První smrtelná nehoda Tesly při řízení autopilotem

První smrtelná nehoda Tesly při řízení autopilotem
, , aktualita
Stejně jak nejsou dokonalí lidé, nejsou dokonalé ani stroje. Automobily Tesla Model S mají za sebou první nehodu při řízení autopilotem, při které umřel řidič vozu. Stalo se tak poprvé za 130 milionů ujetých mil s vozy Tesla.
K oblíbeným
reklama
Dříve nebo později k tomu muselo dojít. Chyby na silnicích dělají jak lidé, tak i stroje a nyní došlo k první nehodě vozu Tesla v režimu autopilota, při které umřel řidič vozu (v té chvíli byl spíše v roli pasažéra). NHTSA už incident, který se stal 7. května na Floridě, vyšetřuje. Jde o první takto vážnou nehodu, kterou vozy Tesla zaznamenaly v režimu autopilota za celkových 130 milionů mil, které už byly těmito auty v autonomním režimu najety. Připomeňme, že americký průměr smrtelných nehod je 94 milionů mil na jedno usmrcení, celosvětově je to pak jen okolo 60 milionů mil. Tesla je tak i přes tento incident na první pohled bezpečnější než řízení lidmi, na druhou stranu je nutno říci, že autopilot se používá zatím zejména na dálnicích, tedy ve specifickém provozu a nelze tato čísla přímo srovnávat.

Tesla vrazila do nákladního auta s návěsem, který přejížděl přes silnici (kolmo k Tesle). Tesla ale mířila přímo pod návěs, tedy vysoký volný prostor za koly tahače a před koly návěsu. Bílou stěnu návěsu si nevšimlo ani auto, ani řidič v něm a vůbec nebrzdilo. I když je návěs relativně vysoko nad zemí, pořád je také dost nízko na to, aby do něj Tesla narazila čelním sklem. Malé množství deformačních zón pak způsobilo smrt pasažéra. Stačilo jen, kdyby byl tahač trochu pomalejší nebo rychlejší a auto narazilo do kol. V takovém případě by auto brzdilo, narazilo v nižší rychlosti a více deformačních zón by lépe pohltilo náraz. Bohužel, v těchto případech se na "kdyby" nehraje.

Mrtvý řidič byl velkým fanouškem Tesly (autu dal i jméno Tessy) a jejím cílům. Strávil svůj život jako technik u námořnictva a věnoval se inovacím v různých technologiích. Paradoxní je na tom navíc to, že měsíc před touto nehodou mu totéž auto správnou funkcí zachránilo život, kdy do něj málem z boku najel náklaďák. Tentokrát se to už bohužel nepovedlo.

Zdroj: teslamotors.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře