Radeon VII dostal tekutý kov pro chlazení, polepšil si?
11.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Do testování grafické karty Radeon VII se pustil také Roman "der8auer" Hartung, a to jako obvykle svým stylem. Zaměřil se tak především na chlazení této karty a zda z něj nedokáže dostat lepší výkon s využitím tekutého kovu.
Roman "der8auer" Hartung si může dovolit jako už velice známý overclocker šťourat se v drahém hardwaru, který nezřídka kdy při svých pokusech také zničí. Obvykle to jsou pokusy s procesory, které zbavuje heatspreaderů a zkoumá, jak zajistit jejich lepší chlazení. To ostatně zcela odpovídá jeho práci coby profesionálního overclockera, kde je důležité zajistit co nejkvalitnější vedení tepla z křemíko do chladicího zařízení. Právě o tom je i naše téma v této aktualitě, které se ale týká grafické karty Radeon VII.
V tomto případě měl snadnější práci než obvykle, protože grafický čip žádný heatspreader pochopitelně neměl, a tak stačilo pro připravení hardwaru jen sundat chladič a dostat z něj i z GPU a jeho pamětí onen černý teplovodivý materiál. Jak se dozvídáme, AMD používá jistý Hitachi Chemical TC-HM03 ve formě malých štítků, které je třeba seškrábat z povrchu.
TC-HM03 nabízí tepelnou vodivost 25 až 45 W/m·K, což představuje alespoň dvojnásobek vodivosti kvalitních keramických past, ovšem kvalitní tekutý kov může být lepší a samozřejmě také záleží na tom, jak je teplovodivý materiál nanesen. TC-HM03 také slibuje dlouhou životnost, takže se nedá říci, že by si AMD vybralo špatně.
Správně aplikovaný tekutý kov je ale to nejlepší, co lze v rámci domácích podmínek využít, a to s velkou opatrností. Je totiž na rozdíl od obvyklých past vodivý i elektricky, takže je třeba si dát pozor, aby se nedostal pokud možno nikam jinam než na styčné plochy chladiče a čipů. I proto se Hartung rozhodl opatřit SMD součástky kolem GPU ochranným nátěrem.
A jaký byl výsledek? Po aplikaci tekutého kovu rovněž na základnu chladiče a jeho pevném přimontování na kartu se maximální teplota snížila ze 106 °C na 101 °C, což mělo i svůj praktický výsledek. Nejnižší takty GPU se totiž dostaly ze 1709 na 1733 MHz, i když ty nejvyšší zůstaly na 1780 MHz.
Zdroj: der8auer (YouTube)