Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průzkumník ve Windows 10 získává nové ikony. Barevnější než dříve

24.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Průzkumník ve Windows 10 získává nové ikony. Barevnější než dříve
Microsoft vydal nové Windows 10 Insider Preview, které přináší zásadní kosmetickou změnu. Ikony složek v průzkumníku souborů získaly zcela nový vzhled. Díky novým barvám může uživatel snadněji rozlišit, o jakou složku se jedná.
Líbí se vám redesign ikon v Průzkumníku Windows?
V anketě šlo hlasovat od 24.3.2021 do 31.12.2021. Počet hlasujících: 46
Ano30 %
Ne37 %
Je mi to jedno33 %
Microsoft pravidelně vydává Windows 10 Insider Preview, což jsou sestavení, která dávají uživatelům možnost zapojit se do procesu vývoje operačního systému. Tato preview obvykle obsahují funkce, které se k ostatním uživatelům dostanou teprve se zpožděním. Nedávno vydaný build 21377 obsahoval třeba technologii Auto HDR, která vylepší barvy a kontrast více než tisícovky her – stačí kompatibilní monitor. Větší pozornost než sebezajímavější funkce ovšem často vzbudí designové změny ve Windows 10. Jednu z nich přináší Microsoft právě nyní. Mnohým uživatelům se nejspíš líbit nebude, a to i přesto se, že se jedná pouze o nové ikony pouze v jediném programu.
 
 
Nejnovější Windows 10 Insider Preview Build 21343 (RS_PRERELEASE) vychází pro členy programu Windows Insider v kanálu Dev Channel. Po prvním spuštění Průzkumníku souborů (Windows Explorer) rozhodně nepřehlédnou nové ikony. A to i z důvodu toho, že jsou mnohem barevnější než dříve. Změny se týkají především složek a výsledkem by měla být lepší konzistence v celém operačním systému. Složky nejvyšší úrovně, jako jsou Plocha,  Dokumenty, Stažené soubory a Obrázky, jsou také snáze odlišitelné. Dosud totiž byly všechny ikony složek žluté, ale nyní dostala každá z nich vlastní barvu.
 
 
Ikony jsou také celkově plošší, nejsou nakloněny pod úhlem a jsou nyní orientovány horizontálně, nikoliv vertikálně. Zaslouženého redesignu se kromě složek dočkaly také ikony disku nebo koše. Microsoft upozorňuje, že po přechodu na tento build zmizí složky připnuté uživatelem v Rychlém přístupu. Proto doporučuje si před aktualizací poznamenat uložené složky, případně před stažením tohoto sestavení vyčkat na opravu. Již zmiňovaný build 21377 z minulého týdne přitom přinesl další změnu do Průzkumníka Windows – výrazně větší mezery mezi jednotlivými prvky, které by měly mimo jiné usnadnit dotykové ovládání. Nové rozvržení lze vypnout v Možnostech zobrazení.
 
 
Microsoft začal s výměnou ikon ve Windows 10 před rokem. O té doby provedl redesign ikon integrovaných aplikací i dalších součástí systému – minulý týden také ikony Poznámkového bloku. Úpravy Windows 10 ve stylu Fluent Design ovšem budou pokračovat i nadále. Ikony v Průzkumníku souborů samozřejmě nejsou jedinou změnou, kterou přináší právě vydaný build 21343. Vývojáři přidali vylepšení pro Windows Sandbox a Microsoft Defender Application Guard (MDAG), přejmenovali aplikaci „Nástroje pro správu Windows“ na „Nástroje Windows“ nebo zavedli nové klávesové zkratky při přejmenovávání souborů v Průzkumníku (Ctrl + šipka vlevo/vpravo, Ctrl + Delete, Ctrl + Backspace).