www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

První Intel Optane se objeví po boku Kaby Lake

První Intel Optane se objeví po boku Kaby Lake
, , aktualita
Server Benchlife.info zase jednou zveřejnil roadmap, která se tentokrát týká technologií Intelu pro úložná zařízení. Jedná se o vývoj od pamětí 2D NAND až po zbrusu nové a očekávané 3D XPoint, a tedy zařízení Intel Optane.
K oblíbeným
reklama
Paměti 3D XPoint od Intelu a Micronu mají být schopny zastínit dnešní NAND Flash v podstatě ve všech běžně srovnávaných vlastnostech. Mají být výkonnější i trvanlivější a s výhledem na dosažení vyšších kapacit. Označují se také za paměti, které jsou na půl cesty mezi DRAM a 3D NAND Flash, ovšem pochopitelně půjde o stálé paměti, které nebudou potřebovat jako DRAM být pod napětí, aby si udržely uložené informace. Mohou tak skončit jako náhrada za existující SSD nebo i jako další vrstva mezi SSD a DRAM, to tedy než bude cena 3D XPoint s NAND Flash alespoň srovnatelná.

Co nám řekne odhalená roadmap Intelu, kterou přinesl server Benchlife.info? Podívat se můžeme na vývoj od konce roku 2015 po začátek příštího roku, 2017, který se týká mainstreamu, pracovních stanic a pak i nové oblasti System Acceleration. V případě mainstreamu tu máme prostá SSD v podobě 2,5" SSD i M.2 karet pro rozhraní SATA. Zde figurují už známé modely Intel SSD 535 a 540, přičemž zde je jasně vidět posun od 2D NAND s buňkami MLC ke stejným pamětem, ale s buňkami TLC. To je pro Intel v podstatě nutnost, aby mohl ostastním firmám konkurovat také cenou, neboť 2D NAND TLC jsou aktuálně nejlevnější paměti svého druhu.

Nicméně ještě do mainstreamu se mají zařadit zbrusu nové a ještě neohlášené SSD Pro 6000p a 600p, které využijí 3D NAND s buňkami TLC a především rozhraní PCIe 3.0 x4, takže půjde o konkurenci pro M.2 SSD od firmy Samsung a podobné. K 3D pamětem se ostatně dle plánu posune i slabší mainstream Intelu, ale to až někdy příště. Stále ale půjde o SSD pro SATA.

Dále tu máme nadšence a SSD pro pracovní stanice, kde dnes vládnou Intel SSD 750, jež si vedou velice dobře. Ty využívají ještě staré 2D NAND s buňkami MLC, což se má na přelomu tohoto a příštího roku radikálně změnit. Vidíme totiž dvě nové řady Mansion Beach a Brighton Beach, obě s technologií Intel Optane (čili s 3D XPoint), podporou NVMe, a tedy i PCIe. Rozdíl je mezi nimi ten, že první využijí 4 linky PCIe 3.0 a druhé pouze dvě. S příchodem platformy CNL (čili Cannonlake) se Mansion Beach dočkají revize a Brighton Beach nahradí Carson Beach, a to již také se 4 linkami.

Nakonec roadmap ukazuje tzv. System Acceleration, pod čímž si můžeme představit právě SSD sloužící pro urychlení přístupu k datům. Pod tím by si jeden asi představil taková SSD, která budou výrazně výkonnější než dnešní modely s NAND Flash pro PCIe 3.0 x4, ale roadmap ukazuje, že první generace Stony Beach bude určena jen pro dvě linky PCIe 3.0 a pak tu bude Carson Beach se čtyřmi chystaná pro éru Cannonlake.

Uvidíme někdy příště, co konkrétního Intel připraví, v jaké podobě a pro jaká zařízení. Pro nás je nyní důležité zjištění, že se paměti 3D XPoint ihned po svém uvedení na trh dostanou také do zařízení, která nahradí dnešní SSD 750. To znamená, že sice nepůjde o nejlevnější SSD, ale koupit si je bude moci i bežný zákazník pro své domácí PC.

Zdroj: Benchlife.info
reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek