Povinné USB-C by chtěli zavést také někteří senátoři v USA
23.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
Jsou to dva týdny, co v EU schválili povinný port USB-C pro většinu mobilní elektroniky. Nyní se podobné hlasy ozývají i v Senátu USA, což pochopitelně neznamená, že něco takového bude uzákoněno i tam. A vlastně by to bylo i zbytečné.
Počátkem června bylo v EU uzákoněno, že většina mobilní elektroniky bude muset mít od roku 2024 nabíjecí port ve formě USB-C. Sbohem se tak dá portům micro USB nebo Apple Lightning, případně jiným proprietárním konektorům (s několika málo výjimkami, kde by to neumožňovaly rozměry). Výzva k podobnému kroku se ozývá i z USA, konkrétně od senátorů Edwarda Markeyho a Elizabeth Warrenové, připojil se i Bernie Sanders. Odkazují se právě na evropskou úpravu i různé zprávy o množství odpadu.
ilustrační obrázek, © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (přes Wikimedia Commons)
Senátoři upozorňují např. na to, že lidstvo vyprodukovalo v roce2019 53,6 mil. tun odpadu, z čehož 11 tisíc tun (0,02 %) mělo být v podobě nabíječek. Přechodem k USB-C by se ulehčilo uživatelům, kteří by mohli mít jednu nabíječku pro všechna zařízení (i např. napříč uživateli v domácnosti), ulehčilo by se i životnímu prostředí.
Otázkou nicméně je, zda USA skutečně potřebuje takový zákon. Je totiž na místě ptát se, zda by výrobci kvůli evropské legislativě měli separátně telefon pro USA např. s micro USB (s Lightningem v případě Applu) a pro Evropu s USB-C, nebo by USB-C použili u všech verzí telefonu. Pokud jde o koncovku adaptérů, tam asi k celosvětové shodě nedojde nikdy, ale zde bude jistě jednodušší prostě vyrábět vše rovnou s USB-C (byť i zde známe rozdíly, což vidíme např. u elektromobilů, které mají na různých trzích různé nabíjecí koncovky).
Zdroj: digitaltrends.com