reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C

25.2.2020, Jan Vítek, aktualita
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Problém s portem USB C naštěstí nebyl zas tak závažný, aby bylo nutné Raspberry Pi 4 stahovat z prodeje nebo jinak promptně reagovat. V případě problémů s napájením bylo řešení prosté, a to pořídit si jiný a pokud možno hloupý USB kabel s koncovkou C. 
 
 
Dle specifikací by totiž mělo být USB-C zapojeno tak, že každý z jeho pinů CC na desce bude mít vlastní 5,1kΩ odpor. V tomto případě byly ale oba CC zapojeny přes jeden takový odpor a chytré kabely to vyhodnotily tak, že bylo napojeno nějaké audio příslušenství, takže do USB portu počítače neposlaly potřebné napájení. 
 
Řešení tak bylo v principu snadné, ovšem je zřejmé, že si vyžádalo zásah do PCB a vytvoření nové revize. Ty by právě nyní už měly být k dispozici, jak udává The Register a budou pracovat i s těmi lepšími kabely určenými pro rychlé USB 3.1 a 3.2. Ostatně těch by bylo pro účel pouhého napájení Raspberry Pi stejně škoda a pro to postačí i ten nejobyčejnější model.
 
Později jsme se ale také dozvěděli o problému s Wi-Fi při využití rozlišení 1440p, kdy dochází k rušení signálu, ale o tomto tématu se zdroj nezmiňuje. V rámci nové revize se ovšem také posunul přepínač WLCSP SD card voltage switch na vrchní stranu, a to aby byl lépe chráněn před poškozením. 
 
Dle Raspberry Foundation se nejlépe prodává 4GB verze Pi 4, což sama nadace nečekala a mělo se za to, že nejrychleji budou z regálů mizet 2GB verze, ovšem jistě je to příjemné překvapení vzhledem k tomu, že z prodeje 4GB Pi 4 jsou pochopitelně vyšší tržby. 


reklama