ním moc daleko nedojel...
Odpovědět0  0
Mám moc rád pasivní grafiky a nemůžu si nevšinout neskutečné podobnosti tohoto revolučního pasivu s chlazením na grafikách Galaxy GF7600GS ­([odkaz, pro zobrazení se přihlaste])

Ale chladič je to dobrý, na mé Gainward 8600GT ho mám také, připevnil jsem k němu 12cm ventilátor na pekelně nízkých otáčkách a pasiv je studený a karta i já spokojeni:)
Odpovědět0  0
Digitálním multimetrem s teplotní sondou připevněnou na pasiv.
Odpovědět0  0
Násobič jsem snižoval podle potřeby, narážíte zřejmě na screenshot z CPU­-Z, kde se takt procesoru blíží 3 GHz hranici, což je opravdu hranice těchto procesorů. Můžu Vás ujistit, že zjišťování frekvence probíhá s nižším násobičem, ale poté, co najdu strop FSB, zvýším násobič tak aby frekvence nepřesahovala 3 GHz ­(strop tohoto referenčního CPU je přibližně 3,06 GHz­) a testuju stabilitu a zároveň výkon v aplikacích jako SuperPI nebo Everest pro ověření, že deska po přetaktování podává odpovídající výkon.
Odpovědět0  0
Tak nový BIOS opravdu zvednul strop pro OC, avšak samozřejmě jen s dodatečným chlazením. S ofukováním rozpáleného pasivku se maximální frekvence FSB zvedla na přibližně 268 MHz. Bez zchlazení se ale taktovat dost dobře nedá.
Odpovědět0  0
Koukám, že F3 vyšel 27.07. a F4A 3.8. V době kdy se s testováním začínalo ještě opravdu nebyl novější k dispozici, pokusím se v průběhu dne zkusit nejnovější BIOS a podívat se na rozdíly
Odpovědět0  0
myslím si, že na vině bude samotný čip, resp. jeho různé verze. Je to dosti zvláštní, protože člověk by čekal rozdíly maximálně v řádech jednotek stupňů, tady se ale často jedná i o rozdíl několik desítek stupňů Celsia. Voltáž, u desek kde ji programy dokázaly diagnostikovat nebyla nijak zvýšena, vždy se pohybovala mezi 1,200 až 1,250 V.
Odpovědět0  0
Po osazení grafikou GeForce 8800GTS jsem zaznamenal v průměru o 4 až 5°C nižší teplotu.
Odpovědět0  0
Samotného mě taky teploty nemile překvapily, vše se ale zřejmě odvíjí částěčně od použité revize čipu a taky trochu od štěstí na daný kus. Všechny čipsety AMD 690G opravdu nemají takto vysoké teploty
Odpovědět0  0
Hmm, Vám osobně doporučuji zkusit Laboratoř SHW, přesněji toto: https:­/­/www.svethardware.cz­/forum­/showpost.php?p=43912&postcount=16 :­-­)­) Co víc k podobným reakcím říct...
Odpovědět0  0
PowerDVD 8? Není poslední verzí náhodou 7.3­(Případně PowerDVD Ultra­)?
Odpovědět0  0
já se bojím, že AMD­/ATI zamýšlí spíš ­"lepení jader k sobě­", ale třeba nás překvapí, kdo ví?:­) ­-na dvoujádrové procesory pro home PC se dlouhou také nahlíželo jako na něco zbytečného s vysokou spotřebou atp. Současnost je ale jiná...:)
Odpovědět0  0
Tak přesně tohle bylo ideologií společnosti 3Dfx, jenže s tím to řešením přišla v době, kdy na to ještě osobní PC nebyla připravena. Teď už jsme v jiné době a nemusí to být úplně od věci, avšak ­- osobně v multi­-gpu řešeních pro běžná PC budoucnost nevidím. Čím víc čipů, tím větší spotřeba, tím horší chlazení, tím rozměrnější grafika... Zkrátka nevím, nevím... Viděl bych to spíš tak, že se grafické čipy uzpůsobí pro konkrétní činnost ­- vykreslování, fyzika, post­-efekty ­(AA, motion blur...­), ale lepit jen jadýrka k sobě, to podle mě ani pro výkonný domácí počítač výhodné není...
Odpovědět0  0
Ano, například Call Of Juarez mě taky docela chytnul, bylo to zkrátka něco nového a nepříliš okoukaného. Myslím, že to byla také první hra, kterou jsem dohrál do konce od dob Mafie a Falloutu I­/II. ­-Jinak musím s většinou názorů zde souhlasit. Dnešní novou hru spustím, vyzkouším... a pak po čase smažu, protože jen zabírá místo na disku:­). Novým hrám chybí inovace, nové nápady, nové příběhy, často také zábava a to je přeci to hlavní:­). Představte si, kdyby byla na Vánoce vyšla Mafie II, kolik očí by se rozzářilo...:­-­))
Odpovědět0  0
předpokládám že to bude tak optimalizované, aby to uživatele příliš neobtěžovalo ­- navíc, nikde není napsáno, že se disk zastaví, pouze sníží otáčky nebo zaparkuje hlavičky, jejichž náběh trvá jen velmi krátký okamžik. Osobně jsem zvědav jaké ty disky v praxi budou a pokud se se u nich sníží teploty a neklesne výkon, rád si takovýto disk pořídím:­).
