Průzkumný robot vyrobený 3D tiskem se pohybuje pomocí vlnění těla

Průzkumný robot vyrobený 3D tiskem se pohybuje pomocí vlnění těla
, , aktualita
Technologie 3D tisku pomáhá vědcům ve vývoji jejich robotů. Mohl tak vzniknout například tento malý průzkumný robot, který se pohybuje pomocí vlnění a zvládne překonávat různé typy terénů a překážek.
K oblíbeným
reklama
Vědci při sestavování svých robotů využívají celou škálu způsobů pohybu svých výtvorů. Nemusí se tak vždy jednat o robota, který bude vypadat jako člověk, neméně často se objevují i roboti inspirovaní říší zvířat. V robotice je tak možné vidět kousky, které se plazí, vlní, kroutí či se pohybují po mnoha končetinách jako pavouk. Za zmínku stojí i například malí robotičtí brouci, kteří překonávají terén různými styly pohybu.

Ruku v ruce s robotikou jde nyní i technologie 3D tisku, kterou vědci využívají k rychlé a snadné výrobě jednotlivých součástek. Nejinak je na tom David Zarrouk z Univerzity Ben Gurion v Izraeli, který už navrhl několik svých robotů. Nyní přišel s nevelkým robotem, kterého pojmenoval SAW (jedná se o zkratku Single-Actuator Wave). Tento robot ke svému pohybu potřebuje jen jeden motorek, který rozhýbe celou zadní část, jež se vlní, a tak vzniká pohyb vpřed, ale i vzad. Jedná se tak o prvního robota, který se takto vlní díky pouze jednomu motorku.

Robot SAW má na přední části umístěna dvě kolečka, která slouží čistě jen pro podpírání přední části s pohonem a pro určování směru, kterým se má pohybovat. Motorek vlní s "ocasem" robota, který je vlastně řetězem skládajícím se z jednotlivých vytištěných dílků. Díky těmto vlnám, které v přírodě využívají například někteří mořští tvorové, se robot odráží od povrchu. Z toho důvodu je také celá zadní část pokrytá ostny.


Díky těmto hrotům si robot poradí s různými druhy terénu. Ve videu je možné vidět jej se vlnit po hlíně nebo i po hladké podlaze či překonávat různé překážky. Nezalekne se ani šplhání mezi dvěma blízko umístěnými stěnami. Není problém se pohybovat ani dozadu a nejvyšší rychlost, kterou je tento robot schopen vyvinout, je 57 centimetrů za sekundu. Vyrobena byla i voděodolná verze robota SAW, která zvládne plavat. Rychlost je pak už o něco pomalejší - 6 centimetrů za sekundu.

David Zarrouk zároveň tvrdí, že je možné tohoto robota minimalizovat do takových rozměrů, aby byl schopný se pohybovat uvnitř lidských střev, a pomáhat tak lékařům při různých vyšetřeních. To jsou však plány do budoucna, protože tento jednoduchý robot ze součástek vyrobených 3D tiskem je stále ještě ve fázi vývoje, poněvadž například na štěrku má robot místy trochu problémy. I tak si ale prototypy poradí s různými povrchy celkem šikovně.

Zdroj: 3ders.org

reklama
Nejnovější články
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED ViewSonic uvádí nové herní LCD a vysvětluje, proč tu stále není OLED
Společnost ViewSonic vypouští na trh nové herní monitory, které mají vesměs displeje založené na technologii IPS. Firma ale loni ukázala 55" OLED prototyp herního monitoru, takže byla nasnadě otázka, proč žádný takový ještě nepřišel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera Intel s rozhodnutím o outsourcingu počká až na nového CEO Gelsingera
Není pochyb o tom, že Intel zcela vážně chce outsourcovat výrobu některých svých produktů, ovšem jak se ukazuje, v tomto ohledu ještě nebylo nic rozhodnuto. Bob Swan totiž chce počkat s rozhodnutím až na nového výkonného ředitele.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové našli dosud nejstarší černou díru ve vesmíru Astronomové našli dosud nejstarší černou díru ve vesmíru
Astronomové už identifikovali na tři čtvrtě milionů kvasarů, čili aktivních jader galaxií, kde sídlí supermasivní černé díry, respektive by tomu tak mělo být. A jeden z nich s označením J0313-1806 je starý, velice starý. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Monitory s DisplayPortem 2.0 přijdou ještě letos Monitory s DisplayPortem 2.0 přijdou ještě letos
Aktuálně se mohou zákazníci v případě konektorového vybavení nových monitorů zajímat spíše o to, zda mají či nemají rozhraní HDMI 2.1. Vedle toho je tu ovšem i nové rozhraní DisplayPort 2.0.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář