reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Qualcomm zaútočí na Intel na poli serverů

26.11.2014, Jan Vítek, aktualita
Qualcomm zaútočí na Intel na poli serverů
O společnosti AMD se ví, že vyvíjí serverové procesory založené na architektuře ARM, které mají velký potenciál především jako čipy s mnoha jádry. Nyní se ozvala také společnost Qualcomm, která chce konkurovat Intelu v oblasti serverů.
Přesněji serverů a datových center, i když ta svým způsobem spadají právě do oblasti serverů, kde už dlouho dominuje společnost Intel, která drží dokonce 95 procent podílu na trhu. Qualcomm tedy chce zaútočit na Intel na jeho výsostném území, takže lze očekávat velký souboj těchto dvou firem, ale i dvou světů. Na straně Intelu to je architektura x86 a na straně firmy Qualcomm zase architektura ARM.

Cestou architektury ARM se již vydala společnost AMD, která to oznámila při svém rozdělení na dvě skupiny. Čipy ARM by se tak měla zabývat její nová skupina Enterprise, Embedded and Semi-Custom Business Group a konkrétně tato firma nabízí procesory s jádry ARM Cortex-A57, což je moderní a výkonný procesor se 64bitovou architekturou ARMv8-A. Pro další roky pak má AMD připravenu v rukávu architekturu K12, což budou rovněž 64bitové procesory ARM.

Nyní chce tedy ze stínu mobilních procesorů vykouknout také společnost Qualcomm, což je pro ni celkem logický krok. Však její čipy dobyly svět mobilních telefonů a tabletů, kde jsou velmi dobře zabydlené, takže firma se poohlíží po dalším trhu, na němž by expandovala. Umožní jí to právě také nová jádra společnosti ARM, které již konečně nabízí podporu 64bitových instrukcí a dostatečný výkon. Qualcomm se dle vlastních slov chce uvést na trhu s datovými centry a servery v příštích dvou až třech letech.

Qualcomm se tak dnes nachází v podobné pozici jako Intel, když to tedy vezmeme z druhé strany. Právě Intel se totiž snaží proniknout do světa úsporných procesorů, kde vládne právě ARM, což se mu příliš nedaří. Asi nejvýmluvnější je stav jeho mobilní divize, která se za poslední kvartál ocitla v miliardové ztrátě s nicotnými tržbami. Na základě toho se Intel rozhodl tuto divizi spojit s tou, která se stará o PC procesory a je v daleko lepším stavu. Mobilní divize byla přitom vytvořena teprve v roce 2011, a to kombinací čtyř skupin vyrábějících mobilní komunikační zařízení, hardware pro netbooky a tablety, mobilní bezdrátové technologie a pak ještě skupiny Ultra Mobility.

V příštích letech tedy budeme sledovat souboj dvou firem, jež jsou na svých tradičních trzích dominantní a obě se budou snažit proniknout do světa té druhé.

Zdroj: Hexus.net
reklama