První smrtelná nehoda Tesly při řízení autopilotem

První smrtelná nehoda Tesly při řízení autopilotem
, , aktualita
Stejně jak nejsou dokonalí lidé, nejsou dokonalé ani stroje. Automobily Tesla Model S mají za sebou první nehodu při řízení autopilotem, při které umřel řidič vozu. Stalo se tak poprvé za 130 milionů ujetých mil s vozy Tesla.
K oblíbeným
reklama
Dříve nebo později k tomu muselo dojít. Chyby na silnicích dělají jak lidé, tak i stroje a nyní došlo k první nehodě vozu Tesla v režimu autopilota, při které umřel řidič vozu (v té chvíli byl spíše v roli pasažéra). NHTSA už incident, který se stal 7. května na Floridě, vyšetřuje. Jde o první takto vážnou nehodu, kterou vozy Tesla zaznamenaly v režimu autopilota za celkových 130 milionů mil, které už byly těmito auty v autonomním režimu najety. Připomeňme, že americký průměr smrtelných nehod je 94 milionů mil na jedno usmrcení, celosvětově je to pak jen okolo 60 milionů mil. Tesla je tak i přes tento incident na první pohled bezpečnější než řízení lidmi, na druhou stranu je nutno říci, že autopilot se používá zatím zejména na dálnicích, tedy ve specifickém provozu a nelze tato čísla přímo srovnávat.

Tesla vrazila do nákladního auta s návěsem, který přejížděl přes silnici (kolmo k Tesle). Tesla ale mířila přímo pod návěs, tedy vysoký volný prostor za koly tahače a před koly návěsu. Bílou stěnu návěsu si nevšimlo ani auto, ani řidič v něm a vůbec nebrzdilo. I když je návěs relativně vysoko nad zemí, pořád je také dost nízko na to, aby do něj Tesla narazila čelním sklem. Malé množství deformačních zón pak způsobilo smrt pasažéra. Stačilo jen, kdyby byl tahač trochu pomalejší nebo rychlejší a auto narazilo do kol. V takovém případě by auto brzdilo, narazilo v nižší rychlosti a více deformačních zón by lépe pohltilo náraz. Bohužel, v těchto případech se na "kdyby" nehraje.

Mrtvý řidič byl velkým fanouškem Tesly (autu dal i jméno Tessy) a jejím cílům. Strávil svůj život jako technik u námořnictva a věnoval se inovacím v různých technologiích. Paradoxní je na tom navíc to, že měsíc před touto nehodou mu totéž auto správnou funkcí zachránilo život, kdy do něj málem z boku najel náklaďák. Tentokrát se to už bohužel nepovedlo.

Zdroj: teslamotors.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490 Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy ESO zachytila náhlé zmizení masivní hvězdy
European Southern Observatory a konkrétně její Very Large Telescope zachytil náhlé zmizení jinak velice jasné proměnné hvězdy v cizí galaxii. Ta nyní už prostě není vidět a jsou tu dvě hlavní teorie, proč tomu tak je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů Intel musel dočasně přestat dodávat HW pro Inspur, 3. světového výrobce serverů
Po společnosti Huawei se nyní Američané zaměřili na Inspur, kterážto další čínská společnost je bezpečně největším výrobcem serverů včetně AI systémů ve své domovině a celosvětově je pak třetí největší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv NVIDIA odmítá nařčení investorů ze záměrně zavádějících finančních zpráv
V letech 2017 a 2018 se NVIDIA, a nejen ona, těšila z velkého zájmu těžařů kryptoměn o grafické karty. Investoři ji poté obvinili z toho, že záměrně podhodnocovala výdělky z tohoto segmentu, což se projevilo na pozdějších výdělcích.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux Xiaomi vstoupilo na trh s OLED televizemi. Přivítejte Mi TV Lux
Xiaomi dnes oficiálně představilo svou první OLED TV, která zároveň otevírá novou řadu špičkových televizorů Mi TV Master Series. Zákazníky se snaží přesvědčit 65palcovým panelem se 120 Hz nebo HDMI 2.1. A jaká bude cena?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik