reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozhovor: Zdeněk Bínek ze Zebra systems

30.4.2010, Karel Polívka, rozhovor
Rozhovor: Zdeněk Bínek ze Zebra systems
Máme tu vyhodnocení posledního rozhovoru série Ptáme se za vás, kde pokládáte otázky osobnostem ze světa IT. Tentokrát se týkaly společnosti Zebra systems - odpovídal Zdeněk Bínek, ředitel společnosti.
Další rozhovor ze série Ptáme se za vás, v němž jste mohli pokládat otázky přímo vy - čtenáři Světa hardware, se týkal společnosti Zebra systems. A kdo vlastně odpovídal?


Zdeněk Bínek se představuje


Vystudoval jsem fyzikální elektroniku a optiku a několik let působil na vysokých školách zejména v oboru holografie a digitálního zpracování obrazu. Od roku 1993 pracuji jako ředitel ve společnosti Zebra systems, s.r.o., kde jsme postupně přešli od digitálního zpracování obrazu přes multimediální a e-learningové aplikace až k distribuci software pro zálohování a správu dat.

Ve volném čase se věnuji podle časových možností sportu – squash, badminton, lyžování, MTB… v poslední době více golfu.


Zdeněk Bínek - ředitel společnosti Zebra systems


O společnosti Zebra systems


Společnost Zebra systems, s.r.o. byla založena v roce 1993, v počátcích se zaměřením na digitální zpracování obrazu a multimediální výukové aplikace. V roce 1996 jsme navázali spolupráci se společností Powerquest, Inc. – přinesli jsme na trh v té době zcela ojedinělé produkty, jako je Partition Magic. Jako výhradní zastoupení jsme působili do roku 2003, kdy byl Powerquest pohlcen společností Symantec. Vybudovali jsme v podstatě trh Powerquestu v ČR a na Slovensku.

V tomtéž roce jsme navázali spolupráci se společností Acronis, Inc. a díky svým zkušenostem v oboru a díky úzké spolupráci jsme z produktů Acronis udělali uznávaného dodavatele řešení pro zálohování a disaster recovery jak pro domácí uživatele, tak pro podniky. Naším dalším partnerem je společnost Parallels, Inc. – uznávaný dodavatel virtualizačních nástrojů pro Windows, MacOs a Linux.Jak šlo pokládat otázky?


Po dobu 7 dní bylo možné pomocí jednoduchého formuláře psát otázky do odpovídajícího tématu na našem fóru, kde je mohli ostatní registrovaní čtenáři hodnotit (Zajímavé/Nezajímavé). Pod každou otázkou se zobrazovalo i její aktuální skóre a kdo ji hodnotil. Po uplynutí jednoho týdne bylo téma uzamčeno, redakce vybrala 10 otázek s nejlepším skóre, přidala případně vlastní otázky a zaslala je k zodpovězení.

Pokud chcete nahlédnout na všechny navržené otázky pro tento rozhovor, přejděte na:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/47489-zdenek-binek-reditel-zebra-systems
1. otázka od: Sommer


Jaké byly důvody pro změnu oblasti podnikání Vaší firmy? Ekonomické, či "touha" vyzkoušet něco nového a v devadesátých letech neprobádaného?

Zdeněk Bínek: Od každého něco :) Naše aktivity v oblasti zpracování obrazu nás bavily, líbily se, ale trh na ně ještě nebyl připraven. Diskové nástroje a zálohování jsme brali zpočátku jako vítanou doplňkovou aktivitu, která ale postupně přerostla naše původní zaměření.2. otázka od: Sommer


Plánujete uvedení dalšího softwaru pro e-learning i jiných jazyků (než AJ)?

Doplňující komentář:
Letos jste po spolupráci se společností E-Schola v.o.s. uvedli zajímavé programy pro výuku Anglického jazyka (Interactive Business Correspondence a Business English). Určitě by pro mnohé bylo zajímavé obdobné i v NJ a dalších jazycích.

Zdeněk Bínek: Zvažujeme další vývoj, v tuto chvíli není ještě zcela jasné, zda by se jednalo o další jazyk nebo spíše rozšíření výuky angličtiny.3. otázka od: randomofamber


Plánujete někdy vytvořit funkci pro rozdílovou kopii partition a/nebo disku?

Doplňující komentář:
Kopií partition případně disku mám na mysli vytvoření druhého, identického disku případně partition, nikoli vytvoření image souboru.

Rozdílovou kopií partition případně disku pak mám na mysli porovnání informací o uložených souborech (porovnání FAT dvou partition případně porovnání systémových souborů NTFS dvou partition) a na základě zjištěných rozdílů vytvořit identické disky. Rozdílová kopie pak neokopíruje celou partition případně disk, ale jen rozdíly, což je výhodné u velkých disků 500GB a více (dnes 1TB-2TB nejsou problém).

Kopie (i rozdílová) disku případně partition má nevýhodu v tom, že je aktuální pouze k času vytvoření, ale má i výhodu a sice v možnosti cílový disk okamžitě použít bez předchozího restore a např. já ji hojně využívám zvláště pro zálohu systémové partition, kdy jsem v případě poškození (ať už hw nebo především sw) okamžitě schopen po restartu nabootovat na kopii a pracovat s ní jako s originálem...

Zdeněk Bínek: Je to zajímavá myšlenka, ale nemyslím, že by Acronis postupoval tímto směrem. Vývoj se zaměřuje spíše do oblasti podnikových systémů a do integrace zálohování a internet security s cílem poskytovat komplexní zabezpečení systémů a dat.4. otázka od: husky14


Proč podle Vás v době různých freeware a open source aplikací platit minimálně 1500 Kč (za nejnižší verzi) Acronis True Image?

Doplňující komentář:
Freeware aplikace rozhodně nejsou špatné jen proto, že jsou freeware. Čím mě tedy může True Image přesvědčit, abych investoval právě do něj? Co mi může nabídnout navíc?

Zdeněk Bínek: Dá se říct, že Acronis také poskytuje v podstatě freeware řešení. Například uživatelé, kteří mají ve svých systémech disky Seagate nebo Maxtor mohou zdarma využívat zjednodušenou verzi Acronis True Image zcela zdarma.

Dalším příkladem může být naše aktuální spolupráce s časopisem CHIP a Počítač pro každého. V časopise CHIP 4/2010 a PPK 10/2010 vydáváme plnou verzi Acronis True Image Home 11 CZ. Tato verze je zcela vyhovující pro zálohování domácích počítačů pro operační systémy Windows XP a Windows Vista. Navíc lze z této verze upgradovat na nejnovější Acronis True Image Home 2010 CZ za mimořádně výhodnou cenu – viz http://shop.acronis.cz/detail/57C775BD-3308-4B6D-95BA-CC13BCB9914C

Ale abych se vrátil zpátky k dotazu – myslím, že je to především věc důvěry. Máme řadu zákazníků, kteří si koupili první lokalizovanou verzi Acronis True Image 6 a pravidelně každý rok upgradují. Důležitou roli sehrává také lokalizace a v dnešní době i „standardizace“. Acronis True Image je dnes už brán jako preferovaná alternativa zálohovacího systému, je všeobecně známý a velmi snadno ovladatelný. V diskusních fórech se vždy najdou zkušení uživatelé schopní poradit při optimalizaci nastavení.

Co se týče programu samotného, ten nabízí více než jen samotné zálohování. Naši uživatelé rádi používají funkci Try & Decide, která umožňuje bezpečně testovat aplikace nebo například brouzdat po webu bez jakýchkoli následků na operační systém. Zajímavou možností je také vyčištění počítače od dočasných souborů a dalších nepotřebných dat, díky čemuž je následně vytvořená záloha mnohem menší. Nově také True Image převzal od podnikových řešení možnost obnovy zálohy na odlišný hardware (vyžaduje doplněk Plus Pack) a pro uživatele Windows 7 Ultimate nabízí True Image možnost převedení systému do virtuálního prostředí. Méně zkušení uživatelé pak oceňují zejména možnost vytvářet zálohy jedním kliknutím.5. otázka od: husky14


Máte vy (distributor produktů Acronis) nějaké povinnosti a odpovědnost za warez v ČR, nebo si toto řeší Acronis?

Doplňující komentář:
Pokud ano, jaké kroky podnikáte (pokud to není tajné :-)) a jak jste úspěšní?

Zdeněk Bínek: V podstatě máme spíše monitorovací funkci, máme dost přesnou představu o dění ve warez oblasti, dokážeme jednoznačně identifikovat licenční čísla, která nemají náš původ. Žádné zvláštní kroky neprovádíme, bereme tuto oblast jako „zásobárnu“ potenciálních nových zákazníků. Není neobvyklá objednávka provázená výrokem „…používám Acronis už dlouho a po svých zkušenostech si jej koupím, jeho cena je zanedbatelná oproti práci, kterou zastane…“.

Zní to jako klišé, ale jen díky zákazníkům, kteří si produkty koupí jsme schopni poskytovat kvalitní služby a totéž platí pochopitelně i pro vývoj.6. otázka od: pas!k


Ceny za serverové řešení Acronisu nejsou nikterak nízke. Sám používám na firmě 2x AC echo server + Exchange backup. Neplánuje Acronis nějaké multilecence nebo celofiremní balíky, které by za rozumný peníz pokrylo kompletní zálohování stanic i serveru?

Zdeněk Bínek: Je pravda, že ceny serverových verzí se pohybují v jiné cenové rovině nežli Acronis True Image Home. Je to dáno zejména tím, že jejich vývoj a testování je podstatně náročnější. Co se týče multilicencí: Acronis nabízí Acronis Licence Program – licenční program založený na množství licencí, který do určité míry redukuje ceny produktů pro zákazníky, kteří odebírají větší množství licencí. V rámci licence podnikových verzí je vždy zahrnuta maintenance – technická podpora 10/5 nebo 24/7 a bezplatný upgrade produktů na období 12 měsíců.

V dalších letech postačí uhradit maintenance ve výši 18% kupní ceny a záruka upgradu a technická podpora se prodlužuje o rok. Licenční hladina zůstává stejná a dalšími nákupy se může dále zlepšovat.

Jak vidíte, jedná se vždy o skládačku, kdy si uživatel sám poskládá pro něj optimální portfolio produktů. Je to férovější než pevně skládané balíky. Acronis pravidelně nabízí zvýhodněné akce – na začátku roku jsme k zakoupeným licencím Advanced pro stanice a servery poskytovali deduplikaci zdarma, od dubna do června máme zase pro změnu 25% slevu na Acronis Backup & Recovery™ 10 Advanced Server Virtual Edition.7. otázka od: pas!k


Acronis Recovery for Microsoft Exchange trpěl/trpí poměrně velkými porodními bolestmi.. Záloha, ze které lze následně obnovovat jednotlivé emaily klikem, je časově náročná .. (cca 25GB databáze přes 20 hodin). Probíhá v této chvíli nějaká optimalizace tohoto produktu?

Zdeněk Bínek: Acronis Recovery for Microsoft Exchange je produkt spadající ještě do starší řady produktů (Echo). V současnosti probíhají práce na nové verzi, která by byla plně kompatibilní s novou řadou produktů Acronis Backup & Recovery™ 10. Nedokážu vám bohužel v této chvíli slíbit žádný jednoznačný termín uvedení na trh. Nicméně doba zálohování, kterou uvádíte, rozhodně není obvyklá. V takových případech je nejlépe kontaktovat naší podporu.8. otázka od: athens


Jsou nějaké finanční rozdíly, jestli si zákazník koupí krabicovou verzi, nebo pouze licenční klíč (ESD)? Vyjma poštovné/balné.

Zdeněk Bínek: Ne, jedná se o identické verze. V případě nákupu krabicové verze radíme stažení aktuální verze z našich stránek.9. otázka od: Martin


Máte informaci, zda se pro Parallels Desktop 4 for Windows & Linux připravuje česká lokalizace?

Doplňující komentář:
Pokud ano, kdy můžeme lokalizovaný produkt očekávat?

Zdeněk Bínek: V současné době se o lokalizované verzi Parallels Desktop 4 for Windows & Linux neuvažuje.10. otázka od: Martin Kuchař


Neuvažujete (respektive společnost Acronis) o uvedení lite verze Backup Recovery Server - pro většinu menších firem je jeho nabídka možná až přehnaně rozsáhlá a odlehčení by se mohlo hodit ať už z pohledu vynaložených nákladů, tak i z pohledu celkové obsluhy.

Doplňující komentář:
Mnoho firem vlastnící například více než pět serverů nemůže vynaložit opravdu vysoké náklady spojené se zakoupením plných licencí pro jednotlivé servery.

Zdeněk Bínek: Acronis se snaží poskytnout zvýhodněnou možnost zálohování pro menší firmy – máme v nabídce Backup & Recovery™ 10 Advanced Server SBS Edition – cena oproti plné verzi Advanced serverů je poloviční, funkčnost je identická, jediným omezením je instalace pouze na Microsoft SBS servery.

Doporučujeme zákazníkům využívat virtualizaci – Acronis Backup & Recovery™ 10 Advanced Server obsahuje licenci pro jeden fyzický server a až čtyři virtuální servery – Virtuální edice je licencovaná na jeden fyzický stroj a libovolný počet virtuálních serverů na něm běžících bez jakéhokoliv dalšího omezení.Závěrem


Tímto děkujeme panu Bínkovi za zodpovězení všech otázek.

Redakce Světa hardware
reklama