Odpovědět0  0
No jo, nevypadá to na náhodu, co nám tím chce asi NVIDIA říct?:P
Odpovědět0  0
Momentálně nedostatkové zboží, běžný uživatel si při OC prý musí vystačit s možnostmi BIOSu:)
Odpovědět0  0
Tyto informace vycházejí přímo ze specifikací výrobce. Dle nich by nemělo by činit problém ani přehrávání 1080p videa. Na zahraničních fórech jsem však narazil na problémy s 1080p, které jsou zřejmě způsobeny zatím ne zcela odladěnými ovladači. 720p by ale nemělo činit sebemenší problém. Vše se ale ukáže až s praktickými testy, které prozatím nejsou. Ještě jednou ale opakuji, že informace v článku vycházejí pouze ze specifikací AMD. Ovšem to, že x1250 je prozatím nejlepším integrovaným grafickým čipem, je pravda ­- kromě konkurence v GeForce 7050 PV neznám lepší IGP pro HTPC.
Odpovědět0  0
kéž by bylo tak jednoduché ji udělat...:­-(
Odpovědět0  0
Je to ochrana před spamem, resp. před reklamními příspěvky. Nechtějte si ani představit jak by to tu vypadalo, kdyby se kód opisovat nemusel:­) ­-jinými slovy: Ano, ­"někdo­" generování příspěvků opravdu používá...:)
Odpovědět0  0
...a testování ve skříni neřekne bohužel také nic. Každá skříň­/sestava je naprosto odlišná a testování mimo skříň alespoň zajišťuje určitou objektivitu a především pak možnost vzájemného porovnávání. Představte si například, že porovnáváte Pentagram Freezone HP­-120AlCu a Zalman CNPS9700LED. Ve skříni A dopadne lépe Pentagram, ve skříni B naopak Zalman, protože určitý typ case ­(rozvržení komponent a proudění vzduchu, perforace­/ventilátor v bočnici ad.­) a jejího vnitřního uspořádání může vyhovovat chladiči A více, než chladiči B a naopak. Testování mimo skříň je podle mě jediná možnost, jak objektivně porovnat schopnosti jednotlivých chladičů. Provést takovýto test v malé skříni by sice bylo opravdu pěkné z praktického hlediska, ale naprosto nepoužitelné z objektivního hlediska...
Odpovědět0  0
Z článku to opravdu tak nevyzněno ­- špatně zvolená formulace. Vše se již napraveno:)
Odpovědět0  0
V případě Asus M2A­-VM ­(HDMI­) se nemusíte bát, Brisbane podporován je a to i v případě nejstarší verze BIOSu, viz.: http:­/­/support.asus.com­/cpusupport­/cpusupport.aspx?SLanguage=en­-us&model=M2A­-VM
Odpovědět0  0
V článku aktuální informace samozřejmě jsou. Ceny na trhu se ale mění rychle a navíc existují velké rozdíly mezi různými e­-shopy. Díky tomu se zkrátka čas od času stane, že rozdíl, který byl původně xxx korun je nyní pouze xx korun, avšak pouze v e­-shopech xy a yz. Tyto skutečnosti však nic neubírají na obsahové hodnotě. Pokud by došlo k nějakému propastnému cenovému rozdílu ve více různých e­-shopech ­(i to se může stát­), článek by byl samozřejmě ještě před vydáním upraven. V případě DS3 a DS3P se však v žádném případě nejedná o tak velký cenový skok. Na faktech uvedených ve článku to nic nemění.
Odpovědět0  0
A64 X2 3800+ EE Windsor má TDP 89W a minimální požadované napětí 1,30V. A64 X2 3600+ EE Brisbane má TDP 65W a minimální požadované napětí 1,25V. Co se přetaktování týče, rozdíly nejsou moc velké, není však problém narazit na uživatele, kteří přovozují svůj budgetový 3600+ Brisbane s taktem nad 3GHz. Za pravdu Vám ale musím dát v tom, že starší Windsor opravdu dosahuje nepatrně lepších výsledků při práci s cache. Opět ale přihlédněme k ceně, A64 3800+ bývá o 300,­- dražší, což je již značné procento z ceny u takto levného procesoru.
Odpovědět0  0
Musíte přihlédnout k tomu, že se ceny v různých e­-shopech velmi liší, podívejte se třeba na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], kde je rozdíl v ceně necelých 300,­- korun. Navíc, v době psaní tohoto článku byla cena DS3 ve většině e­-shopů vyšší než dnes. Cena jde dolů, což je alesamozřejmě dobře:­). Přihlédnete­-li k tomu, co nabízí DS3 a DS3P, jako výhodnější mi opravdu připadá mnohem víc DS3P. Firewire, osm SATA portů, možnost osazení dvěmi grafikami, kvalitnější filtrace napájení procesoru ­- zkrátka DS4 vs. DS3 pouze s horším chlazením.
Odpovědět0  0
Můj 21­" Samsung 215TW při 30% jasu odebírá cca 29W. Při 100% jasu je to pak kolem 44W. Měřeno za pomoci UPSky ­- tolerance tak +­/­- 15%, tedy spíše orientační informace. 24­" monitor se dle mého odhadu bude při 100% jasu pohybovat lehce nad 60W.
Odpovědět0  0
to nehrozí:­) ­-toho se opravdu nebojím:)
Odpovědět0  0
Proč ne? ­-každej nerozumí všemu, a díky těmto nedokonalostem jsou někdy holky tak roztomilý...:)
Odpovědět0  0